Przewodniki turystyczne

Rzym – 10 atrakcji i zabytków, które warto odwiedzić.

Stolica Włoch, zwana Wiecznym Miastem każdego roku przyciąga tłumy turystów. Urokliwe uliczki, małe restauracje, niezliczona ilość fotogenicznych zaułków sprawia, że wakacje spędzone w Rzymie, to mnóstwo pamiątek, pięknych zdjęć i wyjątkowych wspomnień. Dlatego decydując się na podróż do Włoch, nie można zapomnieć o odwiedzeniu tego miasta. Oto 10 tych najpopularniejszych atrakcji Rzymu, które koniecznie trzeba zobaczyć.

1. Koloseum.

Antyczna arena krwawych walk gladiatorów zwana amfiteatrem Flawiuszów, to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Rzymie. Koloseum tworzy eliptyczną budowlę o długości 188 m i szerokości 156 m. Obiekt powstał w latach 70-72 do 80 r. n.e. Kupując bilet można wejść do środka, usiąść na trybunach i niemal poczuć niezwykłą historię tego miejsca. Nie wszystkie pomieszczenia Koloseum są dostępne dla turystów, ale te, które można odwiedzać robią ogromne wrażenie. Jest to zabytek częściowo zrujnowany i podlega nieustannej renowacji, by jak najdłużej zachować go w dobrej formie. Koloseum niesamowicie prezentuje się również z zewnątrz. Ten niezwykły budynek jest punktem odniesienia podczas zwiedzania Rzymu i nadaje miastu wyjątkowego charakteru. To właśnie pocztówki ze zdjęciem Koloseum stały się w pewnym sensie wizytówką stolicy Włoch. W 2007 roku obiekt ten został włączony do grona Siedmiu Nowych Cudów Świata, dlatego każdy kto odwiedza Rzym, powinien go zobaczyć.

koloseum w Rzymie

2. Panteon w Rzymie.

Panteon to rodzaj okrągłej świątyni, którą na Polu Marsowym nakazał postawić cesarz Hadrian. Miało to miejsce w 125 roku n.e. Panteon powstał na miejscu spalonej ponad pół wieku wcześniej innej świątyni. To świetnie zachowana starożytna budowla w kształcie walca z półkolistą kopułą. Wewnątrz znajdują się grobowce królów i malarzy, w tym słynnego Rafaela. Panteon to kunsztowna i klasycznie wykonana budowla, która przyciąga nie tylko wielbicieli architektury, ale przede wszystkim turystów ceniących sobie sztukę i historię. Odwiedzić to miejsce powinien każdy, kto chce poznać przeszłość Rzymu i Włoch.

Panteon

3. Fontanna di Trevi.

Jest to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych i najsłynniejszych fontann na świecie. Zaprojektował ją w 1435 r. Leon Battist Alberti na zlecenie Klemensa XII. Ta barokowa fontanna każdego roku przyciąga odwiedzających. W sezonach letnich zagraniczni goście tłoczą się przy niej niemal 24 godziny na dobę. Warto zaznaczyć, że jest to atrakcja darmowa. Nie trzeba kupować biletu, żeby ją zobaczyć. Obiekt znajduje się w historycznym centrum Rzymu, więc można dotrzeć tam na piechotę. Legenda mówi, że wrzucenie monety do fontanny zapewnia powrót do Rzymu w przyszłości. Turyści robią to wyjątkowo chętnie i w związku z tym wodę trzeba często czyścić, a misę fontanny opróżniać z nadmiaru pieniędzy. Władze miasta zapewniły di Trevi kolorowe oświetlenie, które pozwala cieszyć się pięknym tego barokowego zabytku również po zmroku. To miejsce powinno znaleźć się na liście każdego zwiedzającego Rzym.

