TransportTransport lotniczy

Lotnisko Warszawa – podstawowe informacje

Otwarte w 1934 roku lotnisko im. Chopina na warszawskim Okęciu to największy port lotniczy w naszym kraju. Dogodnie usytuowane (w dzielnicy Włochy, zaledwie 8 km od centrum Warszawy), bogata historia i duża przepustowość sprawiły, że lotnisko Okęcie stało się najważniejszym w Polsce. W ubiegłym roku przyjęło prawie 19 milionów pasażerów, co zapewnia mu miejsce wśród najważniejszych portów lotniczych w Europie. Lotnisko Okęcie połączone jest z najważniejszymi miastami Europy, Azji i Ameryki Północnej, stanowiąc swoiste okno na świat dla mieszkańców Polski.

Zobacz także: Podstawowe informacje o lotnisku w Modlinie.

Lotnisko Warszawa – największe lotnisko w Polsce

W roku 2019 Lotnisko Warszawa odpowiadało za niemal 40% ruchu lotniczego w Polsce (dokładnie 38,5%), jest również ważną bazą cargo – przeładowano tu 97 784 tony towarów i przesyłek. Lotnisko składa się z dwóch terminali – Terminalu A – w skład którego wchodzą dwa budynki:

  • dawny terminal 1, czyli część oddana już w 1992 roku, o aktualnej przepustowości do 5,5 mln pasażerów rocznie,
  • dawny terminal 2, czyli oddana w 2006 roku większa część terminalu A, mogąca przyjąć i obsłużyć 6,5 miliona pasażerów,
  • pirs centralny i południowy, pozwalający podróżnym na oczekiwanie na lot w nowej, przestronnej hali o długości 725 metrów.

Drugą część lotniska Okęcie stanowi Terminal General Aviation, dawniej nazywany Terminalem VIP Aviation – przeznaczony jest pasażerom prywatnych i korporacyjnych samolotów lotnictwa ogólnego.

Lotnisko Warszawa jest również główną bazą operacyjną PLL LOT i Wizz Air (w Polsce), ponadto z lotniska korzystają także linie m.in. takie jak: British Airways, Alitalia, Air France, Air China, Aerofłot, KLM, Emirates, Lufthansa, SAS, Swiss Air, TAP, Turkish Airlines czy Norwegian. 

Z Warszawy można dolecieć do większości miast Europy, w tym do: Paryża, Londynu, Budapesztu, Wiednia, Berlina, Amsterdamu, Wilna, Pragi, Lublany, Sofii, Aten, Barcelony, Mediolanu czy na Rodos.

Liczba pasażerów na przestrzeni ostatnich 5 lat:

Rok:Liczba pasażerów:
20205,482 mln
201918 844 591
201817 737 231
201715 730 330
201612 795 365
201511 186 688

Przylatujący i odlatujący z lotniska na Okęciu nie powinni się martwić o godziny otwarcia – lotnisko jest bowiem otwarte przez całą dobę, co wymuszone jest m.in. bardzo dużym ruchem pasażerskim. 

Infolinia

Dla pasażerów mających pytania dotyczące organizacji lotniska, jak i odlatujących i przylatujących samolotów, przygotowana została specjalna infolinia, dostępna 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu, pod numerem +48 22 650 42 20.

Parking przy lotnisku Chopina

Lotnisko im. Chopina jest bardzo dobrze zorganizowane pod tym względem. Dla osób odwożących swoich najbliższych zaprojektowano darmową (przez pierwsze 7 minut) strefę Kiss & Fly, pozwalającą na szybkie pożegnanie się z najbliższymi i wyładunek ich bagaży. Po darmowych 7 minutach za kolejne 8 (czyli za pobyt o łącznej długości 15 minut) zapłacisz 30 złotych, a za każdą kolejną minutę zostanie naliczona złotówka. Co ważne – w tej strefie nie wolno pozostawiać zaparkowanych pojazdów bez nadzoru – grozi za to 500-złotowy mandat. Opłaty za postój na parkingu Kiss & Fly można uiszczać w systemie płatności zbliżeniowej przy bramkach wyjazdowych. 

Planującym dłuższy postój lub po prostu oczekującym na przylot swoich bliskich warto zarekomendować parkingi wielopoziomowe P1 i P2, za których płatności pobierane są w kasach automatycznych, znajdujących się w okolicy wejścia na parking. Za rozpoczętą godzinę zapłacisz 12 złotych, za pierwszy dzień 120 zł, powyżej 6 dni zaczynają się oferty długoterminowe (6 – 10 dni – 250 zł, 11 – 15 dni 300 zł, każdy kolejny dzień 20 zł).

