Zwiedzanie - porady i ciekawostki

Wakacje dla seniorów i emerytów – najlepsze oferty 2022

Seniorzy powoli stanowią coraz liczniejsze grupy turystów. Nic dziwnego – dysponują nieograniczonym czasem oraz nie powstrzymuje ich praca, ani obowiązki rodzinne. Z drugiej strony często są ciekawi świata i pragną jak najlepiej wykorzystać czas emerytury. Niekiedy nawet zorganizowane wakacje dla seniorów są prezentem od dzieci czy wnuków, którzy chcieliby urozmaicić życie swoich dziadków. Na co warto zwrócić uwagę, zanim wybierzemy konkretną wycieczkę?

Na jak długo jechać?

Wakacje dla seniorów mogą trwać od kilku dni do kilkunastu tygodni, a nawet dłużej. Wszystko zależy od ich preferencji, samopoczucia i zainteresowań. Emeryci, którzy nigdy nie decydowali się na tego rodzaju wyjazd i dopiero planują swoją pierwszą podróż z biurem podróży, najczęściej wybierają kilkudniowe wakacje – będące wstępem do kolejnych przygód, znacznie dłużej trwających. Dużo zależy również od tego, jak senior dostanie się na miejsce wypoczynku – czy będzie to pociąg, autokar czy samolot. Warto pamiętać, że wielogodzinna trasa na miejsce docelowe, zmuszająca do zajęcia jednej pozycji może przekraczać jego możliwości. Dlatego warto wybierać oferty, które przewidują częste przystanki, a nawet postoje na nocleg po drodze – co znacząco podniesie komfort emerytów. Wbrew pozorom wiele starszych osób nie boi się latać samolotem, dzięki czemu w wiele interesujących miejsc mogą dostać się zaledwie w kilka godzin. 

Gdzie jechać – góry czy morze?

Miejsce pobytu jest jednym z podstawowych czynników, które należy wziąć pod uwagę, planując wyjazd dla seniora. Starsze osoby często znacznie bardziej odczuwają zmiany klimatu. Wyjazdy do tropikalnych krajów, w których panują upały, mogą okazać się dla nich zbyt męczące. Dużo lepszym wyborem są miejsca o łagodnym klimacie. Wakacje nad morzem przypadną do gustu osobom, które lubią piesze wycieczki, szum morskich fal oraz świeże powietrze. Zaletą morskiego klimatu jest dobroczynny jod. Wypoczynek nad morzem nierzadko uwzględnia rejsy statkiem, które sprzyjają nawiązywaniu nowych kontaktów. Natomiast wakacje w górach polecane są emerytom, którzy cenią malownicze krajobrazy. Chodzenie po górach pozytywnie wpływa na zdrowie, potrafi przynieść ulgę w dolegliwościach reumatycznych oraz hartuje organizm. Warto jednak wybierać niższe pasma, ponieważ w wysokich górach seniorom może doskwierać zmęczenie organizmu oraz złe samopoczucie, spowodowane wahaniami temperatur i gwałtownymi skokami ciśnienia. 

Co będzie lepszym rozwiązaniem – Polska czy zagranica?

Seniorzy, którzy nie mają dużo doświadczenia w podróżowaniu, zazwyczaj na swój pierwszy wyjazd wybierają Polskę, a nawet okolice oddalone jedynie kilka godzin od domu. Dzięki temu czują się swobodnie oraz bezpiecznie. To doskonałe rozwiązanie na początek, ponieważ emeryci nie muszą obawiać się bariery językowej, doskonale znają kulturę oraz panujące zwyczaje – co więcej, mogą w ten sposób rozbudzić swój apetyt na dalsze podróże. Nie ma jednak żadnych przeszkód, aby emeryci, którzy czują się na siłach, odbyli podróż w dalsze zakątki Europy. Lubiane przez starsze osoby są szczególnie Włochy, Grecja, Austria czy Niemcy. 

Na co uważać wybierając wakacje dla seniora?

Niezwykle ważną kwestią w przypadku wakacji dla seniorów jest dostęp do opieki medycznej. Nawet osoby cieszące się dobrym zdrowiem powinny upewnić się wcześniej, czy miejsce noclegu znajduje się w niedalekim pobliżu placówek medycznych. Warto również pomyśleć o specjalnym ubezpieczeniu podróżnym. Wybierając zakwaterowanie dla seniora, powinno się natomiast dowiedzieć, czy budynek i pokoje przystosowane są dla osób starszych i wyposażone w takie udogodnienia jak winda czy czajnik do robienia herbaty. 

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Jeżeli wakacje planowane są z dala od domu seniora, warto dowiedzieć się, jak dostanie się on do miejsca docelowego – czy oferta obejmuje transport, czy też będzie musiał dostać się do niego na własną rękę. Kolejną istotną kwestią jest również wyżywienie podczas wyjazdu. W przypadku starszych osób najlepszym rozwiązaniem jest opcja, która przewiduje wszystkie posiłki wliczone w koszt wakacji. Dzięki temu, seniorzy nie będą musieli szukać sklepów ani restauracji w obcym miejscu, co mogłoby wiązać się dla nich z dodatkowym stresem. Wiele biur podróży przewiduje też dodatkowe pakiety dla emerytów, a nawet atrakcyjne zniżki – z czego z pewnością warto korzystać. 

Artur Trzcionkowski

Fan ekonomicznych podróży. Lubię spontaniczne wyjazdy, odkrywanie nowych miejsc, smaków oraz odpoczywanie w nieznanych mi zakątkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button