Bydgoszcz to malownicze miasto położone nad dwoma rzekami – Brdą i Wisłą. Jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, biznesowym i sportowym w województwie kujawsko-pomorskim. To miejsce o wielowiekowej tradycji, które ma dużo do zaoferowania wszystkim turystom. Jak zwiedzić Bydgoszcz w jeden dzień lub weekend? Co zobaczyć i jakie atrakcje w Bydgoszczy zwiedzić? Oto krótki przewodnik po najważniejszych miejscach w mieście.
Opera Nova Bydgoszcz – najważniejszy ośrodek kultury w mieście
Opera Nova jest najważniejszym i największym ośrodkiem kultury w Bydgoszczy. Jej charakterystyczne trzy kamienne kręgi, położone tuż nad brzegiem rzeki często pojawiają się na wizytówkach oraz zdjęciach, związanych z Bydgoszczą. Mimo że gmach opery został wybudowany ponad 30 lat temu, prezentuje się ona bardzo nowocześnie. To w tym miejscu organizowany jest coroczny Festiwal Operowy, na który przyjeżdżają zespoły operowe z różnych zakątków świata. Opera zachwyca nie tylko wyglądem, ale też bogatym repertuarem, który obejmuje liczne koncerty, widowiska, dzieła baletowe i operowe oraz musicale.
Ratusz Bydgoszcz, czyli serce miasta
Budynek bydgoskiego ratusza wraz z murami obronnymi i kościołem miejskim posiada prawie 400-letnią historię. W miejscu tym dawniej mieściła się siedziba kolegium jezuitów, następnie niemieckie protestanckie gimnazjum. Obecnie jest bardzo zadbany i mieści się w nim miejski magistrat. Znajduje się na starówce, dlatego warto odwiedzić go podczas zwiedzania Starego Miasta. To budynek, na którym można zaobserwować upływający czas i zmieniające się style – kiedyś utrzymany był w typowo barokowym charakterze, następnie zastąpiono go klasycyzmem ze znacznie skromniejszą dekoracją sztukatorską. W jego pobliżu znajduje się Pomnik Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej, który również jest godny uwagi.
Pomnik Ofiar Hołdzie Faszyzmu
Pomnik Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej umieszczony ku czci naszych rodaków, zamordowanych wskutek terroru hitlerowskiego znajduje się na Starym Rynku. Swoim kształtem wyraża ból i protest przeciwko tyranii. Wykonany jest z brązu i mierzy aż 7,5 metrów oraz ważny 12 ton. Przedstawia grupę osób, które symbolizują męczeństwo i walkę. Podchodząc bliżej, można zauważyć, że są na nim wykute nazwy miejscowości. Pomnik znajduje się w centrum miasta, w miejscu, w którym we wrześniu roku 1939 przeprowadzono publiczną egzekucję. Z pewnością warto przystanąć obok niego podczas spacerowania po starówce i oddać się zadumie nad tymi przejmującymi wydarzeniami.
Stary Rynek z południkiem 18E
Starówka bydgoska to połączenie nowoczesnej architektury z zabytkowymi kamienicami. To miejsce tętniące życiem, o unikalnym klimacie wypełnione licznymi restauracjami. W Bydgoszczy na Starym Rynku znajduje się legendarny 18 południk wschodniej długości geograficznej, który służył kartografom do opracowywania płaskich map. Południk jest wyraźnie oznaczony, stanowiąc atrakcje tego miejsca.
Pomnik łuczniczki – unikalne dzieło berlińskiego artysty
„Łuczniczka” to pomnik pięknej, wysokiej sportsmenki o klasycznych proporcjach. Jest dziełem niemieckiego artysty Ferdynanda Lepckego. Pierwotnie prezentowany był w Monachium i Berlinie, gdzie cieszył się ogromnym zainteresowanym. Jego zminiaturyzowaną wersję pokazano także w Bydgoszczy, gdzie również wzbudził taki zachwyt, że postanowiono postarać się o jego kopię. Ostatecznie to w Polsce znajduje się oryginalna rzeźba, którą kupił zamożny bankier żydowski, a w Niemczech jej kopia.
Pomnik „Przechodzący przez rzekę” wraz z Barką Lemata
Pomnik ten zawitał do naszego kraju w roku 2004 z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej. Przyciąga ogromne zainteresowanie wszystkich turystów głównie dlatego, że umieszczony jest na linii rozpiętej pomiędzy brzegami Brdy. Tuż obok rzeźby znajduje się zabytkowa Barka Lemata, będąca nie tylko wybitnym zabytkiem techniki, ale też symbolem niezwykle interesującej historii miasta – to właśnie dzięki żegludze Bydgoszcz zawdzięcza swój rozwój.
