Przewodniki turystyczne

Co zobaczyć w Cieszynie? Atrakcje i zabytki – nasze top 10.

Cieszyn jest miastem wyjątkowym, na terenie którego nikt z nas nudzić się nie będzie. Ciekawa historia oraz położenie nad Olzą, dzielącą miasto na część polską oraz czeską – oto czynniki, dzięki którym wycieczki po Cieszynie mogą się dla wielu osób stać wyjątkową przygodą. Co koniecznie trzeba zobaczyć, by poczuć magię tego miasta? Na jakie turystyczne atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania stolicy Śląska Cieszyńskiego?

Miejsce 10. Stary Rynek

Dookoła rynku stoją przepiękne kamienice, na środku placu znajduje się studnia św. Floriana, która miała chronić miasto przed pożarami. Z ważniejszych budowli znajdujących się dookoła rynku są: kamienica Konczakowskich, Dom Narodowy (obecnie jest w nim ośrodek kultury), Poczta, dawny Hotel pod Brunatnym Jeleniem czy Ratusz, w którym jest centrum informacji turystycznej.

Rynek w Cieszynie
Fot: Rafał Soliński

Miejsce 9. Studnia Trzech Braci

Według podania miasto Cieszyn założyli trzej bracia – Bolko, Leszko i Cieszko, którzy to po wędrówce spotkali się przy źródle w roku 810. Warto więc, idąc od Rynku do Wenecji Cieszyńskiej, zobaczyć tę studnię. Z okazji 1050-lecia powstania miasta, studnia została ozdobiona żeliwną altaną (1860 rok).

Studnia Trzech Braci
Fot: Rafał Soliński

Miejsce 8. Most Przyjaźni na Olzie

Most Przyjaźni to najważniejszy obiekt dla tych, którzy chcą przeprawić się na drugi brzeg Olzy, a przy okazji przedostać z polskiego Cieszyna do jego czeskiej części. Dziś jego pokonanie nikomu nie sprawia problemów, dawniej jednak przejście nad rzeką wiązało się z koniecznością przejścia przez kontrolę graniczną. Sam most do dziś zajmuje bardzo ważne miejsce w panoramie miasta, jest też jednym z ważniejszych punktów na trasie każdego spaceru po stolicy Śląska Cieszyńskiego.

Most Przyjaźni na Olzie
Fot: Wojciech Wandzel

Miejsce 7. Muzeum Drukarstwa

Cieszyn może się pochwalić ciekawą placówką muzealną, której głównym celem jest upowszechnianie wiedzy na temat druku. Zabytkowe maszyny i ciekawe eksponaty sprawiają, że w miejscu tym każdy z nas może się dowiedzieć, jak powstaje druk oraz jak wygląda proces składania tekstu. Co ciekawe, muzeum to zostało urządzone w dawnej drukarni – największej, jaka istniała na terenie Austro-Węgier. Założona w początkach XIX wieku, odegrała bardzo ważną rolę w dziejach śląskiej kultury i literatury, a wizyta na jej terenie wciąż może dostarczyć nam niezapomnianych wrażeń.

Muzeum Drukarstwa
Fot: UM Cieszyn

Miejsce 6. Browar Zamkowy

Zwiedzanie Cieszyna warto zaplanować w taki sposób, by znaleźć czas na wizytę w Browarze Zamkowym. To miejsce może się pochwalić historią sięgającą połowy XIX wieku. Do dziś w tradycyjny sposób warzone jest tu piwo, które cieszy się wielką popularnością wśród miłośników browarów. Spacer z przewodnikiem po tym zakładzie pracy może się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą. Kuszą otwarte kadzie oraz zabytkowe sprzęty, przyciągają też liczne imprezy, dzięki którym można lepiej poznać dzieje cieszyńskiego browaru, a przy okazji w przyjemny sposób spędzić wolny czas.

