Transport lotniczy

Miasta z największym lotniczym ruchem pasażerskim

Podróżowanie samolotem jest jednym z najczęściej wybieranych sposobów na wyjazdy zagraniczne. Portów lotniczych na świecie jest coraz więcej, a przewoźnicy zabierają na pokład coraz większą grupę pasażerów. Warto też powiedzieć, że samoloty przestały być traktowane jak środek lokomocji dla bogatych: dzisiaj jest to, na niektórych trasach nawet opcja zdecydowanie bardziej ekonomiczna od samochodu czy też pociągu. A w jakich miastach podróżowanie samolotem jest najbardziej rozpowszechnione? Które systemy portów lotniczych obsługują największy ruch pasażerski?

Liderem Londyn!

Na pierwszym miejscu pod względem liczby pasażerów obsłużonych przez system lotnisk znajduje się stolica Wielkiej Brytanii, Londyn. Potrzeby metropolii obsługiwane są przez aż sześć dobrze skomunikowanych z centrum lotnisk. Największe z nich to Heathrow, ale znaczną ilość pasażerów zabierają w drogę również Luton, Gatwick czy Stamsted. Do każdego z lotnisk można wygodnie dojechać koleją, bądź specjalną komunikacją autobusową. Londyn jest światową stolicą biznesu, metropolią wyznaczającą trendy i będącą prawdziwym wzorem dla innych gigantycznych miast. Stolica Wielkiej Brytanii wyróżnia się także kosmopolitycznymi budowlami, osadzonymi pomiędzy historycznymi zabytkami, pamiętającymi czasy średniowieczne. Dobrze również zwrócić uwagę na to, że w mieście tym żyją przedstawiciele wszystkich światowych ras etnicznych i wyznawcy każdej religii – potrafią oni znaleźć wspólny szacunek i tworzą otwarte, tolerancyjne społeczeństwo. Łącznie sześć londyńskich portów lotniczych obsługuje według danych z 2018 roku, niebotyczne 180 milionów pasażerów.

Drugi magiczny Nowy Jork!

Kto z nas nie zna amerykańskich filmów, na których prezentowano efektowne panoramy wieżowców pokrywających nowojorski Manhattan! Nowy Jork to gigantyczna, światowa metropolia i siedziba bardzo wielu organizacji o znaczeniu międzynarodowym na czele z Organizacją Narodów Zjednoczonych (ONZ). Pod względem otwartości i pomieszania rozmaitych ras, śmiało można Nowy Jork równać do brytyjskiego Londynu. Jest to również największe miasto Stanów Zjednoczonych, stolica wielkiego biznesu, mody, ale także i zabawy. Zobaczenie Nowego Jorku jest wielkim marzeniem przeciętnego nastolatka, oczarowanego amerykańską popkulturą. Nie dziwi więc, że aż sześć nowojorskich portów lotniczych generuje ruch pasażerski wynoszący aż niebotyczne 141 milionów pasażerów, co daje drugi wynik na świecie. Największymi spośród portów lotniczych obsługujących Nowy Jork są port lotniczy im. Johna Kennedy’ego oraz Newark.

Stolica Kraju Kwitnącej Wiśni

Podium w naszym rankingu zamyka potężna, azjatycka metropolia i stolica Japonii – Tokio. Jest to miasto zamieszkałe przez 30 milionów mieszkańców, co plasuje je w czołówce największych metropolii naszego globu. Tokio ma wielkie znaczenie gospodarcze jako stolica Japonii, jednego z absolutnych liderów w dziedzinie nowych technologii. Siedzibę ma tam wiele firm, które zajmują się tą dziedziną biznesu. Oprócz tego Tokio jest często wybieranym celem turystycznym: futurystyczna metropolia, która działa niczym nastawiona w szwajcarskim zegarku, jest dla niektórych inspiracją dla wyobrażeń jak będzie wyglądać przyszłość. Superszybkie pociągi, świetna rozrywka w tysiącach rozmaitych pubów i klubów, mnogość wielu świetnych atrakcji turystycznych. Tokio obsługiwane jest przez cztery międzynarodowe porty lotnicze, które łącznie generują 130 milionów obsłużonych pasażerów.

Kto na dalszych miejscach?

Na czwartym miejscu znajduje się pierwsza z metropolii chińskich, potężny Szanghaj. Jest to jedno z największych miast świata, a dwa obsługujące go lotniska międzynarodowe generują 117 milionów pasażerów. Piąte jest natomiast słynne z przemysłu filmowego Los Angeles (110 milionów pasażerów). Tamtejsze Hollywood jest miejscem, gdzie powstają wszystkie najważniejsze, amerykańskie produkcje. Odwiedzenie tego miasta jest marzeniem wszystkich kinomaniaków z całego świata! Na szóstym miejscu plasuje się natomiast pierwszy przedstawiciel Unii Europejskiej – Paryż (109 milionów pasażerów). Metropolia znana przede wszystkim z wielkiego ruchu turystycznego, słynąca jako miasto zakochanych, będąca praktycznie symbolem romantyzmu. Na kolejnych miejscach jest natomiast Pekin (107 milionów pasażerów), Atlanta (107 milionów pasażerów, jedno, największe na świecie lotnisko), Chicago (106 milionów pasażerów) i Bangkok (104 milionów pasażerów).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button