TransportTransport lotniczy

Lotnisko Kraków Balice – podstawowe informacje

Lotnisko Kraków to drugi międzynarodowy port lotniczy pod względem odprawianych pasażerów w naszym kraju. Położony jest w miejscowości Balice, w odległości 11 kilometrów na zachód od centrum Krakowa. 

Liczba pasażerów w ostatnich 5 latach

RokLiczba pasażerów
20202592972
20198410817
20186769369
20175835189
20164983645
20154221171

Połączenia lotnisko Balice – Kraków centrum

Na lotnisko w Krakowie można dostać się za pomocą komunikacji miejskiej. Obecnie kursują trzy linie autobusowe o numerach: 208, 209, 252 oraz jedna linia nocna o numerze 902. Aktualny rozkład jazdy można sprawdzić tutaj. Jeden przejazd trwający 50-minut to koszt 4,60 zł oraz 2,30 zł – bilet ulgowy. 

Bilety można kupić w terminalu pasażerskim na hali przylotów – na poziomie 0 oraz na przystanku w automacie biletowym. W samych autobusach istnieje możliwość nabycia biletu jedynie za pomocą gotówki – monet. 

Z centrum Krakowa do lotniska można dojechać też nowoczesnymi pociągami, obsługiwanymi przez Koleje Małopolskie. Trasa Kraków Główny – Lotnisko Balice to koszt 12 zł. 

Dojazd na lotnisko z okolicznych miejscowości

Na lotnisko Kraków im. Jana Pawła II z okolicznych miejscowości można dostać się za pomocą samochodu lub środków transportu publicznego. Na terenie portu lotniczego znajdują się przystanki dwóch sieci autobusowych FLIXBUS oraz NEOBUS, które pokonują trasę przez Wrocław, Gliwice, Opole, Zabrze, Katowice, Rzeszów, Przemyśl, Nowy Targ, Krosno oraz Zakopane. 

Samo lotnisko znajduje się w bliskim położeniu do autostrady A4 oraz dróg wojewódzkich, co znacznie ułatwia dojazd samochodem z różnych części kraju. 

Biuro Rzeczy Znalezionych

W przypadku zgubienia przedmiotów osobistych na terenie lotniska można kontaktować się z Biurem Rzeczy Znalezionych, które zlokalizowane jest w terminalu pasażerkom na poziomie +1. Godziny otwarcia punktu to: od poniedziałku do piątku 8:00 – 18:00 oraz soboty, niedziele i dni świąteczne od 8:00 do 16:00. Kontakt można uzyskać także pod numerem telefonu +48 12 639 36 95 lub pod adresem e-mail: ostandfound@krakowairport.pl

Infolinia

W celu zdobycia dodatkowych informacji można kontaktować się z informacją lotniskową, która czynna jest całą dobę. Numer infolinii to +48 12 295 58 00 lub +48 12 639 39 89.

Taras widokowy

Taras widokowy na lotnisku w Krakowie zlokalizowany jest na drugim piętrze i można z niego korzystać przez całą dobę. Pobierane są opłaty za wstęp w wysokości 2 zł za osobę. Bezpłatnie z tarasu widokowego mogą korzystać posiadacze Karty Dużej Rodziny.

Bankomaty

Na terenie lotniska znajdują się bankomaty oraz bank Pekao SA, zlokalizowany w terminalu pasażerskim i czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 9-16:30. Skorzystać można także z kantoru wymiany walut na poziomie 0 w hali przylotów i odlotów.

Czy lotnisko jest całodobowo otwarte?

Lotnisko Kraków Balice otwarte jest całą dobę i w razie potrzeby można spędzić w budynku noc. Na terenie portu lotniczego znajduje się też hotel Hilton Garden Inn, który zlokalizowany jest w bliskim sąsiedztwie z terminalem pasażerskim.