Bydgoska Aleja Autografów
Bydgoska Aleja Autografów to zbiór wmurowanych w nawierzchnię drogi płaskorzeźb, znajdujący się na ulicy Długiej. Znajdują się tu wpisy znanych osób takich jak Lech Wałęsa, Zbigniew Boniek, Jerzy Hoffman, Irena Santor czy Jan Kulczyk. Pierwszy podpis pojawił się w 2007. Uroczystość odsłonięcia kolejnych autografów organizowana jest 6 grudnia w dniu urodzin patrona miasta św. Mikołaja.
Informacja turystyczna w Tramwaju – darmowa atrakcja w Bydgoszczy
W Bydgoszczy, aby uzyskać informacje dotyczące najważniejszych atrakcji turystycznych, należy udać się do punktu turystycznego, który znajduje się w starym, zabytkowym tramwaju. Można w nim nie tylko zakupić pamiątki, ale też poznać szczegóły odnośnie najważniejszych wydarzeń odbywających się w mieście lub napić aromatycznej kawy. Podczas sezonu istnieje nawet możliwość wypożyczenia pojazdów elektryczny, które ułatwią dotarcie do wielu ciekawych miejsc.
Fontanna Potop wraz z Kościołem św. Piotra i Pawła
Odwiedzając Bydgoszcz, nie można ominąć pięknej fontanny „Potop”, która znajduje się w parku, nieopodal placu Wolności. Od roku 1943 stanowi jedna z największych atrakcji turystycznych miasta, przy której każdy turysta robi sobie pamiątkowe zdjęcie. Tuż obok niej znajduje się Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła, wzniesiony w XIX, utrzymany w pięknym neogotyckim stylu. Jego charakterystyczna cecha jest ośmioboczna kopuła.
Filharmonia pomorska
Bydgoska Filharmonia zachwyca doskonałą akustyką oraz przepięknym wnętrzem, w którym znajdują się liczne instrumenty muzyczne oraz rzeźby. Tuż przed nią znajduje się fontanna, z której każdego wieczoru wypuszczana jest w rytm muzyki podświetlana woda, dając 20-minutowy koncert.
Muzeum Mydła i Historii Brudu
To jedyne takie muzeum w całej Europie oraz atrakcja przyciągająca rzesze turystów. Można w nim nie tylko dowiedzieć się jak wyglądała higiena naszych przodków, ale też własnoręcznie zrobić mydło z wybranym kolorem i zapachem.
Magiczne schodki
Magiczne schodki nazywane też Kładką Wenecji Bydgoskiej to niesamowity projekt oddany do użytku w roku 2006. To nic innego jak charakterystyczne przejście prowadzące do Wyspy Młyńskiej, które swoją nazwę zawdzięczają „roli” w firmie Andrzeja Maleszki „Magiczne Drzewo”.
Wyspa Młyńska i Młyny Rothera – zielona enklawa w centrum miasta
Wyspa Młyńska znajduje się w samym środku Bydgoszczy, stanowiąc niejako serce miasta. To zielony plac pełen alejek z ławeczkami, trawników oraz starych drzew, dookoła którego znajduje się woda. Na wyspie Młyńskiej znajdują się nieliczne domy oraz wiele atrakcji turystycznych, między innymi Europejskie Centrum Pieniądza czy Galeria Sztuki Nowoczesnej. Młyny Rothera – to potężny kompleks młyński pochodzący z I połowy XIX wieku, który znajduje się w centralnej części bydgoskiej Wyspy Młyńskiej. Złożony jest z dwóch skrzydeł oraz budynku głównego. Dzięki niemu Bydgoszcz była ośrodkiem handlu zbożem w latach 1848-1849.
Zabytkowa Poczta Główna w Bydgoszczy
Poczta Głowna w mieście Bydgoszcz mieści się w zespole zabytkowych budynków z XVII wieku. To jeden z najpiękniejszych tego rodzaju budynków na terenie Polski – pokaźnych rozmiarów, wykonany z czerwonej cegły i bogaty w ozdobne detale. Zlokalizowana jest tuż przy rzece, po której pływają tramwaje wodne, co razem tworzy niezapomniany widok.
Europejskie Centrum Pieniądza
Europejskie Centrum Pieniądza zlokalizowane jest na Wyspie Młyńskiej w zabytkowej kamienicy. To miejsce przybliżające dzieje pieniądze – zbiory numizmatyczne znajdują się w kilku przestronnych salach. Dodatkową atrakcją wizyty w muzeum jest możliwość wybicie własnego pieniądza, co z pewnością stanowi nietuzinkową pamiątkę.
Zobacz opinie i dodaj komentarz