EkwipunekZwiedzanie - porady i ciekawostki

Jak się pakować na podróże i wakacje? Poradnik dla podróżujących

Co charakteryzuje wytrawnego podróżnika? Odpowiedź jest prosta i brzmi: perfekcyjnie zapakowany bagaż. Jeżeli nie pretendujesz do tego zaszczytnego miana, mimo to, kilka rad odnoszących się do tego, jak się pakować na wyjazdy efektywniej, na pewno prędzej czy później, Ci się przyda. 

Walizka czy plecak? Co jest lepsze?

Zwykle kiedy mamy zamiar się pakować, myślimy o tym, w co się spakować. Walizka na kółkach jest zgrabna i podręczna. Jednak rzeczą chyba oczywistą jest to, że nie nadaje się ona, chociażby na wypad w góry. Tak więc musisz podjąć kluczową decyzję – walizka czy plecak. Jeżeli wybierasz się na służbowy wyjazd, np. za granicę, podręczna walizka na kółkach, sprawdzi się na nim idealnie. Natomiast jeżeli planujesz aktywny wypoczynek w górach, wówczas w grę wchodzi wytrzymały oraz praktyczny plecak. W delegacji ma być elegancko, w górach – praktycznie.

Zaplanuj wcześniej. Stwórz listę najpotrzebniejszych rzeczy

Może i niektóre metody wydawać się mogą staroświeckie, ale mimo to nie można im odmówić skuteczności. Jedną z nich jest lista i bynajmniej nie chodzi tutaj o listę zakupową a taką, na której znajdą się wszystkie punkty Twojego bagażu, czyli co i w jakiej ewentualnie ilości, zamierzasz zabrać ze sobą w podróż. Możesz notować sobie, niekoniecznie na tradycyjnej kartce papieru (istnieją aplikacje do pakowania), już kilka dni wcześniej wszystkie te rzeczy, które przychodzą Ci do głowy i które chciałbyś ze sobą zabrać i które Twoim zdaniem po prostu warto przy sobie mieć. Pełną listę możesz spisać chociażby jadąc komunikacją miejską lub stojąc w długiej kolejce. Oczywiście, że istnieje również opcja pakowania się na spontana, jednak robienie to przy pomocy gotowej listy sprawi, iż cały proceder będzie mniej chaotyczny i stresujący.

Pakowanie walizki – optymalizuj miejsce w bagażu

Efektywne pakowanie walizki polega na maksymalnym wykorzystaniu dostępnej w niej wolnej przestrzeni. Jest na to prosty i zarazem dość intuicyjny sposób, polegający na tym, iż na samo dno warto spakować najcięższe oraz największe przedmioty. Tworząc kolejne warstwy swojego bagażu, umieszczaj w nich przedmioty coraz lżejsze i mniejsze. Na końcu luki oraz zagłębienia, które pozostaną, wypełnij najmniejszymi przedmiotami jak chociażby skarpetkami. W metodzie tej chodzi również o to, by łatwo się wypakować, gdy już będziesz po podróży. W końcu będziesz wiedział co, a także, w którym miejscu się znajduje. Czyż tak nie będzie prościej i szybciej?

Ubrania w rolkach? Zobacz jakie to proste!

Może nie wygląda to zbyt dobrze lub zbyt dobrze nie brzmi, ale najlepszym sposobem na zaoszczędzenie miejsca w torbie podróżnej jest rolowanie ubrań. Składanie ubrań w kostkę zastąp właśnie ich zrolowaniem. Po rozpakowaniu nie będą one pogniecione a Ty możesz być zaskoczony tym, jak wiele miejsca, dzięki temu, udało Ci się zaoszczędzić.

Torebki próżniowe – wyciśnij zbędne powietrze

Torebki próżniowe to nie tylko świetne zastosowanie do pakowania na wynos drugiego śniadania. Równie dobrze sprawdzą się one w podróży. Dzięki nim porządek w walizce będziesz mieć zagwarantowany. Dodatkowym atutem torebek próżniowych jest to, że przechowywane w nich kosmetyki nie zagrażają np. odkręceniem się i tym samym zalaniem wszystkiego, co napotkają na swojej drodze. Jeżeli do torebki próżniowej schowasz bieliznę, to po przyjeździe na miejsce, możesz ją wykorzystać na brudne rzeczy. To znacznie ułatwi Ci życie po powrocie do domu.

Nowe zastosowanie dla rzeczy, które posiadasz w domu

Etui na okulary wcale nie musi być wyłącznie… etuim na okulary. W walizce czy też podróżnej torbie, doskonale sprawdzi się w przechowywaniu kart i gotówki. Podobnie sytuacja się ma z pojemnikami po kosmetykach. W etui na okulary lub torebkach próżniowych można bezpiecznie przechowywać także ładowarki do telefonu czy tablet, a także wszelkiej maści i rodzaju, niezbędne na wyjeździe kable od elektroniki. Czepek do kąpieli, szczególnie jeżeli zalega gdzieś bezużytecznie, można śmiało i efektownie wykorzystać do pakowania butów. Idealnie bowiem zabezpiecza podeszwy i sprawi, że w walizce będzie czyściej. W przypadku wspomnianych już ładowarek oraz kabli, możesz także użyć dużych spinaczy do papieru. Wszystko po to, by je uporządkować. Ponadto warto pamiętać, że wartościowe przedmioty schowane w mało oczywistych miejscach są trudniejszym łupem do zdobycia dla potencjalnych złodziei.

Minimalizm – sposobem na to jak się pakować?

