Przewodniki turystyczne

Sopot atrakcje. Co zobaczyć w jeden dzień lub weekend?

Sopot to niewielkie miasto, umiejscowione pomiędzy dwoma większymi sąsiadami Gdańskiem oraz Gdynią, wchodzącymi w skład Trójmiasta. Miasto to wyróżnia się bliskością plaży, urokliwymi restauracjami i kafejkami, a nawet teatrem na plaży. To również miasto pełne kultury oraz uzdrowisk. Jak zwiedzić tę miejscowość w jeden dzień lub w weekend? Poniżej przedstawiamy najważniejsze punkty, jeśli chodzi o Sopot atrakcje, których nie można przeoczyć. 

Kościół św. Jerzego

To majestatyczny budynek utrzymany w stylu neogotyckim, który powstał w 1901 roku. Posiada wysoką wieżę zegarową, a przed nim znajduje się kapliczka św. Wojciecha z charakterystycznym czerwonym daszkiem. To kościół położony w samym centrum miasta, dzięki czemu stanowi również doskonały punkt obserwacyjny. Wewnątrz znajdziemy figurki, przypominające nordyckie rzeźby, Matkę Boską z bursztynowym sercem oraz pięknie zdobione, ciężkie żyrandole. To miejsce, do którego warto udać się na chwile refleksji.

Kościół św. Jerzego

Pomnik Miś Wojtek

Podobizna Misia Wojtka to wyjątkowe miejsce, które opowiada o przepięknej historii. Niedźwiedź brunatny, który został zaadoptowany przez polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej stał się wiernym kompanem na placu broni. Chociaż było to dzikie zwierzę, niedźwiedź nauczył się pić piwo, palić papierosy oraz chętnie siłował się z żołnierzami. Niektóre historie opowiadają, że rozumiał ludzką mowę. Dzisiaj odlaną z brązu rzeźbę tego wielkiego i odważnego przyjaciela Polaków można podziwiać na skarpie należącej do kościoła św. Jerzego, w pobliżu ulicy Bohaterów Monte Cassino. 

Bezpłatne atrakcje, które trzeba zobaczyć – Monte Cassino

To reprezentacyjna ulica w Sopocie. W XVII wieku była częścią drogi łączącej osadę rybacką nad morzem z rolniczą częścią Sopotu. Obecnie to strefa pieszych, wyłączona z ruchu samochodowego – idealna na spokojne spacery. Znajdziemy tu urokliwe restauracje, kluby rozrywkowe oraz najlepsze kawiarnie. W trakcie sezonu to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w całym mieście.  

Monte Cassino

Krzywy Domek

To kolejna wizytówka miasta Sopot. Mieszczą się tu liczne biura, sklepy, gabinety medyczne i kosmetyczne. Wieczorem natomiast domek tętni życiem i kusi bogatym repertuarem imprez oraz doskonałymi restauracjami. Jednak tym, co go wyróżnia oraz robi wrażenie na wszystkich odwiedzających jest niezwykła konstrukcja budynku. Utrzymany w bajkowym charakterze, inspirowany był rysunkami wybitnego artysty Jana Szancera. Miejsce to w wyjątkowy sposób honoruje swoich gości – tradycją jest składanie podpisów na ścianie nazwanej „Ściana Sławy”.

krzywy domek w Sopocie

Rzeźba rybaka

Rzeźba rybaka balansującego na linie od wielu lat przyciąga spojrzenia turystów. Naturalną reakcją na widok tej unikalnej rzeźby jest wyciągnięcie aparatu oraz zrobienie zdjęcia. Rybak w jednej ręce trzyma rybę, a w drugiej siatkę do łowienia. Chociaż podczas remontu, rzeźba zniknęła na chwilę z krajobrazu tego miasta, szybko powróciła w innym miejscu. Jak widać niecodzienny posąg rybaka na stałe wpisał się w aranżację Sopotu. 

Rzeźba rybaka

Dom Zdrojowy

Dom Zdrojowy w Sopocie znajduje się na skwerze kuracyjnym, a dokładniej naprzeciwko legendarnego molo. Ze względu na swój uzdrowiskowy charakter cieszy się dużym zainteresowaniem. Sam budynek składa się z 3 poziomów, a na jego najwyższym piętrze znajduje się Państwowa Galeria Sztuki. Obok znajdziemy informację turystyczną, która połączona jest z kolejnym unikalnym miejscem – pijalnią wód solankowych. To również doskonały punkt widokowy. 

Latarnia Morska

Latarnia Morska w Sopocie to jedna z najlepszych atrakcji w mieście. Znajduje się w bliskim pobliżu sopockiego mola. To wyjątkowo malownicze i urokliwe miejsce, które wyróżnia się dosyć nietypową historią. Tak naprawdę, powstała jako komin, na potrzeby znajdującej się w pobliżu kotłowni – dlatego wygląd latarni przypomina wieżę. Latarnia w dalszym ciągu pełni ważną funkcję – jej światło wskazuje położenie Sopotu co 4 s, przez 0.3 s.

Sopocka solanka ze zdroju św. Wojciecha

To miejsce, w którym można się zrelaksować oraz podreparować zdrowie podczas krótkiego urlopu. Znajdziemy tu liczne sauny, jacuzzi ciepłe i zimne, masaże, fontanny, brodziki solankowe oraz baseny wypełnione solanką. Relaks przy spokojnym szumie wody oraz ochłoda, jaką gwarantuje, sprawiają, że to miejsce przyciąga turystów szczególnie w upalne dni. Obok budynku umiejscowione są ławki, które zachęcają do odpoczynku oraz spacerów – w ten sposób można wypocząć, w dalszym ciągu poddając się zdrowotnej inhalacji. 

