TransportTransport lotniczy

Lotnisko Modlin – podstawowe informacje

Lotnisko Modlin to otwarty w 2012 roku obiekt, przeznaczony głównie dla budżetowych przewoźników, operujących na krótkich i średnich trasach. Położone około 35 kilometrów od centrum stolicy jest drugim największym lotniskiem cywilnym na terenie województwa mazowieckiego i szóstym największym w Polsce, według liczby pasażerów. Celem jego powstania było odciążenie największego lotniska w kraju – Lotniska Chopina, choć finalnie zdecydowano, że to nie ono będzie pełniło rolę drugiego portu lotniczego dla Warszawy, która jest zarezerwowana dla planowanego CPK. 

Port lotniczy Warszawa-Modlin

Otwarte w 2012 roku (co według założeń miało nastąpić przed inauguracją Euro 2012) lotnisko zbudowane zostało na bazie istniejącego już portu wojskowego, oddanego do użytku w roku 1940 i aktywnie wykorzystywanego do celów wojskowych, aż do roku 2000. Wbrew nazwie port lotniczy zlokalizowany jest na terenie miasta Nowy Dwór Mazowiecki, w pobliżu Twierdzy Modlin, pięknej i niezwykle popularnej wśród turystów XIX-wiecznej cytadeli.  W 2010 roku rozpoczęto prace nad przekształceniem obiektu dla lotnictwa cywilnego, czego rezultatem było otwarcie go w lipcu 2012 roku. Po uporaniu się z pewnymi problemami technicznymi, od 24 czerwca 2013 lotnisko Modlin Airport jest regularnie wykorzystywane do lotów kursowych, czarterowych i cargo. Od tego momentu dynamicznie rośnie jego wykorzystanie i aktualnie obsługuje ono prawie dziesięciokrotnie większą liczbę pasażerów niż w 2013 roku. 

Liczba pasażerów w ostatnich 6 latach:

Rok:Liczba pasażerów:Zmiana względem poprzedniego roku:
2020872 059– 71,82 %
20193 106 041+ 0,8 %
20183 081 966+ 5,1 %
20172 931 503+ 2,5 %
20162 859 191+ 10,4 %
20152 589 286+ 51,9 %
20141 703 743+ 394,4 %

Lotnisko Modlin jest obsługiwane głównie przez budżetową linię lotniczą Ryanair, która przeniosła tu swoją bazę operacyjną z Lotniska Okęcie. Ryanair zapewnia regularne połączenia w aż 38 kierunkach, do takich miejsc, jak:

 • Hiszpania (Alicante, Barcelona, Madryt, Malaga, Teneryfa, Walencja),
 • Jordania (Amman),
 • Grecja (Ateny),
 • Wielka Brytania (Belfast, Birmingham, Brystol, East Midlands, Edynburg, Glasgow, Leeds/Bradford, Liverpool, Londyn, Manchester, Newcastle),
 • Włochy (Bolonia, Mediolan, Neapol, Rzym),
 • Belgia (Bruksela),
 • Ukraina (Charków, Kijów, Lwów),
 • Irlandia (Dublin, Shannon),
 • Holandia (Eindhoven),
 • Szwecja (Göteborg, Sztokholm),
 • Niemcy (Kolonia),
 • Norwegia (Oslo),
 • Cypr (Pafos),
 • Francja (Paryż),
 • Izrael (Tel Awiw),
 • Austria (Wiedeń).

Ponadto Lotnisko Warszawa-Modlin ma połączenia sezonowe z bułgarskim Burgas, włoskim Cagliari, Pescarą, Pizą, Rimini i Wenecją, grecką Chanią, Korfu i Salonikami, portugalskim Faro, Lizboną i Porto, izraelskim Ejlat, francuską Marsylią, hiszpańską Palmą de Mallorca i Sewillą. Oferta jest skupiona głównie na krótkich i średnich trasach, ale dość zróżnicowana i interesująca. Ponadto w sezonie letnim z Modlina odlatuje spora liczba samolotów czarterowych do bardziej egzotycznych miejsc. 

Infolinia

Dla podróżnych lotnisko przygotowało szereg udogodnień, ułatwiających znalezienie niezbędnych informacji – oprócz regularnie aktualizowanej strony internetowej i dostępnych na miejscu punktów informacyjnych, dla pasażerów dostępna jest całodobowa infolinia, pod numerem +48 22 315 18 80

Czy lotnisko czynne jest przez całą dobę?

