Transport

Lotnisko Poznań – podstawowe informacje

Lotnisko Poznań Ławica jest jednym z najstarszych portów lotniczych na terenie naszego kraju. Na początku swojego istnienia funkcjonowało jako niemieckie lotnisko wojskowe, dzisiaj jest 7., pod względem liczby operacji lotniczych, portem w Polsce. Obsługuje takie linie jak Norwegian, LOT, Lufthansa, SAS, oraz Wizz Air i Ryanair. 

Liczba pasażerów 

Rok Liczba pasażerów
2020657709
20192379635
20182475515
20171847530
20161710116
20151500641

Połączenia lotnisko Ławica – centrum

Port Lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego położone jest zaledwie 7 km od centrum w zachodniej części miasta. Znajduje się przy trasie Buk i Berlin w części północnej osiedla Ławica. 

Do lotniska można dostać się za pomocą miejskich autobusów, kierując się na przystanek Port Lotniczy Ławica. W tym celu warto wybrać linę numer 148 lub 159.

Po godzinie 23:00 należy skorzystać z linii nocnej 242 startującej z Ronda Kaponiera.

Bilety autobusowe dostępne są w kioskach na terminalu odlotów oraz biletomatach, znajdujących się na przystankach przed terminalem. Szacunkowy czas dojazdu do centrum z lotniska to 30 minut – 13 przystanków.  

Poznań lotnisko dojazd na lotnisko z okolicznych miejscowości

Na lotnisko najłatwiej dostać się za pomocą bezpłatnego odcinka autostrady A2. Najbardziej komfortowy dojazd znajduje się od południa oraz wschodu. Jadąc autostradą w kierunku Świecka, należy skręcić w prawo na zjeździe Poznań – Zachód, a następnie wjechać na drogę ekspresową S-11, pozostając na niej aż do zjazdu Poznań Ławica, prowadzącego bezpośrednio do lotniska. Jadąc w stronę Warszawy, również należy przyjąć podobną trasę, skręcając jednak na zjedzie Poznań-Zachód w lewo, a następnie trzymając się drogi S11 aż do portu lotniczego. 

Osoby jadące z północy powinny trzymać się drogi ekspresowej S11, a następnie na zjeździe Poznań-Ławica udać się w kierunku lotniska, drogą 307. 

Biuro rzeczy znalezionych

W Biurze Rzeczy Znalezionych znajdują się przedmioty znalezione na terenie lotniska. Zgodnie z nową ustawą, która weszła w życie w lutym 2015 roku, przedmioty przetrzymywane są jedynie 3 dni, a po tym czasie trafiają do właściwego starostwa. W Poznaniu jest to Biuro Rzeczy Znalezionych na Placu Kolegiackim 17. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu +48 618785382.

W przypadku zgubienia bagażu należy kontaktować się z innym działem – Biurem Zagubionego Bagażu. W takiej sytuacji, zaraz po przylocie powinno się udać do hali odbioru bagażu, aby sporządzić protokół. Niezbędne będzie pokazanie karty pokładowej oraz przywieszki bagażowej, otrzymywanej podczas check-in. Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem +48 618492336.

Infolinia

Informację telefoniczną można uzyskać pod numerem +48 8492343 lub +48 618492343. Z punktem informacji lotniskowej można też skontaktować się za pomocą oficjalnej strony internetowej lotniska, wypełniając gotowy formularz, w którym wpisuje się adres e-mail, temat wiadomości oraz treść wiadomości. 

Taras widokowy

Lotnisko Poznań Ławica udostępnia pasażerom przestronny taras widokowy ulokowany nad restauracją. Taras znajduje się tuż za tablicą odlotów i przylotów. Wchodzić na niego mogą również osoby niebędące pasażerami, aby pożegnać podróżnych lub pooglądać lądujące i startujące samoloty. 

Bankomaty

Na terenie lotniska znajduje się 6 bankomatów:

 • Planet Cash
 • Euronet Sp. z o. o.
 • Santander
 • PKO PB S.A.
 • Bank Polska Kasa Opieki S.A.


Czy lotnisko jest całodobowo otwarte? 