fontanna di trevi

4. Watykan.

Watykan to niewielka enklawa znajdująca się na Półwyspie Apenińskim. Jest tak zwanym państwem – miastem oraz miejscem zamieszkania głowy kościoła katolickiego. To właśnie tutaj mieszka papież wraz ze swoją świtą. W Watykanie odbywają się wszystkie najważniejsze katolickie uroczystości. Na stałe mieszka tam około 1000 osób, a prawie 3000 pracuje. Na terenie Watykanu, oprócz papieża, kardynałów i obsługi, mieszka także Gwardia Szwajcarska wraz z rodzinami. Turyści mogą zwiedzać Plac Świętego Piotra, uczestniczyć w nabożeństwach i korzystać z udostępnionych zbiorów muzealnych. Watykan mieści się w granicach Rzymu, można tam dotrzeć na piechotę podczas zwiedzania miasta. Jest to atrakcja niezwykła, nawet osoby nie będące katolikami docenią architekturę i sztukę watykańskich budynków. Należy pamiętać, że podczas zwiedzania miejsc świętych trzeba zasłaniać ramiona oraz kolana. Zwiedzanie nie zajmuje wiele czasu ponieważ powierzchnia Watykanu to niecałe pół kilometra kwadratowego.

Watykan wraz z Bazyliką Świętego Piotra.
Bazylika Świętego Piotra w Watykanie

5. Bazylika Św. Piotra.

We wspomnianym wcześniej Watykanie znajduje się Bazylika Świętego Piotra. Budowla ta powstała na przełomie XVI i XVII wieku na miejscu innej świątyni wczesnochrześcijańskiej. Legenda mówi, że na miejscu tej świątyni znajduje się grób świętego Piotra, który w religii katolickiej traktowany jest jako pierwszy papież. Bazylika watykańska to drugi co do wielkości kościół na świecie. Wnętrza świątyni zdobi niezliczona ilość dzieł sztuki, rzeźb oraz malowideł. Szczegółowość i niezwykłe przywiązanie do detali robią wrażenie na każdym kto odwiedza bazylikę. Są to wieki tradycji i ogromnej pracy najznamienitszych malarzy i rzeźbiarzy. Bazylika Świętego Piotra zachwyca przepychem i ogromem, ale też skłania do refleksji i pozwala skupić się na duchowej części naszego życia. Jest to zdecydowanie ten punkt na liście atrakcji Rzymu, który warto odwiedzić przede wszystkim ze względu na jego duchowy aspekt.

6. Kapitol

Niedaleko Panteonu i Forum Romanum znajduje się Kapitol. Jest to wzgórze o dwóch wierzchołkach. Jak mówi legenda Kapitol był jedyną częścią miasta, która w 390 roku przed naszą erą oparła się najazdowi Galów. Do ochrony tego świętego miejsca przyczyniły się gęsi, które w nocy wyczuły niebezpieczeństwo zbliżających się najeźdźców i spłoszone narobiły takiego hałasu, że obudziły mieszkańców, którzy w ten sposób obronili swoje domy. Obecnie w Kapitolu mieści się muzeum. Turystom udostępnia się również taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta i Forum Romanum.

Kapitol Rzym

7. Ogrody Borghese

Park ten został wykonany na zlecenie kardynała Borghese w XVII wieku. Kardynał był kuzynem ówczesnego papieża. Znajdują się tam budynki stylizowane na antyczne ruiny, a rodzina Borghese w XIX wieku zaczęła gromadzić w nich kolekcję dzieł sztuki. W XX wieku Ogrody przeszły na własność państwa włoskiego. Obecnie mogą z nich korzystać turyści. Ten malowniczy Park jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych, ale równie chętnie korzystają z niej mieszkańcy Rzymu, dla których park stanowi miejsce spotkań i spacerów. Można tam odetchnąć od zgiełku miasta, ciasnych uliczek i tłumów turystów. Park urzeka spokojem, śpiewem ptaków i świeżym powietrzem. Władze miasta dbają, by było w nim czysto i bezpiecznie.

