Przewodniki turystyczne

Poznań atrakcje. Co warto zobaczyć i jakie zabytki zwiedzić?

Poznań to jedno z największych oraz najstarszych miast Polski. Uznawane jest za historyczną stolicę Wielkopolski i zajmuje 5 miejsce w rankingach największych miasto naszego kraju. Jest ośrodkiem przemysłu, handlu i logistyki oraz turystyki – przyciąga turystów bogatą kulturą oraz wieloma ciekawymi miejscami do zwiedzania. Co zobaczyć w Poznaniu? Oto najciekawsze propozycje:

Park Cydatela, czyli bezpłatne atrakcje w Poznaniu

Park Cytadela to zielona atrakcja, zlokalizowana w centrum Poznania. Na terenie parku znajdują się liczne miejsca pamięci, cmentarze, funkcjonujące muzea, pozostałości po budynkach Cytadeli oraz fortyfikacji poznańskich. Dawniej na tym ogromnym obszarze (około 100 ha) znajdował się potężny fort, który po wojnie został przekształcony w spokojny i cichy park pełen uroczych alejek. Obecnie to jedno z najbardziej lubianych miejsc rekreacji i wypoczynku lokalnych mieszkańców, które konieczne trzeba odwiedzić. To dobry kierunek, aby poznać nieco historię miasta, poobcować ze sztuką oraz zrelaksować się w cieniu drzew.

Stare miasto, najbardziej znana część Poznania

Stare miasto Poznania tętni życiem, zachwyca mozaiką kulturową oraz zabytkową architekturą. Ta część wielkopolskiej stolicy utrzymana jest głównie w renesansowo-barokowym klimacie. Znajdziemy tu zabytkowe kamieniczki, nastrojowe restauracje i kawiarenki oraz piękny renesansowy ratusz. Niemalże przez cały rok ludzie z całej Polski spacerują urokliwymi uliczkami, korzystając z obecnych tu atrakcji, takich jak koncerty, spektakle i inne imprezy. Na stary Rynek Poznania warto wejść od ulicy Wielkiej, gdzie niegdyś znajdowała się brama prowadząca do średniowiecznego miasta i wjeżdżali nią najważniejsi goście.

Zamek Cesarski Poznań

Zamek Cesarski w Poznaniu jest najmłodszą rezydencją monarszą. Powstał dla niemieckiego cesarza Wilhelma I, a z jego budową wiąże się ciekawa legenda. Po I wojnie światowej stał się siedzibą Uniwersytetu Poznańskiego oraz rezydencją prezydentów, podczas ich pobytu w Poznaniu. W zlokalizowanym obok ogrodzie znajduje się pomnik Ofiar Katynia.

Zamek Cesarski w Poznaniu

Gmach Teatru Wielkiego

Teatr Wielki w Poznaniu został wybudowany w 1910 roku i utrzymany jest w stylu neoklasycystycznym. Tuż przed nim znajduje się park oraz piękna fontanna, która nadaje całości niezapomniany wygląd. Do wejścia teatru wiodą okazałe schody wraz z sześcioma masywnymi kolumnami. Po obydwu stronach znajdują się liczne rzeźby – charakterystyczną figurą, znajdującą się na zwieńczeniu dachu jest Pegaz, inspirujący poetów oraz artystów. Wewnątrz teatru na uwagę zasługuje sufit zdobiony kryształowym żyrandolem i herbem miasta oraz bogato udekorowana loża królewska. Doskonała akustyka oraz wysokiej klasy spektakle sprawiają, że teatr przyciąga miłośników kultury z całej Polski.

Teatr Wielki Poznań

Poznańskie koziołki, czyli symbol miasta

Koziołki to jedna z najbardziej znanych atrakcji poznańskiego ratusza. O godzinie 12:00 każdego dnia zwierzęta wychodzą ze środkowej wieży oraz uderzają się rogami przez minutę. Skąd wzięła się ta tradycja? W roku 1551 z okazji prezentacji ratusza zorganizowano uroczystość, na którą przybył sam wojewoda. Niefortunnie, koziołki, które były przygotowane na obiad, uciekły z kuchni i wskoczyły na wieżę ratuszową, co zobaczył wojewoda. Historia ta go tak rozbawiła, że polecił wzbogacić mechanizm zegara właśnie w figury tych zwierząt.

Fara poznańska, czyli piękny barokowy kościół

Fara poznańska, czyli Bazylika Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny to przepiękny kościół utrzymany w barokowym stylu – jeden z największych tego rodzaju budynków w całej Polsce. Zlokalizowany jest w centrum Starego Rynku, dlatego warto uwzględnić go podczas zwiedzenia centrum miasta. Niepozornie wkomponowany w wąską uliczkę zachwyca bogatymi złoceniami, rzeźbami oraz freskami. Jego monumentalny charakterek zapiera dech w piersiach. Miłośnikom muzyki do gustu przypadną organowe koncerty organizowane w kościele.

