Przewodniki turystyczne

Alesund atrakcje – co warto zobaczyć w 1 dzień?

Alesund to stosunkowo mało znane miasto portowe położone na malowniczym wybrzeżu Norwegii. Wiele osób zgodnie przyznaje, że to jedno z najpiękniejszych miast skandynawskich. Otoczone górami oraz fiordami przyciąga turystów o każdej porze roku. Poznaj atrakcje Alesund, które udało nam się zobaczyć w 1 dzień.

Atlantic Sea-Park – akwarium, które przybliży nam podwodny świat

To jedna z najpopularniejszych atrakcji w norweskim mieście – oceanarium wyróżnia się dużą powierzchnią, łącząc w sobie morskie środowisko z niezwykłą architekturą. Miejsce to zajmuje ponad 10 000 m2, z czego więcej niż połowa to starannie przygotowane wystawy. Największe akwarium ma rozmiary 36 m x 17m. Źródłem wielu emocji dla zwiedzających jest czas, gdy w największym akwarium nastaje pora karmienia ryb przez nurka. Pozytywne emocje wywiera także karmienie wydr, fok oraz pingwinów. W oceanarium znajdziemy również takie zwierzęta jak:

  • ośmiornice,
  • kraby,
  • homary,
  • małże,
  • rozgwiazdy.
Atlantic Sea Park 1 scaled Atlantic Sea Park 2 scaled Atlantic Sea Park 5 scaled Atlantic Sea Park 4 scaled Atlantic Sea Park 1 Atlantic Sea Park 3 scaled Atlantic Sea Park 2

Klimatyczne centrum miasta Alesund

Centrum miasta Alesund znajduje się w pobliżu portu wycieczkowego. Pełno tu jest pięknych, starych budynków oraz lokalnych restauracji. Warto przespacerować się bocznymi uliczkami podziwiając architekturę oraz liczne posągi. W centrum można podziwiać wiele urokliwych domów utrzymanych w secesyjnym stylu. Miłośnicy owoców morza będą mogli skosztować tu świeżych krewetek prosto z łodzi. Warty uwagi jest również kanał wodny oddzielający dwie strony wyspy. 

Sunmøre Museum – plenerowa wystawa niezwykłych domów i łodzi

Wystawa znajduje się w bardzo wyjątkowym miejscu i wyróżnia się doskonale zachowaną kolekcją zabytkowych jednostek pływających oraz budynków osadników, które można eksplorować. Szczególną uwagę przyciągają długie łodzie Wikingów. Małe domki, których jest aż 55 na całym terenie, robią niesamowite wrażenie i pokazują nam, jak żyli ludzi na tych terenach setki lat temu. Wizyta w tym plenerowym skansenie przeniesie nas w czasie. 

Aalesunds Museum – historyczne muzeum 

Muzeum, które pozwoli nam poznać dzieje nie tylko tego regionu, ale całej Norwegii. Liczne eksponaty oraz wartościowe tablice informacyjne przekazują wciągające informacje w przystępny sposób. Ekspozycje dotyczą różnych okresów historycznych – poznamy tu szczegóły rozwoju miasta oraz tego jak przetrwało II wojnę światową. Znajdziemy też ogromną oraz bardzo szczegółową makietę dawnego Alesundu. Cały budynek składa się z czterech pięter oraz piwnicy, wśród których znajduje się zabytkowy gabinet dentystyczny, salon kosmetyczny czy studio fotograficzne. Pomieszczenia pełne są przyrządów, które były używane w tamtych czasach. W studiu fotograficznym możemy zobaczyć piękne stare fotografie. 

Aalesunds Museum
Źródło: https://www.visitalesund.com/things-to-do/aalesunds-museum-p788113

Alesund Church – kamienny kościół w centrum wyspy 

Kościół wykonany z kamienia wyróżnia się unikalną architekturą, która robi wrażenie na wszystkich odwiedzających. Wewnątrz znajdują się liczne obrazy oraz wyroby ceramiczne. Kościół powstał w 1909 roku oraz może pomieścić nawet 800 osób. To miejsce definitywnie warte odwiedzenia. 

Alesund Church

Aksla – wzgórze, które warto zobaczyć

To kolejna niezwykła atrakcja znajdująca się w miejscowości Alesund. To właśnie tutaj możemy podziwiać najwspanialsze widoki, gdyż wzgórze jest najwyższym szczytem w okolicy – ma wysokość 189 m n.p.m. Na szczyt możemy dotrzeć po schodach, które liczą aż 418 stopni albo kolejką Bytoget. Jednak to spacer może dostarczyć wielu pozytywnych emocji – wejście na samą górce zajmuje około 20 minut. Do drodze na samą górę mija się wiele ławek, więc można zrobić sobie małe przerwy by odpocząć. A już w połowie drogi znajduje się szklana platforma, gdzie można zrobić kilka niesamowitych zdjęć. Natomiast na samym szczycie czeka nas przyjemna kawiarnia oraz widok zapierający dech w piersiach. Bajeczne góry z tego miejsca wyglądają, jakby były nierealne.  