Warto pamiętać, że lotnisko obsługuje pasażerów całą dobę – nie jest zamykane na noc, chociaż godziny otwarcia większości punktów usługowych, Informacji Turystycznej czy punktów odpraw są krótsze – w większości przypadków jest to od 4:30 do 22:30. Nie ma jednak większych przeciwwskazań, by np. przenocować na jego terenie w oczekiwaniu na przesiadkę. 

Infrastruktura lotniskowa

Choć Lotnisko Modlin nie należy do największych w naszym kraju, to dysponuje znaczną liczbą udogodnień, pozwalających na miłe spędzenie czasu w oczekiwaniu na kolejny lot lub pomagających w adaptacji po przylocie zza granicy, np. na terenie lotniska znajduje się kilka bankomatów, z których można wypłacać zarówno polskie złote, jak i euro, co może być doskonałym rozwiązaniem dla osób udających się w podróż do krajów Unii Europejskiej. 

Taras widokowy

Bardzo ciekawym i nowatorskim rozwiązaniem jest obecny na terenie lotniska taras widokowy, który jest połączony z restauracją Eat&Fly. Na jego terenie można więc spokojnie oczekiwać na nadlatujących znajomych czy rodzinę albo przyglądać się ich odlotom, równocześnie delektując się smaczną kawą czy wyselekcjonowanymi potrawami. Jednak na tym nie kończy się oferta gastronomiczna obiektu – na jego terenie znajdują się liczne sklepy i restauracje, w których można znaleźć typowe pamiątki z naszego kraju, prasę, przekąski, a nawet zestawy obiadowe, co z pewnością uprzyjemni oczekiwanie na lot. 

Biuro rzeczy znalezionych

Osobom, które zagubiły na terenie portu lotniczego swój bagaż, z pomocą przyjdzie biuro rzeczy znalezionych, obsługiwane przez zewnętrzną firmę LS AS, z którą można się skontaktować pod numerem telefonu +48 22 206 95 52 lub drogą elektroniczną llwmi@lsas.aero

Parkingi przy lotnisku i połączenia z Warszawą

Dla osób, które wybierają się na lotnisko, wykorzystując własny środek lokomocji lub chcą przyjechać autem po swoich najbliższych, lotnisko Modlin wyposażono w 3 parkingi. Najbliżej terminala umiejscowiony jest Parking 1, w którym pierwsze 10 minut jest bezpłatne, pierwsza godzina kosztuje 10 złotych, a pierwsze 8 godzin 20 zł – do 50 złotych można płacić zbliżeniowo kartą bankomatową lub kredytową. Nieco dalej znajduje się Parking 3, na terenie którego również pierwsze 10 minut jest bezpłatne, pierwsza godzina kosztuje 8 złotych, za kolejne siedem dopłacimy 7 zł (czyli razem 15 zł), można liczyć także na atrakcyjną stawkę dzienną, zależną od liczby dni. Postój długoterminowy (powyżej 4 dni) najbardziej opłaca się jednak na Parkingu 7, na którym opłaty są najniższe i z którego zorganizowany jest bardzo sprawny transport autobusowy na teren terminala. 

Dojazd na lotnisko

Sam dojazd na lotnisko z Warszawy jest względnie łatwy – oddalone jest o 35 kilometrów od centrum stolicy – ulokowane jest w pobliżu drogi ekspresowej S7, łączącej Kraków z Gdańskiem, która jest również wyraźnie oznaczona na warszawskich drogowskazach. Korzystając z komunikacji zbiorowej, można dojechać autobusem ModlinBus spod Placu Defilad bezpośrednio na Terminal w zaledwie 40 minut – bilety można kupić bezpośrednio w autobusie lub przez internet. Alternatywnie można dojechać pociągiem, korzystając z „Biletu lotniskowego”, konieczna będzie przesiadka na stacji kolejowej Modlin do specjalnie przygotowanego (bezpłatnego) autobusu. PS Zobacz nasz poradnik dotyczący zwiedzania Warszawy.

Hotele przy lotnisku

Osoby, które postanowiły przybyć w okolicę dzień przed odlotem lub przylatujących, którzy chcą odpocząć przed dalszą podróżą, mogą skorzystać z dostępnych w okolicy hoteli – w bezpośrednim sąsiedztwie można znaleźć m.in. Modlin Palace, Villa Osa Modlin Airport, Kasztelania Pod Lipami, Villa B&B Guest House czy Hotel „Royal”. Z pewnością zarówno bardziej oszczędni, jak i poszukujący nieco wyższego standardu znajdą coś dla siebie. 

Artur Trzcionkowski

Fan ekonomicznych podróży. Lubię spontaniczne wyjazdy, odkrywanie nowych miejsc, smaków oraz odpoczywanie w nieznanych mi zakątkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button