TransportTransport lotniczy

Wizz Air bagaż podręczny oraz rejestrowany

Planujesz podróż samolotem i chcesz się do niej dobrze przygotować, tak aby odprawa na lotnisku przebiegła sprawnie oraz spokojnie? Dowiedz się jaka polityka bagażowa obowiązuje w liniach lotniczych WizzAir oraz co możesz zabrać ze sobą na pokład.  Parklot

Wizz Air bagaż rejestrowany oraz podręczny – podstawowe wymagania

Uwaga! Każdy pasażer Wizz Air może zabrać ze sobą na pokład jedną bezpłatną sztukę bagażu podręcznego (wymiary i wagę podano powyżej). Jeśli chcesz zabrać na pokład dodatkową „podręczną walizkę na kółkach”, dodaj do rezerwacji Wizz Priority. W ten sposób możesz zabrać na pokład dwie sztuki bagażu.
*Podane wymiary nie obejmują uchwytów/kółek bagażu; jednakże kółka mogą zwiększać wymiary bagażu maksymalnie o 5 cm.

Bagaż podręczny 

Jaki bagaż można wnieść na pokład samolotu? Każdy pasażer może bezpłatnie wziąć ze sobą jedną sztukę bagażu podręcznego, którą umieści pod fotelem. Wymiary bagażu to 40 cm x 30 cm x 20 cm, a waga 10 kg. Jest to przykładowo nieduży plecak, torba na laptopa czy torebka damska. 

Jeżeli pasażer chce wnieść na pokład jeszcze jedną sztukę bagażu, musi dodać do swojej rezerwacji opcję Wizz Priority. Bagaż ten powinien ważyć maksymalnie 10 kg, a jego rozmiary to 55 cm x 40 cm x 23 cm. Musi on swobodnie mieścić się w schowku, który znajduje się nad każdym fotelem. Dodatkowymi przedmiotami, które każdy pasażer może wnieść na pokład są:

  • telefon komórkowy
  • koc lub okrycie
  • kule dla pasażerów z niepełnosprawnością ruchową 
  • jedzenie oraz mała kołyska dla dzieci, które nie ukończyły 2 lat
  • książka lub gazeta do czytania

Bagaż rejestrowany

Bagaż rejestrowany w Wizz Air musi mieć wymiary mniejsze lub równe 171 cm x 149 cm x 119 cm. Waga bagażu wynosi 10, 20 lub 32 kg. Maksymalnie do luku bagażowego można zabrać ze sobą 6 sztuk bagażu. Trzy sztuki należy wtedy zakupić na stronie przewoźnika lub telefonicznie, a kolejne 3 sztuki bezpośrednio na lotnisku. Maksymalnie można odprawić 3 sztuki bagażu po 32 kg, dwie sztuki bagażu po 20 kg oraz jeden bagaż o wadze 10 kg. Nie ma możliwości, aby wybrać inną kombinację. Rodzice mogą bezpłatnie umieścić w luku składany wózek lub spacerówkę na każde małe dziecko. 

Czy można dokupić bagaż?

Dodatkowy bagaż można dokupić zarówno podczas rezerwacji, jak i w późniejszym czasie. Należy to zrobić do 3 godzin przed odlotem – na przykład podczas odprawy przez internet. Ostatecznie można zakupić dodatkowy limit bagażu na lotnisku – wiąże się to jednak ze znacznie wyższą opłatą. 

Zarejestrować można aż do 6 dodatkowych sztuk bagażu, uiszczając opłatę za każdą sztukę. Za torby, które ważą od 20 do 32 kg oraz od 10 do 20 pobierana jest opłata za bagaż w wysokości 46 zł za każdy dodatkowy kilogram.

Cena bagażu rejestrowanego w linii Wizz Air 

Opłata za bagaż w liniach Wizz Air uzależniona jest od wagi konkretnej sztuki, daty podróży – czy odbywa się ona poza sezonem, czy w jego szczycie oraz tego czy płatność dokonana jest online czy na lotnisku. 

Sezon wysoki obejmuje:

  1. Okres wakacyjny – od czerwca do września
  2. Wielkanoc – miesiąc marzec lub kwiecień
  3. Boże Narodzenie – przełom grudnia i stycznia

Opłata za bagaż 10 kg w niskim sezonie wynosi 9 Euro, a w wysokim 13 Euro. Bagaż 20 kg to dodatkowy wydatek rzędu 15-21 Euro. Natomiast bagaż 32 kg kosztuje od 21 – 30 Euro.  Parklot

Czego nie można wnieść do linii lotniczej Wizz Air?

Ze względów bezpieczeństwa ani w bagażu podręcznym, ani w rejestrowanym nie wolno umieszczać broni palnej i amunicji oraz substancji i przedmiotów, które swoim wyglądem przypominają jakikolwiek rodzaj broni. Nie należy wnosić substancji palnych – chociaż wyjątkiem jest tutaj dobrze zabezpieczony alkohol, lakier do włosów oraz perfumy. Nie są akceptowane substancje żrące ani zakaźne oraz materiały radioaktywne. 

Bagaż posiadający przedmioty, które mogłyby powodować zagrożenie bezpieczeństwa, życia oraz zdrowia pasażerów nie zostanie odprawiony. 

Czego nie można przewozić w bagażu podręcznym?

Podczas podróży liniami Wizz Air w bagażu podręcznym nie mogą znaleźć się płyny o większej pojemności niż 100 ml. Pojemniki, które spełniają wymogi objętościowe powinny być umieszczone w przezroczystej, plastikowej torebce. Na pokład samolotu nie wolno wprowadzać zwierząt, jednak wyjątkiem są psy przewodnicy. Bagaż podręczny nie może zawierać również przedmiotów ostrych takich jak sztućce, strzykawki, noże ani nożyczki, gdyż według przewoźnika mogą one być użyte jako broń. 

Źródło:
https://wizzair.com/pl-pl/informacje-i-uslugi/informacje-o-podrozy/bagaz

Artur Trzcionkowski

Fan ekonomicznych podróży. Lubię spontaniczne wyjazdy, odkrywanie nowych miejsc, smaków oraz odpoczywanie w nieznanych mi zakątkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button