„Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą” – to słynny cytat amerykańskiego pisarza i podróżnika. Chociaż określenia takie jak podróżnik oraz turysta bywają używane zamiennie widać, że jest między nimi duża różnica. Czasami wynika ona z powszechnie uznanych stereotypów, ale często jest w niej sporo prawdy. Turysta a podróżnik – poniżej przedstawiamy kilka charakterystycznych różnic występujących między nimi.
Kim jest podróżnik? Poznasz go po wyborze noclegu
Często turysta planując swoje wymarzone wakacje w jednym z popularnych miejsc, zwraca dużą uwagę na wybór noclegu – wielkość pokoju, dodatkowe atrakcje takie jak basen, śniadanie w cenie biletu. Jak widać dla typowego turysty znaczenie ma wygoda i komfort. A podróżnik? Nie zależy mu na wysokim komforcie — rozbija sobie namiot w każdym możliwym miejscu. Jeżeli to mu pozwoli poznać kulturę danego kraju śpi w miejscu, które nie jest ani ładne, ani wygodne. W jego wypadku wyżywienie all inclusive nie byłoby praktyczne – przecież całe dnie spędza poza kwaterą.
Przygotowania do wyjazdu – turysta a podróżnik
Turysta szczegółowo planuje każdy wyjazd oraz dokonuje wcześniejszych rezerwacji – nawet pół roku wcześniej. Wybiera hotel oraz rezerwuje dojazd do niego z lotniska. Kupuje bilety online do najważniejszych atrakcji i ustala konkretne godziny. Nierzadko wynajmuje też samochód. Jeszcze częściej jednak turyści stawiają na zorganizowane wyjazdy – wtedy nie muszą sami martwić się o organizacje swojego czasu. Natomiast podróżnik znajduje tani bilet, za kilka dni pakuje plecak i już jest gotowy do wyjazdu. Chociaż nie omija najważniejszych zabytków, zamiast spędzać godziny w muzeach, odwiedza mało znane miejsca w kraju. Omija biura podróży i woli wyjeżdżać w pojedynkę, ewentualnie z najbliższą osobą – która jest również żądna przygód. Ewentualne problemy, są dla niego dodatkową przygodą.
Turysta i podróżnik – lokalny język
Turysta na wakacjach chciałby odpocząć – wybiera więc miejsca, gdzie większość osób mówi po angielsku. Zanim dokona rezerwacji upewnia się czy dogada się z obsługą hotelu. Sprawdza na portalach, która restauracja jest popularna wśród turystów, aby mógł dostać menu po angielsku. Natomiast podróżnik zabiera ze sobą rozmówki albo instaluje tłumacz w swoim smartfonie oraz cieszy się z każdego poznanego słowa w języku miejscowych. Pyta lokalnych mieszkańców o lokale, w których oni lubią jeść, omijając turystyczne restauracje. Podróżnik odpoczywa dopiero po powrocie do domu.
Odmienna idea wyjazdu
Turysta wyjeżdża na wakacje, aby odpocząć oraz poznać najważniejsze atrakcje danego miejsca. Z chęcią ustawia się w kolejce najpopularniejszego muzeum oraz udaje się na wycieczki fakultatywne. Natomiast podróżnik pragnie poznać kulturę danego państwa – przygląda się mieszkańcom, obserwuje jak spędzają czas, jakie mają zwyczaje i co lubią jeść. Następnie podczas całego pobytu stara się żyć tak jak oni, aby chłonąć nową kulturę całym sobą. Podróżnik nigdy nie nudzi się podczas swojego wyjazdu.
Co o nas mówi rodzaj transportu?
Turysta lubi proste rozwiązania – aby zwiedzić miasto, chętnie wsiada w autobus objazdowy, który zatrzymuje się przy najpopularniejszych atrakcjach, a następnie odwozi uczestników do hotelu. Jeżeli jest taka możliwość wybiera przelot samolotem, zamiast kilkugodzinną wyprawę autobusem. Jego celem jest przemieszczanie się z jednego punktu do drugiego. Natomiast podróżnik chodzi własnymi drogami, a największą przyjemność sprawia mu droga, a nie dotarcie do celu. Nie straszny jest mu kilkugodzinny przejazd autobusem bez klimatyzacji, jeżeli będzie mógł podziwiać piękne widoki.
Ludzi zwiedzając świat można podzielić na wiele różnych sposobów – jednak żaden nie jest lepszy od drugiego. Kim jest podróżnik, a kim turysta? Jak widać najwięcej różnic wynika ze stanu umysłu.
Zobacz opinie i dodaj komentarz