Lotnisko Wrocław to czwarty port lotniczy w Polsce pod względem wykonywanych operacji i liczby pasażerów, wielokrotnie wybierany najlepszym regionalnym lotniskiem w Polsce. W 2016 roku zostało nawet zaliczone do najlepszych w Europie, a wszystko za sprawą nowoczesnej infrastruktury, licznych inwestycji i profesjonalnego personelu. Najbardziej dynamiczny rozwój rozpoczął się od oddania w 2012 roku drugiego terminala, który wydatnie zwiększył jego przepustowość.
Statystyki lotniska Wrocław
Położone na terenie miasta Wrocławia lotnisko im. Mikołaja Kopernika znajduje się zaledwie 10 kilometrów od centrum miasta, w jego zachodniej części, w obrębie osiedla Starachowice. Lotnisko Wrocław założone zostało jeszcze przed II wojną światową (w 1938 roku), od 1958 roku obsługuje ruch pasażerski, a od 1993 roku obsługuje połączenia zagraniczne. W 2007 roku po raz pierwszy lotnisko obsłużyło ponad 1 milion pasażerów.
Liczba pasażerów w ostatnich 5 latach:
Rok: | Liczba pasażerów: |
2020 | 1 007 323 |
2019 | 3 548 089 |
2018 | 3 347 553 |
2017 | 2 855 026 |
2016 | 2 419 482 |
2015 | 2 320 015 |
Wrocławskie lotnisko jest obsługiwane przez 10 linii lotniczych, oferujących regularne połączenia i kilka linii oferujących połączenia czarterowe w okresie letnim (liczba ta zmienia się każdego roku). Aktualnie ze stolicy Dolnego Śląska można dolecieć bezpośrednio do 56 destynacji – m.in. Warszawy, Frankfurtu, Monachium, Amsterdamu, Dusseldorfu, Kopenhagi, Londynu Stansted/Luton czy też Dublinu.
Wśród najważniejszych przewoźników należy wymienić:
- Ryanair,
- Wizz Air,
- LOT,
- Lufthansę,
- SAS,
- KLM,
- Swiss Air,
- Eurowings
Infolinia oraz godziny otwarcia
Dla pasażerów przewidziana jest infolinia, dostępna pod numerem +48 71 35 81 100, telefonicznie można otrzymać informację o odlotach i przylotach – wystarczy zadzwonić pod numer +48 7135 81 381.
Podróżni, którzy muszą spędzić na lotnisku noc w oczekiwaniu na poranny samolot, nie muszą obawiać się o godziny otwarcia – nie jest ono bowiem zamykane na noc i przez całą dobę zapewnia obsługę pasażerom, choć w nocy nie wszystkie sklepy i lokale gastronomiczne pozostają otwarte.
Infrastruktura lotniska
Lotnisko im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu dysponuje szeregiem udogodnień, dzięki którym pasażerowie czekający na odlot samolotu z pewnością nie będą narzekali na nudę. Pomagają w tym m.in. liczne sklepy i restauracje. Można znaleźć tu m.in:
- salonik prasowy Ruchu,
- sklepy z pamiątkami Discover Poland,
- sklepy bezcłowe Baltona (m.in. z książkami i prasą, alkoholami, kosmetykami i perfumami, wyrobami tytoniowymi),
- 1 Minute – sklep z artykułami spożywczymi.
Wśród obiektów gastronomicznych najpopularniejsze to:
- Costa Coffee,
- On Time Restaurant,
- The Whitehouse (sklep z przekąskami),
- Gate Bar,
- Flying Bistro
Na terenie lotniska znajdują się również bankomaty głównych banków (PKO BP, Pekao SA, Santander) i należące do sieci Euronet. To wyjątkowo wygodne rozwiązania dla przyjezdnych, którzy na miejscu potrzebują polskiej gotówki.
Lotnisko wyposażone jest również w taras widokowy, znajdujący się na poziomie +2, będący dogodnym punktem obserwacyjnym nadlatujących i odlatujących samolotów.
Roztargnionym poświęcone zostało biuro rzeczy znalezionych, w którym znajdują się rzeczy pozostawione na lotnisku – wymaga ono jednak zarezerwowania wizyty telefonicznie pod numerem +48 71 35 81 437.
Parking przy lotnisku Wrocław
Lotnisko dysponuje kilkoma parkingami, które są dogodnie usytuowane – tak, aby korzystanie z nich nie wymagało dojazdów autobusem, czy korzystania z innych środków komunikacji. Dla odwożących swoich bliskich lub odbierających ich z lotniska wygodna może być opcja Kiss & Fly, w której pierwsze 10 minut jest bezpłatnych i jest umieszczona najbliżej terminala (kolejne 20 minut kosztuje 20 złotych).
Planującym dłuższe postoje przewidziano parkingi A, B, C, D i G, również znajdujące się niedaleko lotniska. W pierwszych czterech każde rozpoczęte pół godziny to koszt 4 złotych (przez pierwsze 2 godziny, później za każdą godzinę trzeba dopłacić 4 złote, a pierwszy dzień kosztuje 40 złotych (2 dni to wydatek 55 złotych, a 14 dni to wydatek 129 złotych na parkingu D lub 149 zł na parkingu A,B,C). Parking G kosztuje 4 złote za godzinę, 60 złotych za dobę. Najbardziej wymagający klienci mogą pozostawić swoje samochody na parkingu VIP, w którym godzinowa stawka wynosi 6 złotych, a pierwszy dzień 60 złotych (kolejne już są jednak znacznie tańsze).
Wrocław – dojazd na lotnisko
Dojazd własnym samochodem na lotnisko we Wrocławiu nie sprawia trudności, ponieważ jest ono bardzo dogodnie usytuowane – nieopodal Autostradowej Obwodnicy Miasta – zarówno ze strony Warszawy, jak i Poznania jest bardzo łatwo trafić we właściwy zjazd.
Przesiadającym się na inne środki lokomocji z pewnością spodobają się dogodne połączenia: lotnisko – Wrocław PKP (Dworzec Główny), realizowane Autobusem Miejskim linii 106 (co 15 minut). Aktualny rozkład jazdy możesz zobaczyć na stronie Wroclaw.pl.
Zobacz opinie i dodaj komentarz