TransportTransport lotniczy

Polskie Linie Lotnicze LOT bagaż podręczny oraz rejestrowany

W zależności od klasy podróżnej oraz linii lotniczej pasażerowie mogą zabrać ze sobą bagaż podręczny oraz rejestrowany w różnych wymiarach. Zmienna może też być liczba sztuk oraz ich waga. Przygotowując się do lotu, warto dokładnie sprawdzić wymagania bagażowe, aby nic nie przeszkodziło nam w spokojnym urlopie. Jaką politykę bagażową mają Polskie Linie Lotnicze LOT?  Parklot

Polskie Linie Lotnicze LOT bagaż

Bagaż podręczny 

Bagaż podręczny, jaki mogą na pokład zabrać pasażerowie LOT-u różni się w zależności od klasy. Jaki bagaż można wnieść na pokład? 

 • Premium Economy podczas lotów międzykontynentalnych to 2 sztuki bagażu o łącznej wadze 12 kg (z czego waga 1 bagażu nie może przekroczyć 8 kg). Na lotach międzynarodowych zabrać ze sobą można 1 sztukę bagażu do 8 kg.
 • Economy Class i Economy Saver  – 1 sztuka bagażu do 8 kg.
 • Business Class – 2 sztuki, waga każdej sztuki bagażu do 9 kg.

Wymiary bagażu to 55 cm x 40 cm x 23 cm. Powinien on zmieścić się pod fotelem lub na górnej półce. 

Bagaż rejestrowany 

Jeśli chodzi o rejsy krajowe bagaż rejestrowany mogą ze sobą zabrać pasażerowie Economy Class. Może to być 1 sztuka bagażu do 23 kg. 

Na rejsach międzynarodowych, które obejmują Europę oraz Bliski Wschód, pasażerowie klasy Buisness mogą zabrać 2 sztuki bagażu po 32 kg każda. Klasa Premium Economy 2 sztuki, które ważą 23 kg. Natomiast Economy Class tylko 1 bagaż o wadze 23 kg. 

Rejsy międzykontynentalne obejmujące USA, Kanadę, Japonię, Koreę Południową, Singapur, Sri Lankę, Indie oraz Kazachstan dopuszczają 3 sztuki bagażu po 32 kg w Business Class oraz 2 sztuki bagażu po 23 kg w klasie Premium Economy. 

Czego nie można przewozić w bagażu podręcznym?

Niektórych przedmiotów nie można przewozić w bagażu podręcznym, ich przewóz jest dozwolony jedynie w bagażu kabinowym. Są to: 

 • kuchenki kempingowe oraz puste zbiorniki z paliwem, które na czas podróży są odpowiednio zabezpieczone;
 • urządzenia ułatwiające poruszanie się, na przykład wózki inwalidzkie. Również te zasilane akumulatorem, który jednak musi być wcześniej odłączony oraz zaizolowany przed otwarciem. Gdy wózki są zasilane akumulatorami żelowymi nie muszą być odłączone przed lotem, wystarczy że zaizolowane są ich terminale.
 • aerozole, stosowane w gospodarstwach domowych lub w sporcie; 
 • płyny większe niż 100 ml, w tym perfum, past, kremów, żeli do golenia czy innych substancji o podobnej konsystencji; 
 • broń oraz zabawki w kształcie broni oraz repliki, które można pomylić z prawdziwą bronią;
 • smartphone Samsung Galaxy Note 7;
 • przedmioty z ostrym zakończeniem, takie jak noże lub nożyczki;
 • narzędzia robocze. 

Czego nie można wnieść do linii lotniczej LOT?

W linii lotniczej LOT zabrania się przewożenia materiałów wybuchowych – takich jak petardy czy sztuczne ognie oraz materiałów łatwopalnych ciekłych i stałych, na przykład spirytusu, zapałek, wybielaczy, gazu do zapalniczek czy środków czyszczących. Nie wolno też wnosić przedmiotów o silnym polu magnetycznym, pestycydów, rtęci, butli turystycznych z gazem. Do przedmiotów zabronionych należą także papierosy elektroniczne oraz wszelkiego rodzaju amunicja. 

Jeżeli bagaż rejestrowany nie jest odpowiednio zabezpieczony, przewoźnik może odmówić zapakowania go na pokład samolotu. 

Ceny bagażu podręcznego w linii lotniczej LOT

Wyżej wymieniony bagaż rejestrowany oraz podręczny gwarantowany jest w cenie biletu – w zależności od danej klasy. Czy można dokupić bagaż? W liniach lotniczych LOT istnieje taka opcja. Dokonując wpłaty wcześniej można kupić bagaż do 20% taniej. Jeśli chodzi o rejsy krajowe oraz niektóre loty międzynarodowe, dodatkowy bagaż można kupić do 12 godzin przed wylotem. W pozostałych rejsach międzykontynentalnych dopłaty można wykonać do 24 godzin. 

Linia LOT oferuje usługę Mój Dodatkowy Bagaż, w ramach którego dodatkowa sztuka bagażu do 23 kg kosztuje 195 złotych podczas rejsów krajowych, 325 zł podczas rejsów międzynarodowych oraz 500 zł w trakcie lotów międzykontynentalnych. Można dokupić również bagaż do maksymalnie 32 kg, którego cena uzależniona jest od tego czy przekracza 158 cm czy nie.  Parklot

Opłaty za przekroczenie limitu bagażu

Natomiast za przekroczenie dozwolonego bagażu, jeśli chodzi o limit bagażu podręcznego, pobiera się opłatę 195 zł w przypadku lotów krajowych, 325 zł podczas rejsów międzynarodowych oraz 500 zł, jeśli chodzi o rejsy międzykontynentalne.

Artur Trzcionkowski

Fan ekonomicznych podróży. Lubię spontaniczne wyjazdy, odkrywanie nowych miejsc, smaków oraz odpoczywanie w nieznanych mi zakątkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button