Zwiedzanie - porady i ciekawostki

Pierwsza podróż za granicę. Poradnik dla początkujących

Podróżowanie to hobby wielu osób. Rzeczywiście dostarcza sporo emocji i pozwala ciekawie spędzić czas. Wiele osób jednak dopiero chce zacząć podróżować lub odkryło przemierzanie świata dosyć niedawno. W takiej sytuacji budzi się wiele wątpliwości czy pytań odnośnie różnych kwestii. Choć na konkretne pytania, odpowiedź znajdziemy z łatwością internecie, warto też zwrócić uwagę na kilka ogólnych kwestii i wybrać konkretne rozwiązania na początku swojej przygody z podróżowaniem. Poniżej pięć przydatnych wskazówek dla początkujących podróżników.

Pierwsza podróż za granicę. Jak się przygotować?

Pierwszą kwestią, o której warto pomyśleć przed rozpoczęciem zwiedzania świata, jest to, gdzie wybrać się w pierwszą dalszą podróż. Z pewnością warto najpierw odbyć kilka wypadów po Polsce, aby zobaczyć czy dany styl podróżowania nam odpowiada, przetestować różne środki transportu czy sprawdzić samodzielnie co jest dla nas ważne w czasie podróżowania. W Polsce możemy skorzystać nawet z krajowych połączeń lotniczych i wielu form podróży. Dzięki temu w razie problemów będziemy mieli ułatwione zadanie, aby się z nimi uporać.

Wybierając się na pierwszą zagraniczną podróż, warto wybrać kraje ościenne lub bliskie granic Polski. Mogą być to np. Niemcy, Czechy, Skandynawia czy Słowacja. Warto, aby kraje te należały do Unii Europejskiej, co znacznie ułatwia poruszanie się po nich. W razie problemów będziemy mogli wrócić do kraju stosunkowo prosto. Daleka podróż, gdzie powrót trwałaby wiele godzin lub przy konieczności przekraczania wielu krajów, mogłaby być problemem przy nieprzewidzianych kłopotach. Kraje sąsiedzkie mają do zaoferowania równie wiele co te dalsze, a będziemy mogli sprawdzić swój poziom języka angielskiego w praktyce czy to, jak czujemy się za granicą. Dla niektórych osób może być to znaczny problem. Warto też zapoznać się z naszym poradnikiem, który pokaże Ci, jak się dobrze spakować na podróż.

Ubezpieczenie podróżne

Najważniejszą rzeczą przy podróżach zagranicznych, a także ważną przy krajowych jest ubezpieczenie podróżne. Przy podróżach krajowych gwarantuje ono szerszy zakres asekuracji, ew. odszkodowanie czy wspomaganie leczenia wieloma innymi opcjami niż tylko te państwowe. Wybierając się za granicę, należy jednak obowiązkowo zadbać o wszystkie kwestie związane z naszym ubezpieczeniem. Pierwszą z nich jest pobranie z oddziału NFZ Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to dokument poświadczający nasze ubezpieczenie zdrowotne w Unii Europejskiej. Możemy pozyskać je w ciągu jednej wizyty w oddziale Funduszu od ręki, składając jedynie krótki wniosek. Karta taka umożliwi nam leczenie za granicą w analogicznych państwowych służbach zdrowia. Zdecydowanie warto też wykupywać dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, np. w banku lub u ubezpieczycieli na czas wyjazdu. Dzięki niemu będziemy mogli liczyć na dodatkowe opcje leczenia, zwrot kosztów czy pokrycie kosztów leczenia za granicą, które czasami są wysokie nawet pomimo ubezpieczenia podstawowego.

Zabezpieczenie finansowe

Ważnym aspektem każdej podróży jest zabezpieczenie finansowe. Bardzo często mamy do czynienia z nieprzewidzianymi wydarzeniami, które wymagają od nas dodatkowych nakładów finansowych. Wybierając się w dalszą podróż, warto zatem zadbać o swoje finanse. Zdecydowanie należy zabrać ze sobą większą sumę pieniędzy niż ta, która jest nam potrzebna do zrealizowania wycieczki. W razie ich niewykorzystania zwrócimy je na konto po przyjeździe, a w razie nieprzewidzianych sytuacji wykorzystamy je, wychodząc obronną ręką z opresji. Pieniądze należy rozłożyć w kilka miejsc w bagażu i nie przewozić ich wszystkich, np. w portfelu. Dobrym pomysłem jest też wymienienie pieniędzy w Polsce przed wyjazdem. Polskie kantory działają na jasnych dla nas zasadach i oferują standardowe kursy. Czasami za granicą nasza waluta może być przeliczona inaczej lub wymiana może działać na innych zasadach. Ciekawym rozwiązaniem jest wyrobienie karty wielowalutowej w banku lub zakupienie karty w konkretnej walucie PrePaid w banku na doładowania. Dzięki temu będziemy mogli płacić bezgotówkowo w dowolnej walucie, którą wcześniej wymienimy i wpłacimy na kartę.

Bardzo korzystnym rozwiązaniem, gdy wiemy już, że będziemy podróżowali często jest skorzystanie z banku Revolut. To brytyjski bank, który oferuje bankowość mobilną. Jego znakiem rozpoznawczym jest walutowa karta, którą możemy płacić automatycznie, bez konieczności wcześniejszej wymiany pieniędzy we wszystkich najpopularniejszych walutach. Revolut posiada również jako jedyny bank na rynku międzybankowy kurs wymiany walut – bez spreadu. Gwarantuje to nam płacenie zagranicznymi walutami w najkorzystniejszy sposób.

Zaplanuj podróż i miej plan awaryjny

Kolejnym elementem przy odbywaniu podróży jest jej zaplanowanie. Wycieczki i wypady spontaniczne pomimo tego, że mają wiele plusów – potrafią zaskoczyć wieloma rzeczami, dlatego wypady warto jednak zaplanować. Zaplanowanie podróży daje nam możliwość zobaczenia wszystkich ciekawych miejsc czy efektywnie wykorzystać czas, który mamy. Warto zatem przed wyjazdem sprawdzić gdzie możemy się udać, jakie są darmowe atrakcje danej lokalizacji czy inne lokalne wydarzenia.

Wyszukiwanie samolotów, pociągów, hoteli

Gdy będziemy mieli poukładany plan podróży oraz przemyślane wszystkie inne kwestie, warto skupić się również na wyborze środków transportu i hoteli. Wcześniejszy zakup biletów czy rezerwacja noclegów to elementy, które wpływają na bezpieczeństwo podróży oraz często na ich niską cenę. Przed wyjazdem warto sprawdzić też i przygotować spis innych połączeń czy miejsc noclegowych, z których będziemy mogli skorzystać. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie opinii o poszczególnych rozwiązaniach, np. na Tripadvisor czy Google Maps. Warto też porównać ceny poszczególnych opcji i różne jej wersje u innych przewoźników. Biorąc pod uwagę różne oferty, promocje czy dostępność rozwiązań, dana podróż może różnić się cenowo. Czasami kupowanie biletów bezpośrednio u przewoźnika jest tańsze niż na portalach rezerwowych lub na odwrót. Jeśli nie mamy sprecyzowanego celu podróży, możemy zacząć układanie wycieczki właśnie od tego elementu, wybierając miejsce przeznaczenia – kierując się najniższą ceną biletu czy hotelu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button