Po co dźwigać gigantyczną torbę lub walizkę przepełnioną rzeczami, których nawet nie wykorzystamy? Czy nie lepiej pójść w minimalizm? Jeżeli zaopatrujesz się w kosmetyki, kup je w wersji mini. Jeżeli nie są dostępne mniejsze odpowiedniki, kup sobie niewielkie pojemniczki do których przelejesz, np. szampon do włosów. Jeżeli kiedyś przyniosłeś do domu całą masę różnych próbek z drogerii, o których zdążyłeś już sobie zapomnieć, podróż jest tym czasem, kiedy możesz je wykorzystać! Warto jest się upewnić, czy miejsce w którym się zatrzymasz zapewni Ci dostęp do ręcznika. Jeżeli tak to nie musisz zabierać go ze sobą i dzięki temu masz więcej wolnego miejsca w walizce. Jeśli zaś udajesz się w podróż i potrzebujesz zabrać ze sobą przewodnik turystyczny, odbij na ksero jego najważniejsze strony, czyli te fragmenty, które interesują Cię najbardziej. Jeżeli nie chcesz narażać papieru na straty, zabierz ze sobą czytnik lub iPad z przewodnikiem turystycznym w formie elektronicznej (format PDF). Dodatkowo pamiętaj – kupując przykładowo koszulkę lub pastę do zębów za granicą, będziesz miał przez dłuższy czas wspomnienia z wakacji. Można to nazwać budżetową pamiątką ;)

Maksymalnie siedem dni

Bez względu na to, ile czasu spędzisz na wyjeździe, swój bagaż ubraniowy ogranicz do ubrań na siedem dni. Weź pod uwagę ewentualne anomalie pogodowe oraz bądź przygotowany na różne okoliczności czy okazje. Nie mniej jednak ogranicz swoje opcje ubraniowe do siedmiu różnych wariantów. Na miejscu często można je uprać samemu lub zlecić to komuś innemu. Problem rozwiązuje się sam w momencie, kiedy podróżujesz do kraju, w którym klimat jest gorący – tam mokre, wyprane ubrania na zmianę, będą schły w mgnieniu oka! Poza tym, jeżeli chodzi o tropiki i tak prawdopodobnie większość czasu spędzisz w spodenkach lub stroju kąpielowym. Poza tym, będąc np. w Azji możesz kupić poszczególne elementy garderoby za grosze, a potem zwyczajnie je oddać.

Zapełniaj puste przestrzenie

Sztuka pakowania ma jedną kluczową zasadę, czyli gospodarne adoptowanie miejsca w walizce. Jeżeli chcesz zmieścić w niej wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, nie lekceważ żadnej, nawet najmniejszej wolnej przestrzeni. Jak to zrobić? Mniejsze przedmioty możesz zawinąć w ubrania. Możesz je włożyć w buty lub inne dostępne zagłębienia. Dzięki takim zabiegom każda szpara zostanie zapełniona.

Zapach ma znaczenie

W trakcie wielogodzinnej podróży, nasze ubrania narażone są na utratę świeżości. Dlatego warto włożyć do bagażu, już na samym końcu zapachową saszetkę. Najlepiej w ulubionym zapachu. Gdy już dojedziesz szczęśliwie na miejsce, miło Ci będzie wyciągnąć z walizki świeże i pachnące ubrania.

Bagaż podręczny

Bilet, dowód tożsamości, pieniądze – zawsze warto mieć je przy sobie. Są wtedy pod ręką i bezpieczniejsze. Ponadto możemy je szybko schować i wyciągnąć. Bagaż podręczny w wersji bardziej przezornej może także zawierać bieliznę oraz szczoteczkę do zębów. To na wypadek, gdyby Twój bagaż wylądował gdzieś indziej niż Ty…

Waga

Każda odprawa wiąże się z limitem wymiarów walizek. Dlatego pomyśl o wadze do bagażu lub po prostu użyj zwykłej wagi łazienkowej do oszacowania tego ile ważysz Ty oraz Twoja walizka. Lepiej ewentualnego nadbagażu pozbyć się w domu, a nie w tłumie innych pasażerów czekających na lotnisku. Oszczędź sobie tej traumy i zważ swoją walizkę przed wyjściem z domu.

Gdy już musisz zrezygnować…

Czasem okazuje się, że spakowaliśmy za dużo a przecież wszystko, co włożyliśmy do naszego bagażu może się przydać, ale… wcale nie musi! Chcąc mieć lekką walizkę skup się na rzeczach, które na pewno, a nie może wykorzystasz. To, czego Ci zabraknie, zawsze możesz kupić na miejscu. Tak więc jeżeli już musisz z czegoś rezygnować, rezygnuj z tego, co niekoniecznie musi Ci się na wyjeździe przydać.

Karuzela identyczności

Oznacz swoją walizkę tak, by jakkolwiek, jednak wyróżniała się na tle bagaży innych pasażerów. Jeżeli masz czarną walizkę, pomysł z czerwoną wstążeczką jest zbyt powszechny. O wiele lepsze, na wzór mody lat 90-tych, okaże się sznurowadło w jakimś odblaskowym kolorze. Wówczas Twój bagaż będzie na pewno Twój!

Pakowanie pieniędzy na podróż

Jeśli masz kilka bagaży, zalecamy aby nie trzymać wszystkich pieniędzy w jednym miejscu. Zawsze jakaś torba może zostać skradziona, lub możemy zapomnieć jej zabrać z autobusu, hotelu itp. Schowaj trochę pieniędzy w portfelu, walizce, spodniach. Nie będziesz się stresować, że zostaniesz bez pieniędzy w podróży.

A Ty jak pakujesz się na wyjazd? Zostaw nam wiadomość w komentarzu! :)

Jeden komentarz

  1. Dobra wskazówka aby nie zabierać w podróż niczego, czego na co dzień nie używamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button