Przewodniki turystyczne

Warszawa atrakcje. Co warto zobaczyć w stolicy i jakie zabytki zwiedzić?

Warszawa obfituje w wielorakie atrakcje, które mogą stać się głównym punktem wycieczki do stolicy Polski. Warto już wcześniej przygotować sobie plan, dzięki któremu zwiedzanie będzie przyjemniejsze i lepiej przemyślane. Co koniecznie powinno znaleźć się na tej liście?

Warszawa atrakcje w jeden dzień. Co zobaczyć? Bezpłatne atrakcje

Wydawać by się mogło, że jeden dzień to niewiele, ale przy odpowiedniej organizacji, zobaczyć można naprawdę wiele. Wystarczy zaplanować odpowiednią trasę oraz wybrać miejsca, które faktycznie najbardziej chciałoby się odwiedzić. Wśród nich istnieją, zarówno atrakcje płatne, jak i te całkowicie bezpłatne. Dzięki temu taka wycieczka może być również ulgą dla portfela. 

Atrakcje w samym centrum miasta, czyli Pałac Kultury i Nauki

Pierwszą z atrakcji, która przyciąga ludzi z całego świata, z całą pewnością jest Pałac Kultury i Nauki, który mieści się w samym centrum Warszawy, niedaleko Złotych Tarasów oraz Dworca Centralnego, dzięki czemu łatwo tam trafić i nie zgubić się. W PKiN często trafić można na ciekawe wystawy, a oprócz tego usiąść w kawiarni lub wybrać się do kina. Dodatkową atrakcją jest oczywiście to, że można wjechać lub wejść na samą górę i tym samym rozkoszować się widokiem zapierającym dech w piersiach, który rozpościera się na całe miasto. Właśnie z tego powodu jest to punkt obowiązkowy dla każdego, kto przyjeżdża do Warszawy.

pałac kultury i nauki

Złote Tarasy – jedno z najnowocześniejszych centr handlowych w Polsce!

Będąc w okolicy, na pewno warto wybrać się do Złotych Tarasów. Niekoniecznie na zakupy. Z całą pewnością jednak jest to budynek o bardzo ciekawej formie architektonicznej i to właśnie z tego powodu warto poświęcić mu nieco czasu. Dodatkowo na miejscu można zjeść, udać się do kawiarni lub kina. Jest to bardzo częsty punkt spotkań warszawiaków. 

złote tarasy warszawa

Odpoczynek na łonie natury – Łazienki Królewskie i Park Ujazdowski

Ciekawą i przede wszystkim darmową atrakcją jest również Park Łazienki. Jego ogromnym plusem jest to, że jest ogromny, a więc spacerować można dosłownie bez końca. Na miejscu znajduje się pałac na wodzie, ogrody, kawiarnie oraz nieco bardziej dyskretne miejsca, w których można odpocząć w upalny dzień. Jest to zdecydowanie numer jeden, jeśli chodzi o parki i zielone miejsca w Warszawie. Praktycznie o każdej porze roku spotkać tam można spacerowiczów z całego świata. Po sąsiedzku można zajrzeć także do parku Ujazdowskiego, który również zachwyca swoim pięknem i ma wiele sekretnych miejsc, które oczarują każdego. 

Łazienki Królewskie i Park Ujazdowski

Co robić nad Wisłą? Bulwary Wiślane

Fanom długich spacerów na pewno przypadnie do gustu również okolica nadwiślana, a dokładniej Bulwary Wiślane. Zwłaszcza teraz, gdy zostały one odrestaurowane i spora ich część prezentuje się naprawdę pięknie. We wiosenne i letnie dni jest to wręcz lokalizacja idealna do spotkań ze znajomymi czy odpoczynku, bardziej lub mniej aktywnego. W okolicy, jak i w wielu innych miejscach w Warszawie wypożyczyć można rower lub hulajnogę elektroniczną i tym samym udać się na ciekawą przejażdżkę ulicami Warszawy. Nad Wisłą działa także wiele klubów oraz restauracji i barów. To dlatego życie towarzyskie kwitnie tam od rana do nocy i na pewno warto skorzystać z tego, jeśli ma się nieco więcej czasu.

