Przewodniki turystyczne

Atrakcje i zabytki Lublina – co warto zobaczyć?

Lublin to dziewiąte co do wielkości miasto w Polsce oraz stolica województwa lubelskiego. Wyróżnia się wieloma zabytkami, piękną przyrodą i rozbudowaną siecią szlaków rowerowych. To tutaj powstają wspaniałe piwa rzemieślnicze oraz można spróbować najbardziej znaną lubelską przekąskę, czyli cebularz. To miasto z wielkim turystycznym potencjałem. Oto nasz krótki przewodnik opisujący atrakcje i zabytki Lublina – zobacz co warto zobaczyć.

Rynek w Lublinie, czyli Stare Miasto 

Stare Miasto jest bez wątpienia jedną z najpiękniejszych części Lublina. Znajduje się tu wiele dobrze zachowanych zabytków, takich jak Brama Krakowska będąca jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Lublina. Zabytkowe kamienice utrzymane w renesansowym i klasycystycznym stylu otaczają rynek. Tworzą wewnątrz niego wyjątkową atmosferę. Podczas spaceru uliczkami Starego Miasta można zwiedzić wiele muzeów, a nawet zejść do podziemi, aby poznać najważniejsze dzieje tej części Polski.

stare miasto w Lublinie

Kamień nieszczęścia w Lublinie

Kamień nieszczęścia znajdujący się na Starym Mieście, tuż za wieżą Trynitarską to wyjątkowa atrakcja. Według legendy kat ściął na nim niewinnego człowieka i od tej pory zaczął przynosić nieszczęście każdemu, kto próbował wmurować go w swój budynek. W czasie bombardowań Lublina w roku 1939 najwięcej ludzi w mieście zginęło właśnie na ulicy, gdzie znajduje się głaz. Turyści chętnie go fotografują, ale do dnia dzisiejszego wiele osób nie chce go dotykać, aby nie sprowadzić nieszczęścia na siebie i swoją rodzinę.

Kamień nieszczęścia

Ku Farze, czyli najwęższa ulica Lublina

Ku Farze to ulica w Lublinie znajdująca się w zaułku Starego Miasta. Jest bardzo charakterystyczna. Znajduje się w tajemniczym, zaciemnionym miejscu, gdzie niemal nie docierają promienie słońca. Kiedyś można było się nią dostać od Placu Rybnego do kościoła Michała Archanioła (obecnie jest to spory plac Po Farze z zarysami fundamentów kościoła). Następnie na kilkadziesiąt lat została zamurowana, a w roku 1954 ponownie wróciła do użytku wraz z odnową Starego Miasta. To właśnie w tej najwęższej ulicy w Lublinie kręcono niektóre sceny z popularnego serialu Czarne Chmury.

ulica ku farze
Ku Farze ulica
plac po Farze
plac po Farze

Zamek Królewski, inaczej Zamek Lubelski

Zamek Królewski w Lublinie to piękny, majestatyczny budynek utrzymany w jasnej kolorystyce. Został wzniesiony w XII wieku w jako budynek mieszkalno-obronny. Jest najczęściej odwiedzanym budynkiem w tych okolicach, a nawet w całej Polsce. Na przestrzeni wieków odgrywał wiele istotnych roli – między innymi działał jako więzienie. Dla turystów najciekawsza jest jego zachodnia strona, w której zostały ulokowane gmachy mieszkalne, komnaty królewskie, skarbiec oraz sala sądownicza.

zamek królewski w Lublinie

Wieża Trynitarska – zabytek i punkt widokowy

Wieża Trynitarska to najwyższy zabytek w mieście, a jednocześnie punkt widokowy, z którego roztacza się wspaniały widok na panoramę Lublina. Budynek utrzymany jest w neogotyckim stylu. Dzwonnica znajdująca się na wysokości 40 metrów jest siedzibą Muzeum Archidiecezjalnego. Została zbudowana w 1693 roku i zwieńczona jest legendarnym blaszanym kogucikiem – jednym z symbolów miasta. Aby się dostać na jej szczyt należy pokonać aż 207 schodów. Wysiłek ten jednak się opłaca, ponieważ na samej górze można obejrzeć zapierający dech w piersiach widok.

