Bez kategoriiZwiedzanie - porady i ciekawostki

Nałęczów atrakcje. Co warto zobaczyć i jakie zabytki zwiedzić?

Nałęczów – dla jednych kojarzony ze słynną wodą mineralną, dla drugich z miejscowością uzdrowiskową i sanatoryjną, jednak miasto to kryje w sobie wiele atrakcji dla każdego, a dzięki swojemu unikalnemu mikroklimatowi wprowadza turystów w stan idealnego relaksu i ukojenia. Przeczytaj jakie Nałęczów oferuje atrakcje i zabytki do zwiedzenia.

Kaczki w Parku Zdrojowym
Kaczki w Parku Zdrojowym

Park Zdrojowy – nałęczowski punkt obowiązkowy

Park Zdrojowy to serce miasta, znajdziemy go w ścisłym centrum, więc trudno pominąć go podczas wojaży. Charakteryzuje się on urokliwymi ścieżkami, ławeczkami, różnorodną roślinnością, a także obecnością zwierząt. Ponadto spacerując parkiem bez pośpiechu możemy dojść do ciekawych zabytków i atrakcji w pobliżu. Niewątpliwą zaletą parku jest jego specyficzny mikroklimat, którzy korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, a wszystko to dzięki bogatej roślinności.

Wyspa Miłości

Zakochani przechadzający się po Parku Zdrojowym obowiązkowo powinni kierować się do znajdującego się tam stawu. Korzystając z niewielkiego mostku, warto wejść na usypaną pośrodku zbiornika wyspę, zwaną Wyspą Miłości. W tym miejscu każdy choć na chwilę może poczuć się romantykiem!

Park Zdrojowy oraz Wyspa Miłości w Nałęczowie

Dom zdrojowy

Jeden z najczęściej odwiedzanych i najpopularniejszy obiekt w całym Nałęczowie. Ten obiekt sanatoryjny zbudowany w 1964 roku oferuje przybywającym dwa pawilony – Pijalnię Wód Mineralnych oraz Palmiarnię i Pijalnię Czekolady.

pijalnia wody i czekolady

W pierwszym pawilonie mamy do dyspozycji trzy ujęcia źródlanej wody o leczniczych właściwościach:

  • Barbara – woda słabo zmineralizowana żelazista idealnie sprawdzi się przy niedoborze żelaza;
  • Celiński – wskazana przede wszystkim przy zmęczeniu, ale pozytywnie wpłynie także na urodę;
  • Miłość – naturalna woda źródlana niskosodowa, która przede wszystkim wspomaga pracę serca.

Palmiarnia w Nałęczowie nie jest okazałych rozmiarów, ale tworzy niepowtarzalny klimat. To idealne miejsce na wytchnienie i chwilę relaksu, a otaczające zewsząd zielone palmy pozytywnie wpływają na nastrój.

Palmiarnia Nałęczów

Pałac Małachowskich

Dawna siedziba rodu Małachowskich dziś uznawana jest za najcenniejszy zabytek Nałęczowa. Pałac ukończony w 1775 roku początkowo pełnił funkcję budynku mieszkalno-gospodarczego, ale od końca XIX wieku zasłynął jako centrum życia kulturalnego. Mieszkańcami pałacu byli wybitni polscy literaci (B. Prus, H. Sienkiewicz), a koncertował tu nawet Ignacy Jan Paderewski.

Pałac Małachowskich to idealne miejsce na bliskie spotkanie z historią, ale także z kulturą i sztuką – do dziś w jego wnętrzach odbywają się koncerty czy wieczory kulturalne.

Stare Łazienki i Sanatorium Książę Józef

Stare Łazienki uznawane za najpiękniejszy budynek uzdrowiskowy w okolicy, to zabytek z początku XIX wieku, który dziś stanowi nie tylko estetyczną ozdobę Parku Zdrojowego, ale także elegancką i nowoczesną bazę noclegową. Sanatorium Stare Łazienki było pierwszym tego typu budynkiem w Nałęczowie i do dziś chętnie wita kuracjuszy w swoich podwojach.