Bulwary Wiślane

Muzea i galerie w jeden dzień

Choć Warszawa w jeden dzień to, z całą pewnością spore wyzwanie, warto spróbować odwiedzić przynajmniej kilka słynnych muzeów lub miejsc poświęconych rozrywce lub edukacji. Na pewno są to niezwykle istotne aspekty, które pomogą niekiedy nie tylko lepiej poznać miasto, ale i dowiedzieć się czegoś nowego i wyjątkowego.

Centrum Nauki Kopernik

Do takich miejsc na pewno należy Centrum Nauki Kopernik, które dedykowane jest, zarówno najmłodszym, jak i nieco starszym osobom ciekawym świata. Przede wszystkim zobaczyć tam można, w jaki sposób przeprowadzane są doświadczenia, proste eksperymenty oraz ujrzeć świat z zupełnie innej perspektywy. Warto jednak zamówić bilety nieco wcześniej, aby mieć pewność, że nie utknie się w długiej kolejce, co odgrywa przecież znaczną kwestię, jeśli do dyspozycji na zwiedzanie jest tylko jeden dzień.

Centrum nauki Kopernik

Muzeum Narodowe oraz Muzeum Powstania Warszawskiego, Galeria Zachęta

Oprócz tego ciekawe wystawy i wiele zwiedzania ma do zaoferowania Muzeum Narodowe oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Są to atrakcje, które na pewno przypadną do gustu fanom historii oraz sztuki. Na tych drugich czeka przede wszystkim Zachęta, czyli galeria dość nietypowa, z wieloma wystawami, które od razu przyciągają wzrok i kuszą swoją oryginalnością.

muzeum narodowe

Warszawska starówka wraz z Zamkiem Królewskim i Kolumną Zygmunta

Obowiązkowym punktem każdej warszawskiej wycieczki na 100% jest zobaczenie starówki oraz jej najbardziej charakterystycznych punktów. Mowa oczywiście o Zamku Królewskim, w którym odbywają się czasowe i tematyczne wystawy, a większa jego część udostępniona jest dla odwiedzających przez cały rok. Od razu wychodząc z Zamku Królewskiego warto poświęcić chwilę na przyjrzenie się, Kolumnie Zygmunta III Wazy. Na pewno jest ona bardzo charakterystycznym punktem miasta. W pobliżu znajdują się także atrakcje, które zaciekawią fanów kościołów. Zajrzeć trzeba na pewno do kościoła świętej Anny oraz do kościoła świętego Marcina. 

warszawska starówka

Gdzie w Warszawie na spacer? Plac Trzech Krzyży, park Rydza Śmigłego, Grób Nieznanego Żołnierza

Oprócz tego w Warszawie istnieją także mniej charakterystyczne punkty, które także polecane są turystom. Oczywiście trzeba odpowiednio zgrać się w czasie, aby wystarczyło go na wszystko. Warto przejść się na przykład na Plac Trzech Krzyży. Ta okolica jest szczególnie polecana również tym, którzy w stolicy planują większe zakupy, ponieważ w pobliskich uliczkach wręcz roi się od eleganckich sklepów, zarówno odzieżowych, jak i z biżuterią. Ta okolica jest też bardzo przyjemna, jeśli chodzi o spacerowanie. Niedaleko znajduje się także park Rydza Śmigłego, który, choć jest niewielki, z całą pewnością ma swój urok. Atrakcje czekają także na Placu Nieznanego Żołnierza oraz w jego okolicach. Na pewno plusem jest to, że w większość tych miejsc można dojść na nogach, co znacząco ułatwia przemieszczanie się i zwiedzanie. Jeśli zaplanuje się wszystko krok po kroku i wyruszy się odpowiednio wcześnie, z całą pewnością w ciągu doby można spokojnie zobaczyć wszystkie najbardziej interesujące miejsca.

plac trzech krzyży

Płatne atrakcje Warszawy

Zwiedzanie Warszawy w dzień lub weekend. Nasza opinia

Z całą pewnością zobaczenie Warszawy w jeden dzień, jest jak najbardziej możliwe, choć kluczowa jest tutaj odpowiednia organizacja. Warto jeszcze przed przyjazdem wypisać sobie nazwy miejsc, które koniecznie chce się odwiedzić podczas pobytu. Mam nadzieję, że mój poradnik na temat zwiedzania atrakcji Ci w tym pomoże :).

Artur Trzcionkowski

Fan ekonomicznych podróży. Lubię spontaniczne wyjazdy, odkrywanie nowych miejsc, smaków oraz odpoczywanie w nieznanych mi zakątkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button