Wieża Trynitarska

Plac Litewski – największy i najbardziej reprezentatywny w Lublinie

Plac Litewski usytuowany jest na terenie dawnego przedmieścia, nazywanego Krakowskim. Ma kształt trójkąta i pełni rolę centrum miasta – zarówno dawniej, jak i obecnie. Znajdziemy na nim kilka interesujących pomników, multimedialną fontannę, która oferuje turystom piękne pokazy połączone z muzyką, place zabaw dla dzieci oraz liczne ławki. To najbardziej reprezentacyjny plac w Lublinie, na którym odbywają się najważniejsze uroczystości oraz spotkania.

plac litewski - najatrakcyjniejszy plac z fontannami w Lublinie

Państwowe muzeum na Majdanku

To miejsce, w którym funkcjonował nazistowski obóz koncentracyjny w latach 1941-1944. Zlokalizowanych jest tu 70 obiektów historycznych, w tym baraki, stare krematorium, wieże, warownie, komory gazowe, łaźnie oraz obiekty biurowe. W muzeum znajduje się wiele tablic z komentarzami w języku polskim, hebrajskim i angielskim, relacje świadków oraz historyczne fotografie. Często organizowane są tu różnorodne wystawy tematyczne. To miejsce, które zmusza do refleksji i pomaga zrozumieć ważną część historii. Zwiedzanie Muzeum na Majdanku jest bezpłatne.

Dom w koty, czyli tzw. kocia kamienica

To wyjątkowa kamienica znajdująca się na Starym Mieście w Lublinie, która zachwyci każdego miłośnika mruczków. Elewacje tego staromiejskiego domu zdobią rysunki i malowidła kotów. Zostały one wykonane w celu uhonorowania wielkiego, nieżyjącego już artysty Andrzeja Kota.

Muzeum Wsi Lubelskiej

To piękne miejsce znajdujące się na granicy Lublina, tuż przy drodze w kierunku Warszawy. Prezentuje, jak żyli ludzie w czasach od XVII do XX w. Można tu zwiedzić między innymi dom ubogiego małżeństwa mieszkającego na Powiślu czy zamożnej rodziny z Roztocza. Po terenie swobodnie chodzą kozy, kaczki i krowy, co pozwala niejako przenieść się w czasie i poczuć jak na prawdziwej polskiej wsi. Muzeum można zwiedzać samodzielnie lub skorzystać z pomocy przewodnika – wycieczka taka zajmuje około 2 godziny. Podczas zwiedzania można zrobić sobie piknik na przeznaczonych do tego ławkach.

Lubelska trasa podziemna 

Trasa podziemna biegnąca pod lubelskim Starym Miastem to chętnie zwiedzana atrakcja. Pochodzi z XVI – XVII wieku i składa się z wąskiego korytarza oraz licznych komnat, w których znajdują się makiety przedstawiające najważniejsze wydarzenia z życia Lublina. Możemy tu dowiedzieć się coś więcej o historii miasta z czasów plemiennych oraz gdy było otoczone murami. Bardzo ciekawym punktem wycieczki jest ruchoma makieta Wielkiego Pożaru w Lublinie, który miał miejsce 1719, wzbogacona o efekty świetlne i dźwiękowe.

zródło: http://teatrnn.pl/podziemia/

Regionalne Muzeum Cebularza

To miejsce, w którym podczas interaktywnego pokazu można poznać genezę powstania cebularzy, z których słynie powiat Lubelski. W Muzeum można odkryć prawdziwy przepis na te przysmaki i samodzielnie wziąć udział w ich przygotowaniu, a zwiedzanie zakończone jest degustacją.

muzeum cebularza w Lublinie
własny cebularz w Lublinie

Lublin z dachu Centrum Spotkania Kultur

Na czwartym i piątym piętrze Centrum Spotkania Kultur w Lublinie znajduje się jedyny w swoim rodzaju dach, który został obsadzony drzewami owocowymi, krzewami i kwiatami. W środku miasta, w jednym momencie można znaleźć się na pięknej łące pełnej kwiatów. Do dyspozycji odwiedzających jest też kawiarnia z przestronnym tarasem, edukacyjne ścieżki poświęcone ekologii oraz letnie kino.

Fontanna multimedialna

Fontanna multimedialna zlokalizowana w Starym Mieście, w centralnej części Placu Litewskiego jest stałym punktem programu letnich i wiosennych spacerów po tej zabytkowej części miasta. Pokazy multimedialne, w których można zobaczyć kolorowe strumienie wody tańczące w rytm muzyki, robią ogromne wrażenie. Z pewnością warto się tu zatrzymać chociaż na moment jednego wieczoru.

fontanna multimedialna w Lublinie

Perłowa Pijalna Piwa – Browar Lubelski

Perłowa Pijalna Piwa to prawdziwa chluba Lublina, która przypadnie do gustu nie tylko fanom tego napoju. Centralną część niezwykłego wnętrza stanowi bar, przyozdobiony drewnem i butelkami. Można tu skosztować nie tylko doskonałej jakości lokalnego piwa, ale też zjeść pyszny obiad w przystępnej cenie i przede wszystkim poczuć niezwykłą atmosferę tego miejsca.

Artur Trzcionkowski

Fan ekonomicznych podróży. Lubię spontaniczne wyjazdy, odkrywanie nowych miejsc, smaków oraz odpoczywanie w nieznanych mi zakątkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button