Hotele przy Kraków Airport

Przy lotnisku znajduje się kilka hoteli, między innymi:

 1. AirPark Balice Noclegi – odległość 1,8 km
 2. Skansen Holiday – odległość 3 km
 3. Ibis Budget – odległość 7,7 km
 4. Villa Zakamycze – odległość 2,9 km
 5. Kacza Chata – odległość 2,5 km

Parkingi przy lotnisku

Kraków Airport im. Jana Pawła II posiada parking długoterminowy i krótkoterminowy. Na terenie całego portu lotniczego obowiązuje bezwzględny zakaz zatrzymywania się w nieprzeznaczonych do tego miejscach. 

Strefa Kiss& Fly pozwala na bezpłatny postój do 10 minut, jednak po przekroczeniu tego czasu nakładana jest opłata 10 zł za każde kolejne rozpoczęte 10 minut. Strefa ta znajduje się tuż przy głównej drodze prowadzącej do terminalu. 

Na terenie lotniska można skorzystać z parkingu wielopoziomowego P1 oraz terenowego P2 i P3, przeznaczonego do postoju długoterminowego. Płatności można dokonać w automatach, które znajdują się na terenie poszczególnego parkingu. Istnieje też możliwość uzyskania faktury w Biurze Obsługi Klienta. 

Na parkingu wielopoziomowym P1 pierwsza godzina kosztuje 10 zł i każda kolejna również 10 zł. Za pierwszą dobę należy uiścić opłatę 100 zł, za kolejną rozpoczętą 120 zł. Za 3 doby 140 zł, za 4 – 160 zł – aż do 7 doby. Następnie dopłaca się jedynie 10 zł za postój dłuższy niż 7 dni.

Terenowy parking przy lotnisku to P2 i P3, za postój na nim pierwsza godzina wynosi 10 zł, a kolejna 9 zł. Za pierwszą dobę należy zapłacić 90 zł, a za każdą kolejną 10 zł więcej. 

Sklepy i restauracje

Na terenie lotniska Kraków Balice znajdziemy restauracje i kawiarnie takie jak:

 • Boccone Trattoria – włoska restauracja, znajduje się na poziomie +1, na terminalu pasażerskim
 • Coffee Minute – oferuje kawę, ciepłe i zimne napoje, przekąski i ciasta, poziom +1
 • Costa Coffee – przekąski, kawa, ciasta oraz napoje, poziom +1
 • Eat & Fly – restauracja, poziom +1
 • Galicya – restauracja regionalna, poziom +1
 • Sandwich & Snack Track – lokal gastronomiczny z kanapkami, panini, napojami ciepłymi i zimnymi, poziom +1
 • So!Coffee – przekąski oraz ciepłe i zimne napoje, poziom +1
 • Suitcase bar – bistro na poziomie 0


oraz sklepy, takie jak:

 • Aelia Duty Free – oferuje alkohol, kosmetyki, papierosy
 • Amber Jewellery – sklep z biżuterią
 • Apteka św. Barbary – suplementy diety, leki, dermokosmetyki oraz artykuły dziecięce
 • Baltona – sklep z kosmetykami
 • Discover Kraków – sklep z pamiątkami, akcesoriami podróżnymi oraz upominkami
 • Discover Poland – sklep z prasą, książkami, pamiątkami i akcesoriami
 • Drogeria – Drugstore & Health – sklep z kosmetykami oraz artykułami dla dzieci i niemowląt
 • Keraniss – sklep z prasą, książkami, papierosami i alkoholem
 • Premium Food Gate – sklep z delikatesami i wyselekcjonowanymi produktami z regionów Małopolski
 • Relay – prasa, książki i akcesoria podróżnicze
 • S&A Jewellery Design – biżuteria bursztynowa ze złotem i srebrem
 • Senses of Kraków – pamiątki z Krakowa
 • Toys Store – plac zabaw oraz sklep z zabawkami
 • The Fashion Place – moda i akcesoria
 • Virgin – prasa, akcesoria podróżnicze, książki i pamiątki

Artur Trzcionkowski

Fan ekonomicznych podróży. Lubię spontaniczne wyjazdy, odkrywanie nowych miejsc, smaków oraz odpoczywanie w nieznanych mi zakątkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button