Stare Łazienki

W centrum Parku Zdrojowego usytuowany zaś jest Książę Józef, z okien którego rozpościera się przepiękny widok na staw. Obecnie dysponuje 131 miejscami noclegowymi.

Sanatorium Książe Józef Nałęczów

Atrium

Oddalone zaledwie o 110 metrów od Starych Łazienek i 70 metrów od Księcia Józefa Atrium to nowoczesny kompleks wodny, który oferuje aż 300 metrów kwadratowych basenu ze sztuczną rzeką i torami do pływania. Jest to jedna z ciekawszych atrakcji Nałęczowa dla rodzin. Dla mniej aktywnych i lubiących wodny relaks Atrium proponuje szereg atrakcji – jacuzzi, dysze masujące, gejzery, ławeczki perełkowe, a także sauny. To idealne miejsce zarówno na poranny trening, jak i wieczorny relaks, a odległość basenu od najważniejszych punktów Nałęczowa sprawia, że zawsze jest tu „po drodze”.

Atrium Nałęczów

Literaci w Nałęczowie, czyli zapraszamy do muzeum

Muzeum Stefana Żeromskiego

Dla wszystkich miłośników polskiej literatury Nałęczów skrywa dwa interesujące muzea. Pierwszym z nich jest Muzeum Stefana Żeromskiego, autora takich dzieł jak Przedwiośnie, Ludzie bezdomni czy Syzyfowych prac. Muzeum znajduje się w dawnej pracowni autora, co ciekawe, zaprojektowanej w stylu zakopiańskim! Za Chatą Żeromskiego znajduje się Mauzoleum jego syna, Adama.

Muzeum Stefana Żeromskiego

Muzeum Bolesława Prusa

Drugim punktem na literackiej mapie Nałęczowa jest Muzeum Bolesława Prusa, które poniekąd łączy się z poprzednim pisarzem, gdyż obecnie znajduje się w budynku Ochronki im. Adama Żeromskiego. Do 2017 roku muzeum mieściło się w ulubionym miejscu Aleksandra Głowackiego – na parterze Pałacu Małachowskich, gdzie artysta tworzył m.in. Lalkę czy Placówkę. W samym muzeum znajdziemy nie tylko osobiste pamiątki Prusa, ale także jego rękopisy i listy.

Ławeczka Bolesława Prusa

To, jak ważnym miejscem dla autora był Nałęczów, podkreśla także ławeczka poświęcona Prusowi, która znajduje w Parku Zdrojowym, a która stanowi obowiązkowe miejsce dla pamiątkowego zdjęcia każdego odwiedzającego!

Ławeczka Bolesława Prusa

Kościół św. Karola Boromeusza

Choć to właściwie drewniana kaplica wzniesiona według wzoru Stanisława Witkiewicza, to stanowi jeden z najbardziej urokliwych zabytków Nałęczowa. Jego minimalistyczny charakter podkreśla jeszcze bardziej duchowość tego miejsca, a styl zakopiański niezwykle wpływa na jego estetykę.

Kościół św. Karola Boromeusza

Aleja Gwiazd Kolarstwa

W pobliżu Pijalni Wód możemy natknąć się na ciekawy pomnik z brązu przedstawiający starodawny rower. To pomnik wzniesiony na cześć sławnych polskich kolarzy, których nazwiska zostały upamiętnione na specjalnych płytkach. Co ciekawe amatorem kolarstwa był sam Bolesław Prus, który stał się inspiracją dla twórców pomnika i Alei.

Aleja Gwiazd Kolarstwa w Nałęczowie

Artur Trzcionkowski

Fan ekonomicznych podróży. Lubię spontaniczne wyjazdy, odkrywanie nowych miejsc, smaków oraz odpoczywanie w nieznanych mi zakątkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button