Browar Zamkowy
Fot: Wojciech Wandzel

Miejsce 5. Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Kto chce lepiej poznać dzieje i kulturę Śląska Cieszyńskiego, ten w czasie wycieczki po jego najważniejszym mieście koniecznie powinien zajrzeć do dawnego pałacu hrabiów Larischów. Obecnie służy on jako siedziba Muzeum Śląska Cieszyńskiego, mogącego się pochwalić historią sięgającą 1802 roku oraz unikalną ekspozycją, obok której nie można przejść obojętnie. Muzeum to powstało z woli ks. Leopolda Jana Szersznika – jezuity i historyka, który w dziejach Polski zapisał się jako jeden z pionierów muzealnictwa. Samo muzeum zachwyca zbiorami archeologicznymi i etnograficznymi, nie brak tu również cennych obrazów i rzeźb, pozwalających nam na zapoznanie się ze sztuką tej części Śląska.

muzuem śląska cieszyńskiego
fot: muzeumcieszyn.pl

Miejsce 4. Cieszyńska Wenecja

Spacer po tak malowniczej części miasta, jaką jest Wenecja Cieszyńska, każdemu z nas sprawi wiele radości. Tu wciąż panuje wyjątkowy klimat, a wędrówki wśród zabytkowych domów mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą. Tu, nad Młynówką, mieszkali dawniej miejscy rzemieślnicy, m.in. garbarze oraz tkacze. Ich niewielkie domy powstawały tuż nad kanałem, którego woda była niezbędna do wykonywania pracy w warsztacie. Dziś spacery nad Młynówką są nie lada gratką dla turystów, którzy Cieszynowi poświęcają coraz więcej uwagi.

cieszyńska wenecja
fot: Wojciech Wandzel

Miejsce 3. Pałac Habsburgów

Pałac Habsburgów, często nazywany też Pałacem Myśliwskim, jest jednym z ważniejszych obiektów na terenie Wzgórza Zamkowego. Rezydencja ta powstała w XIX wieku, warto jednak pamiętać, iż wzniesiono ją na fundamentach gotyckiego zamku. W murach tej klasycystycznej budowli dawniej mieściły się pokoje gościnne arcyksięcia cieszyńskiego, część pałacowych pomieszczeń była też wykorzystywana przez Komorę Celną. Po wojnie pałac stał się siedzibą Szkoły Muzycznej, a obecnie część jego pomieszczeń zajmuje instytucja kultury „Zamek Cieszyn”.

Pałac Habsburgów w Cieszynie
fot: Wojciech Wandzel

Miejsce 2. Wieża Piastowska

Wieża Piastowska jest chętnie odwiedzana przez tych, którzy chcą spojrzeć z góry na Cieszyn i jego najbliższą okolicę, kusi też tych turystów, których fascynuje historia. Ta cenna pamiątka z drugiej połowy XIV wieku była niegdyś częścią piastowskiego zamku i spełniała bardzo ważną rolę w jego systemie obronnym. Dziś każdy z nas może wspiąć się po kamiennych schodach na jej szczyt i nacieszyć pięknymi widokami. Warto się wysilić, gdyż panorama, jaką można tu zobaczyć, na długo zapisze się w pamięci każdego z nas.

Romańska Rotunda i wieża Piastowska
Romańska Rotunda. W tle Wieża Piastowska. Fot: Wojciech Wandzel

Miejsce 1. Rotunda pw. św. Mikołaja

Romańska rotunda św. Mikołaja, wznosząca się na Wzgórzu Zamkowym obok wspomnianej już Wieży Piastowskiej, jest obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po Cieszynie. Dawna kaplica zamkowa może się pochwalić nie tylko ciekawą sylwetką i obronnym charakterem, ale i długą historią, sięgającą XII wieku. Kto zajrzy do jej wnętrza, ten będzie mógł się nacieszyć wyjątkową atmosferą miejsca, które w dziejach śląskiej architektury zajmuje niezwykle ważne miejsce. Dodatkowo budowla ta znajduje się na banknocie 20-sto złotowym.

Nasza opinia

Cieszyn jest wspaniałym miastem, na terenie którego każdy z nas może spędzić wolny czas w przyjemny i pożyteczny sposób. Jednych zachwycą cenne perełki dawnej architektury, innych placówki muzealne, wypełnione unikalnymi eksponatami. Kto znajdzie tanie noclegi w tym mieście, ten będzie mógł dodatkowo urządzać ciekawe wycieczki po Śląsku Cieszyńskim – krainie pełnej zabytków i malowniczych zakątków, którym z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Będąc Cieszynie po stronie polskiej musisz obowiązkowo zjeść cieszyńską kanapkę i wypić regionalne piwo, a po stronie czeskiej smażony ser.

Artur Trzcionkowski

Fan ekonomicznych podróży. Lubię spontaniczne wyjazdy, odkrywanie nowych miejsc, smaków oraz odpoczywanie w nieznanych mi zakątkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button