Sopocka solanka

Co zobaczyć w Sopocie? Z pewnością słynne molo!

Molo w Sopocie to miejsce obowiązkowe, nawet jeżeli chcemy zwiedzić Sopot w jeden dzień lub weekend. Molo utrzymane jest w eleganckim charakterze – pomalowane na biało doskonale komponuje się z kolorem wody. Podczas spokojnego spaceru można podziwiać piękne jachty. Na końcu mola znajdziemy restaurację, można też stąd udać się na rejs statkiem wycieczkowym. W trakcie półkilometrowego spaceru warto przysiąść na jednej z wielu ławeczek i cieszyć się promieniami słońca. 

molo w Sopocie

Dworek Sierakowskich

To klasyczny i elegancki budynek, który należy do najstarszych zabytków tego regionu. Obecnie znajduje się tu siedziba Towarzystwa Przyjaciół Sopotu. Dworek jest pełen zabytkowych kafli, pieców z końca XVIII wieku, malowideł na suficie oraz nietuzinkowych fasad. Cyklicznie odbywają się tu wieczorki muzyczne, wystawy oraz wernisaże. Co roku z tego miejsca korzysta Galeria Sztuki Współczesnej, aby przedstawiać swoje prace.

Dworek Sierakowskich

Park Marii i Lecha Kaczyńskich wraz z fontanną grzybek

Jedna z najpopularniejszych fontann w Sopocie znajduje się przy parku Marii i Lecha Kaczyńskich. Znajdziemy w nim tablicę upamiętniającą, którą odsłoniła córka prezydenckiej pary, w ramach uczczenia pamięci jej rodziców. Lech i Maria Kaczyńscy byli szczególnie związani z Sopotem i chętnie do niego wracali. Znajdująca się na placu fontanna grzybek, która pompuje zdrowotną wodę inhalacyjną jest wyjątkowo rozpoznawanym obiektem w mieście. 

Muzeum Sopotu

Jest to muzeum założone z okazji 100-lecia miasta. Gromadzi interesujące:

  • rzeźby;
  • rzemiosło artystyczne; 
  • malarstwo oraz grafiki;
  • archiwalia związane z regionem oraz samym miastem.

To właśnie Muzeum Sopotu opowiada o codziennym życiu mieszkańców kurortu w pierwszych latach powojennych oraz przedstawia, to co ich dotyczy współcześnie. Muzeum organizuje również koncerty plenerowe, projekcje filmów oraz wieczory literackie. 

muzeum Sopotu

Przystań Rybacka

Rybołówstwo jest nierozerwalnie kojarzone z Trójmiastem już od wielu lat. Przystań Rybacka to miejsce, które przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom ryb – codziennie rano można tu dostać świeże sztuki prosto z kutra rybackiego. Ładna plenerowa scenografia tego miejsca zachęca do relaksu oraz chwili odpoczynku podczas intensywnego zwiedzania. 

przystań Rybacka

Sofitel Grand Sopot

Sofitel Grand Sopot to pięciogwiazdkowy hotel, który stanowi prawdziwą dekorację samego centrum urokliwego Sopotu – nieprzerwanie niemal od 100 lat. Położony jest zaledwie kilka kroków od piaskowej plaży i morza. To wyjątkowo elegancki i luksusowy budynek, który przyciąga zamożniejszych oraz zachwyca turystów – zarówno unikalnym wnętrzem utrzymanym we francuskim stylu, jak i zewnętrznymi zdobieniami. Hotel ten nie raz był tłem dla filmów kręconych w Sopocie, np. „Ile waży koń trojański”, „Reich”, „Tylko mnie kochaj” oraz pojawiał się w serialach – „Podróż za jeden uśmiech”, „07 zgłoś się” czy w „Stawka większa niż życie”.

Sofitel Grand Sopot

Sheraton Sopot

Hotel Sheraton to kolejny unikalny obiekt, który zlokalizowany jest nad samym Morzem Bałtyckim. Otoczony parkiem oraz plażą zachęca do wypoczynku oraz relaksu w pobliżu natury. Wyróżnia go idealna lokalizacja – w pobliżu deptaku Monte Cassino oraz słynnego sopockiego molo. Zachęca gości elegancką i luksusową atmosferą. 

Opera Leśna w Sopocie 

To leśny amfiteatr, który stanowi prawdziwy symbol Sopotu. W tym legendarnym miejscu odbywają się liczne koncerty muzyki popularnej oraz klasycznej. To właśnie w Operze Leśnej organizowany jest Sopot Festival – już od ponad 40 lat. Bez wątpienia jest to jedna z najbardziej unikatowych scen na terenie całej Europy. Wyróżnia ją doskonała akustyka oraz ponad 100 lat historii. Trybuny są w stanie pomieścić aż 5 tysięcy widzów. 

Opera Leśna w Sopocie

Płatne atrakcje

Nasza opinia o Sopocie

Wiele osób zwiedzanie Trójmiasta zaczyna właśnie od Sopotu. Nic dziwnego – to piękny nadmorski kurort, który ma naprawdę wiele do zaoferowania. Wyróżniają go nie tylko atrakcyjne i piękne zabytki, ale również zadbana plaża, z białym, drobnym piaskiem oraz czysta woda, zachęcająca do kąpieli. 

PS Jeśli planujesz być w Sopocie, to zobacz także zabytki oraz atrakcje Gdańska.

Artur Trzcionkowski

Fan ekonomicznych podróży. Lubię spontaniczne wyjazdy, odkrywanie nowych miejsc, smaków oraz odpoczywanie w nieznanych mi zakątkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button