Lotnisko Poznań Ławica otwarte jest całą dobę, 7 dni w tygodniu. W razie konieczności można spać na lotnisku. Mały i nowoczesny terminal wyposażony jest siedzenia z oparciami i podłokietnikami. Na terenie portu lotniczego można korzystać z Wi-FI. 

Lotnisko Poznań – podstawowe informacje na temat parkingu

Lotnisko Poznań posiada autoryzowany parking, w którym można bezpiecznie pozostawić swój samochodów. Parking znajduje się blisko głównego budynku i dzieli się na 5 stref, które różnią się kolorami. 

Przy lotnisku znajduje się strefa Kiss&Fly, która pozwala na postój do 2 minut w pobliżu hali odlotów. Całkowity czas bezpłatnego pobytu w tej strefie wynosi 10 minut – od wjazdu na teren lotniska, do wyjazdu przez bramki. Pobyt do 20 minut kosztuje już 20 zł, a każde kolejne 10 min – 10 zł. 

P1 (niebieski) – obsługuje odloty. Za postój do 60 minut zapłacimy 6 zł, do 2h – 13 zł, a do 3h – 20 zł. Znajduje się na nim wypożyczalnia samochodów. 

P2 (żółty) – parking obsługujący przyloty i odloty. Za pobyt do 60 minut zostaje pobierana opłata 7 zł, do 2h – 15zł, a do 3h -25 zł.

P3 (czerwony) – parking obsługujący przyloty, który znajduje się naprzeciwko terminalu T3, to najbliższy parking przy lotnisku. Za postój do 30 minut pobierana jest opłata 15 zł, do 60 minut – 20 zł, do 90 minut – 25 zł a do 2h – 30 zł.

Parking P4 (czarny) – za pobyt do 60 minut pobierana jest opłata 8 zł, do 2h – 18 zł, a do 3h – 30 zł.

Parkingi P5 i P6 (zielone) – przeznaczone są do postoju długoterminowego. Za 8 dni pobierana jest opłata 59 zł, za 12 dni – 79 zł, a za 15 dni – 99zł. 

Na parkingach istnieje możliwość skorzystania z wózków bagażowych. 

Hotele przy lotnisku

Przy lotnisku Poznań Ławica znajduje się bogata oferta noclegowa. 

 1. Comm Hotel Poznań Airport – usytuowany zaledwie 2 minut pieszo od lotniska. Oferuje klimatyzowane pokoje, bezpłatny parking przy hotelu oraz całodobową recepcję. 
 2. Moxy Poznań Airport – znajduje się 300 metrów od portu lotniczego, utrzymany w nowoczesnym stylu, obsługa mówi w 4 językach.
 3. Apartament Andersa – to nowoczesne i bogato wyposażone apartamenty położone zaledwie 1 km od lotniska. Można skorzystać z usługi darmowego transferu lotniskowego i parkingu. 
 4. Hotel Atlantis – obiekt położony 1 km od lotniska, oferuje okna z dźwiękoszczelnymi roletami i bezpłatny parking.
 5. Hotel Mat’s – usytuowany zaledwie 3 minuty jazdy samochodem od portu lotniczego (2,7 km). Oferuje przestronne, klimatyzowane pokoje, całodobową recepcję i parking. 

Sklepy i restauracje

Na terenie lotniska znajdują się takie restauracje i kawiarnie jak:

 • Coffe Corner 
 • Yoage Cafe   
 • SO! Coffee 
 • Coffee Express 
 • Travel Chef

oraz sklepy i punkty usługowe:

 • Wrap Bag
 • Airline Service
 • Discover Poland
 • Relay
 • One minute
 • Baltona Duty Free Multistore
 • Boutique Duty Free
 • Aelia Beauty
 • ZOOM 
 • Baltona Bestseller

Licencja obrazka wyróżniającego: Junx / CC BY-SA

Artur Trzcionkowski

Fan ekonomicznych podróży. Lubię spontaniczne wyjazdy, odkrywanie nowych miejsc, smaków oraz odpoczywanie w nieznanych mi zakątkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button