Statue of Joachim Ronneberg

To posąg, przy którym warto zatrzymać się na dłuższą chwilę oraz porozmyślać o poświęceniach Norwegów podczas II wojny światowej. Joachim Ronneberg odegrał wyjątkową rolę w ruchu oporu, skutecznie pomagając siłom sojuszniczym i prawdopodobnie zmienił cały przebieg wojny. Posąg stanowi hołd dla tego bohatera oraz innych odważnych osób. Dzięki temu, że napisy na nim znajdują się w języku angielskim możemy dowiedzieć się nieco więcej o tej poruszającej historii. 

Statue of Joachim Ronneberg

Muzeum Jugendstilsenteret oraz Kunstmuseet Kube

W muzeum Jugendstilsenteret można obejrzeć wciągający film o niszczycielskim pożarze, który nawiedził te okolice w 1904 roku oraz poznać sposoby rekonstrukcji miasta, utrzymanego w stylu secesyjnym. Samo muzeum znajduje się w zabytkowej aptece. Tuż obok jest drugi budynek Kunstmuseet Kube, w którym przedstawione są fascynujące dzieła w stylu nowoczesnym. 

Muzeum Jugendstilsenteret

Waldehuset Museum 

To jedyny w swoim rodzaju dom, który opowiada niesamowitą historię. Ten mały drewniany budynek był jedynym, który przetrwał niszczący pożar w 1904 roku. Obecnie wewnątrz znajduje się interesujące muzeum oraz kawiarnia z pysznymi goframi. Historia tego miejsca wzrusza oraz zmusza do refleksji. Zaopatrzymy się tu też w niesamowite pamiątki w rozsądnej cenie. 

Waldehuset Museum

The Fisheries Museum 

Muzeum dotyczące jednej z najważniejszych gałęzi przemysłu Norwegii, czyli ryb oraz oleju rybnego. W każdym z pomieszczeń znajduje się wiele interesujących eksponatów. W tym miejscu można dowiedzieć się wszystkiego na temat produkcji oryginalnego tranu – czyli oleju z wątroby dorsza oraz poznać wiele interesujących informacji na temat współczesnego połowu ryb.

The Fisheries Museum
Źródło: https://www.visitalesund.com/things-to-do/the-fisheries-museum-p788123

Ålesund hurtigbåtkai Skateflukaia

Warto zorganizować w tym miejscu krótki przystanek, aby obejrzeć wspaniałe widoki i zrobić niesamowite zdjęcia. Wzdłuż wybrzeża znajdują się piękne, zabytkowe budynki o osobliwym charakterze. To typowy port norweski położony w bardzo malowniczym miejscu, który warto odwiedzić.  Będąc tu koniecznie trzeba przespacerować się molem w otoczeniu nieskażonej natury.  

Okolice Alesund:

Droga Orłów wraz z Ørnesvingen 

Droga orłów prowadzi z małego miasteczka Geiranger, które liczy zaledwie 300 mieszkańców do miejscowości Eidsdal. Wiedzie po wyjątkowo malowniczych zboczach gór, wzdłuż imponujących fiordów. Droga Orłów składa się aż z 11 serpentyn, które prowadzą na wysokość  620 m n.p.m. Znajdziemy tu wiele punktów widokowych, a jednym z nich jest Ørnesvingen, gdzie rozciąga się panorama zapierająca dech w piersiach – czyż właśnie nie po to przyjeżdża się do Norwegii?

Bezpłatne atrakcje Wyspy Giske –  XII-wieczny marmurowy Kościół

Giske znajduje się w pobliżu w innych wysp, które kryją przed turystami niezwykłe atrakcje. Jednak to właśnie tutaj można podziwiać grobowce z epoki Wikingów oraz marmurowy Kościół, który pochodzi z XII wieku. Na cmentarzu znajdują się nagrobki z imionami mieszkańców wyspy. Natomiast kościół jest mały oraz nastrojowy i wciąż odbywają się tu msze. 

Wyspa Runde, inaczej ptasia wyspa

Na Wyspie Runde znajduje się jedna z największych ostoi ptactwa norweskich wybrzeży. Każdego roku można tu spotkać do 700 tyś. ptaków, należących do 200 gatunków. Wśród nich są:

  • kormorany czubate
  • białe głuptaki
  • ostrygojady
  • maskonury
  • mewy trójpalczaste

Ptaki można obserwować na skalnym klifie, który znajduje się na zachodniej części wyspy. 

Płatne atrakcje

Podsumowanie

Opisane w Alesund atrakcje zrobiły na nas ogromne wrażenie. To prawdziwa perełka wśród pięknych miast norweskich. Oczarowuje wszystkich odwiedzających zapierającymi dech w piersiach punktami widokowymi oraz secesyjną architekturą. Warto zwiedzić Alesund oraz okolice w jeden dzień albo zatrzymać się tu na dłużej, zgłębiając unikalny charakter tych okolic. 

Artur Trzcionkowski

Fan ekonomicznych podróży. Lubię spontaniczne wyjazdy, odkrywanie nowych miejsc, smaków oraz odpoczywanie w nieznanych mi zakątkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button