Fara poznańska

Jezioro Maltańskie wraz ze stokiem narciarskim i torem saneczkowym

Jezioro Maltańskie to sztuczny zbiornik wodny, zlokalizowany na prawym brzegu Warty. To miejsce bogate w zasoby przyrodnicze oraz urocze zakątki, sprzyjające odpoczynkowi. Rozbudowa baza gastronomiczna oraz mnóstwo atrakcji przyciągają zarówno osoby lubiące aktywne spędzanie czasu, jak i miłośników biernego wypoczynku. Co tu znajdziemy? Między innymi kryte lodowisko, stok narciarski, tor saneczkowy, tor regatowy, kąpielisko, park linowy, alejki spacerowe i rowerowe, plac zabaw, siłownie, Nowe Zoo, turystyczne linie kolejowe, boiska do piłki nożnej i siatkowej oraz wiele restauracji i miejsc noclegowych.

wyciąg i tor saneczkowy Malta Poznań

Termy Maltańskie dla miłośników wodnych wrażeń

Termy Maltańskie to nowoczesny aquapark pełen basenów rekreacyjnych i sportowych oraz stref saun. To największy taki ośrodek w Polsce oraz drugi co do wielkości w Europie. Położony jest na brzegu jeziora Maltańskiego. W niektórych basenach solankowych znajduje się woda termalna pochodząca z odwiertów znajdujących się na głębokości 1300 metrów. W części rekreacyjnej skorzystać można z zewnętrznych basenów geotermalnych oraz z podwójną falą. Obiekt wyposażony jest w 13 zjeżdżalni oraz basen w kształcie koniczyny z wypływem na zewnątrz. Dla najmłodszych przygotowano basen ze statkiem pirackim oraz strefę dla dzieci z brodzikiem.

Stary Browar – centrum handlowe o unikalnym klimacie

Stary Browar to nowoczesne centrum handlowe, powstałe w budynku po dawnym browarze, które jest jednocześnie ośrodkiem edukacji oraz kultury. Szeroki wybór sklepów, bogata oferta gastronomiczna oraz częste wydarzenia kulturalne sprawiają, że każdego roku odwiedzane jest przez około 9 milionów osób. Zachwyca mistrzowskim połączeniem starych budynków wraz z nowoczesną sztuką. To miejsce, w którym można zrobić zakupy, podziwiać rzeźby i świetną architekturę, zjeść pyszny obiad oraz obejrzeć koncert czy pokaz.

Stary Browar w Poznaniu

Katedra Ostrów Tumski

Katedra zlokalizowana na Ostrowie Tumskim to obowiązkowy punkt podczas zwiedzania Poznania. Uznawana jest za jedną z największych atrakcji miasta przynajmniej z kilku powodów. Po pierwsze to domniemane miejscu chrztu Polski – kroniki Galla Anonima wskazują, że to właśnie tu książę Mieszko I mógł przyjąć chrzest. Po drugie Katedra Poznańska ma przynajmniej 1025 lat, a znajdująca się obok niej Bazylika około 1047, co czyni ją najstarszym tego rodzaju budynkiem w Polsce. Co więcej, to tu znajduje się grób Mieszka I oraz pierwszego króla Polski – Bolesława Chrobrego.

Co warto zobaczyć w Poznaniu, czyli Zamek Królewski

Zamek Królewski to jedna z najpiękniejszych atrakcji Poznania, a zarazem doskonały punkt widokowy, z którego można podziwiać całe miasto. Jest najstarszą rezydencją królewską w Polsce, a za czasów Kazimierza Wielkiego był nawet największą budowlą świecką w ówczesnej Europie. Zamek zlokalizowany jest tuż obok Starego Rynku. W jego wnętrzu znajduje się Muzeum Sztuk Użytkowych – znajdziemy tu mnóstwo wartościowych eksponatów, które pozwolą nam wyobrazić sobie, jak dawniej żyli królowie. Turystów zachwyca wszechobecny przepych oraz zapierające dech w piersiach komnaty zamkowe. Warto zwiedzić również ogrody oraz nieco odpocząć po intensywnym zwiedzaniu w uroczej kawiarence, która znajduje się w pobliżu.

Płatne atrakcje:

Artur Trzcionkowski

Fan ekonomicznych podróży. Lubię spontaniczne wyjazdy, odkrywanie nowych miejsc, smaków oraz odpoczywanie w nieznanych mi zakątkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button