TransportTransport lotniczy

Ryanair bagaż podręczny oraz rejestrowany

Jakie są rozmiary bagażu w Ryanair i czy przysługuje nam bagaż podręczny lub rejestrowany? Przed wylotem zawsze warto upewnić się jaką politykę bagażową prowadzi przewoźnik, którego wybraliśmy. Warunki oraz rozmiary bagażu różnią się w zależności od linii lotniczej i często bywają uaktualniane. Jak wyglądają aktualne zasady przewozu bagażu w linii Ryanair? Parklot

Ryanair bagaż – wymiary oraz waga

Przewoźnik Ryanair oferuje liczne opcje bagażowe, na które mogą zdecydować się podróżni. Jaki bagaż można wnieść na pokład samolotu?

Bagaż podręczny

Może to być damska torebka, torba na laptopa lub mały plecak. Wymiary bagażu nie powinny przekraczać 40 cm x 25 cm x 20 cm. Istnieje też możliwość dokupienia dodatkowej sztuki bagażu podręcznego o wadze 10 kg oraz wymiarach 55 cm x 40 cm x 20 cm. W ten sposób maksymalnie można zabrać ze sobą 2 sztuki bagażu podręcznego. Mały bagaż należy umieścić na podłodze pod fotelem, a większy w schowkach nad siedzeniami.

ryanair bagaż

Bagaż rejestrowany

Maksymalnie można zarezerwować 3 sztuki bagażu rejestrowanego, które podlegają dodatkowym opłatom. Waga każdego z bagażu maksymalnie wynieść może 20 kg. W przypadku wykupienia, np. dwóch sztuk bagażu rejestrowanego (razem 40 kg), jeden bagaż może ważyć 15 kg, a drugi 25 kg (waga obu bagaży wynosi 40 kg). Jednakże trzeba pamiętać, że Ryanair odmawia przewozu bagażu, który waży więcej niż 32 kg lub jego wymiary przekraczają 119 cm szerokości i głębokości oraz 81 cm wysokości.
Bezpłatnie można przewieść jeden składany wózek dziecięcy, torbę dziecięcą o wadze do 5 kg oraz fotelik samochodowy lub łóżeczko turystyczne dla dziecka. Nieodpłatnie może też być przewieziony sprzęt ułatwiający poruszanie się.

Czy można dokupić bagaż?

Przewoźnik Ryanair umożliwia dokupienie zarówno bagażu podręcznego, jak i rejestrowanego. Już po dokonaniu rezerwacji dodatkowy bagaż można dodać na stronie internetowej po zalogowaniu się w zakładce „Zarządzaj Rezerwacją”. Jest to możliwie do 2 godzin przed wylotem. Aby zabrać ze sobą na pokład 2 sztuki bagażu podręcznego należy kupić pierwszeństwo wejścia na pokład.

Ryanair oferuje również 3 taryfy dostępne dla pasażerów:

  • Regular – pozwala na zabranie 2 toreb pokładowych oraz gwarantuje zarezerwowane standardowe miejsce,
  • Plus – obejmuje jeden 20-kg bagaż rejestrowany i jedną małą torebkę,
  • Flexi Plus – taryfa gwarantuje elastyczne bilety, fast track oraz 2 torby kabinowe i pierwszeństwo wejścia na pokład.

Czego nie można wnieść do linii lotniczej Ryanair?

Wykluczone z przewozu są elektryczne deskorolki oraz elektryczne rowery. Ze względu na szybki cykl obsługi, który gwarantuje przewoźnik, nie można przewozić dużych instrumentów muzycznych – takich jak kontrabas, perkusja czy harfa. W bagażu rejestrowanym nie wolno przewozić również materiałów wybuchowych, e-papierosów, olejów jadalnych o objętości większej niż 1 litr oraz urządzeń zasilanych przez akumulatory litowo-jonowe.

Czego nie można przewozić w bagażu podręcznym?

Zabronione w bagażu podręcznym są wszelkie narzędzia o ostrych końcach. Ostre przedmioty, które przewożone są w bagażu rejestrowanym muszą być odpowiednio zabezpieczone, aby zapobiec obrażeniom personelu – mogą być owinięte w materiał. Zabrania się przewożenia materiałów wybuchowych, broni oraz płynów o objętości większej niż 100 ml. 

Jedynie w bagażu rejestrowanym może być przewożony sprzęt muzyczny lub sportowy – na przykład wędki, kije golfowe, sprzęt do szermierki, narty, oszczepy czy deski surfingowe. Przedmioty takie powinny ważyć do 20 kg, inaczej zostanie pobrana opłata za nadbagaż. Mniejsze instrumenty muzyczne takie jak gitara czy skrzypce przekraczające rozmiar bagażu podręcznego mogą być przewożone jako płatny bagaż rejestrowany. Parklot

Ceny bagażu rejestrowanego w linii Ryanair

Usługa Pierwszeństwa, która umożliwia zabranie na pokład 2 sztuk bagażu kosztuje od 6 – 20 Euro. Turyści, którzy chcieliby zabrać ze sobą dodatkową torbę bez kupowania Pierwszeństwa muszą dopłacić od 10 do 25 Euro.

Jeżeli bagaż został dodany w trakcie rezerwacji online, opłaty za odprawę są nieco niższe. Wyższa opłata obowiązuje, gdy bagaż wykupywany jest na lotnisku lub za pośrednictwem telefonicznego biura obsługi. Opłaty różnią się też w zależności od czasu – na przykład na wybranych trasach mogą one być wyższe w okresie Bożego Narodzenia, letnich wakacji lub Wielkanocy.

Bagaż Ryanair – opłaty za przekroczoną wagę

Jeżeli na lotnisku okaże się, że nasz bagaż jest cięższy niż przewidziane zasady, przewoźnik pobiera opłatę 11 euro za każdy kilogram. Jeżeli bagaż podręczny posiada większe wymiary będzie musiał być przewieziony w luku bagażowym za opłatą 50 euro. Rodzice mogą przewieźć za 15 euro dodatkowe akcesoria dziecięce, które maksymalnie ważą 20 kg za sztukę.

Artur Trzcionkowski

Fan ekonomicznych podróży. Lubię spontaniczne wyjazdy, odkrywanie nowych miejsc, smaków oraz odpoczywanie w nieznanych mi zakątkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button