Ogrody Borghese

8. Muzea Watykańskie.

Miliony turystów, którzy każdego roku odwiedzają Watykan są w dużej mierze zainteresowani słynnymi muzeami. Muzea Watykańskie, to zbiór dzieł sztuki gromadzonych przez kolejnych papieży. Są to tysiące obrazów, fresków, map, rzeźb oraz innych przedmiotów, będących częścią kultury włoskiej. W skład Muzeów Watykańskich wchodzi Pinakoteka, Muzeum Pio-Clementino, Muzeum Misyjno-Etnologiczne, Gregoriańskie Muzeum Etruskie, Muzeum Chiaramonti i wiele innych. Warto zwrócić uwagę na polski akcent czyli Salę Sobieskiego, gdzie można zobaczyć obraz namalowany przez Jana Matejkę, upamiętniający zwycięstwo Sobieskiego pod Wiedniem w 1683 r. Muzea watykańskie, to na pewno gratka dla wielbicieli sztuki, ale zachwycą się nimi także zwykli turyści, którzy będą chcieli poczuć klimat Rzymu i dotknąć jego historii.

Muzea Watykańskie

9. Forum Romanum.

Ten tak zwany rynek rzymski nazywa się też często Forum Magnum. Jest to antyczny plac miejski w Rzymie. Jego wyjątkowość polega na umiejscowieniu. Forum Romanum otacza 6 z 7 słynnych wzgórz Rzymu: Kapitol, Palatyn, Celius, Eskwilin, Wiminał i Kwirynał. To właśnie na Forum Romanum odbywały się słynne antyczne wydarzenia kulturalne. Był on traktowany jako ośrodek spotkań towarzyskich oraz miejsce wymiany myśli. Powstanie tego miejsca datuje się na VIII wiek przed naszą erą. Forum Romanum zostało doszczętnie zniszczone podczas najazdu Wizygotów w V wieku naszej ery, ale mimo ogromnych strat pozostałości placu nadal wzbudzają zachwyt i ciekawość. Warto odwiedzić to miejsce, nie tylko przez wzgląd na historię. Forum Romanum ma w sobie prawdziwego ducha minionych czasów i stanowi symbol współczesnego Rzymu.

forum romanum

10. Schody Hiszpańskie.

Słynne włoskie schody od wielu lat przyciągają uwagę świata mody. To właśnie na nich odbywają się wielkie pokazy znanych projektantów. Schody Hiszpańskie zostały wykonane na początku XVIII wieku. U ich podnóża znajduje się urocza, niewielka fontanna Barcaccia, a na szczycie XVI-wieczny kościół Trinità dei Monti. Całość zachowana jest w stylu rokoko. Od dawna funkcjonuje przesąd, że na Schodach Hiszpańskich nie należy spożywać żadnych posiłków, ponieważ może to przynieść pecha. Nie da się ukryć, że budowla ta cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów, którzy chętnie tam odpoczywają i robią pamiątkowe zdjęcia. Z pewnością jest to miejsce urokliwe i fotogeniczne.

Schody Hiszpańskie

Płatne atrakcje i wydarzenia:

Nasza opinia

Rzym ma wiele do zaoferowania turystom. Pyszne jedzenie i piękna pogoda są praktycznie zagwarantowane, bo we Włoszech praktycznie zawsze świeci słońce. W takich okolicznościach natury można z przyjemnością wędrować przepięknymi uliczkami i cieszyć oczy wspaniałą architekturą. Jednak to co w stolicy Włoch jest najpiękniejsze, to budowle pamiętające czasy antyczne i muzea pełne zabytkowych przedmiotów i niesamowitych dzieł sztuki. Warto wybrać się w tą niesamowitą podróż i poświęcić kilka chwil, by zobaczyć wszystkie atrakcje Rzymu.

Artur Trzcionkowski

Fan ekonomicznych podróży. Lubię spontaniczne wyjazdy, odkrywanie nowych miejsc, smaków oraz odpoczywanie w nieznanych mi zakątkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button