Położony nieco dalej parking P4 przeznaczony jest typowo dla klientów parkujących na dłuższy okres – pierwszych 5 dni kosztuje 220 złotych, 6 – 10 kosztuje 250 zł, 11 do 15 – 300 złotych, a każdy kolejny dzień 10 złotych. 

Najbardziej wymagającym klientom szukającym parkingu przy lotnisku w Warszawie przeznaczony został parking premium, w którym pierwsza godzina kosztuje 30 złotych, każda kolejna 15 złotych, pierwszy dzień 195 złotych, a 11 do 15 dni kosztuje 675 złotych. Jest on najdogodniej usytuowany, ale i najdroższy. 

Infrastruktura lotniskowa

Lotnisko Warszawa Okęcie ma bardzo rozbudowaną infrastrukturę uprzyjemniającą podróżnym spędzanie czasu w oczekiwaniu na odlot samolotów, jak i zaraz po ich przylocie. W jej skład wchodzą m.in. liczne bankomaty sieci Planet Cash, umożliwiające podróżnym podjęcie polskiej waluty od razu po przylocie do kraju. Oprócz nich na terenie lotniska znaleźć można placówkę Poczty Polskiej, oddział Banku Pekao i Plus Banku czy należące do trzech sieci punkty wymiany walut. 

Sklepy i restauracje

Czekając na samolot, nie można narzekać na nudę – na Okęciu można znaleźć naprawdę liczne sklepy i restauracje. Kupić można tu elektronikę, kosmetyki, książki, prasę, pamiątki, upominki, artykuły spożywcze, biżuterię, artykuły sportowe czy wyroby tytoniowe – wybór jest naprawdę ogromny i niemal każdy znajdzie tu coś dla siebie. Na miejscu można również skorzystać z licznych restauracji i punktów gastronomicznych – od kawiarni Costa Coffee, przez restaurację McDonald’s aż po tradycyjne bary mleczne i restauracje z polską kuchnią, a także luksusowe restauracje najlepszych szefów kuchni. 

Taras widokowy

Lotnisko Okęcie wyposażone jest także w dogodny i bezpłatny taras widokowy, czynny od 6:00 do 22:00, który jest perfekcyjnym miejscem do obserwowania przylatujących i odlatujących samolotów. Łatwo się do niego dostać jedną z wind lub schodami. Na miejscu jest również mała kawiarenka, darmowe WiFi i monitor pokazujący obraz z radaru. 

Biuro rzeczy znalezionych

Lotnisko Warszawa posiada także biuro rzeczy znalezionych, czynne w godzinach 8:00 do 17:00, z którym można się skontaktować również pod numerem telefonu +48 22 650 20 06. Usytuowany jest na Terminalu A, w strefie 1 (AB), przy punkcie medycznym na poziomie przylotów. 

Warszawa – dojazd na lotnisko

Największe w Polsce lotnisko jest również świetnie połączone ze Stolicą. Można dojechać tam zarówno pociągiem, autobusem i własnym samochodem. Połączenia Lotnisko Warszawa PKP dostępne są z:

  • stacji Warszawa-Centralna,
  • stacji Warszawa-Wschodnia, 
  • stacji Warszawa-Zachodnia,
  • stacji Warszawa-Śródmieście,
  • Łodzi (trasa przez Skierniewice, Żyrardów, Koluszki)
  • podwarszawskich miejscowości (Sulejówek, Sulejówek-Miłosna, Legionowo, Radzymin)

Wygodnie dojechać można również autobusem – tu najłatwiej jest z dworca Warszawa Zachodnia – dojazd na lotnisko zajmie kilkanaście minut (zależy od pory dnia) linią 175, bez przesiadek. Przez całe miasto, aż na Pragę zaprowadzi Cię linia 188, linia 148 prowadzi na Grochowską (przez Most Siekierkowski), 331 na Aleję Wilanowską (stacja Metro Wilanowska), a nocna linia N32 prowadzi na Dworzec Centralny. 

Dojazd samochodem jest bardzo łatwy – lotnisko położone jest przy ulicy Żwirki i Wigury 1, niecałe 10 km od Centrum Warszawy – dojechać można, chociażby trasą S2, krajową 2-ką czy S79.

Artur Trzcionkowski

Fan ekonomicznych podróży. Lubię spontaniczne wyjazdy, odkrywanie nowych miejsc, smaków oraz odpoczywanie w nieznanych mi zakątkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button