Przewodniki turystyczne

Budapeszt. Atrakcje i zabytki. Zwiedzanie

Budapeszt – malowniczo położone miasto, pełne urokliwych uliczek, placów oraz fontann. To właśnie w stolicy Węgier można przekonać się, jak wielką miłość do wody mają mieszkańcy tego kraju – łaźnie i termy znajdziemy tu na każdym kroku. Zobacz, od czego zacząć zwiedzanie, aby poznać Budapeszt w jeden dzień.

Co zobaczyć w Budapeszcie na początku? Zamek Królewski 

Najważniejszą historyczną atrakcją Budapesztu jest Wzgórze Zamkowe, które zostało wpisane na listę UNESCO. Jego centralnym punktem jest monumentalny Zamek Królewski, który malowniczo góruje nad prawym brzegiem Dunaju. Zachwycają jego piękne barokowe zdobienia oraz pomniki i fontanny znajdujące się w pobliżu. Tu również poznamy bogatą węgierską historię – począwszy od najwcześniejszych epok, aż po czasy współczesne. Jeżeli ktoś nie był na Wzgórzu Zamkowym, to jego wizyta w kraju nie jest kompletna. 

Muzeum Historii Budapesztu

Muzeum jest doskonale rozplanowane i zajmuje aż 3 poziomy. Ogromny wachlarz eksponatów przybliży nam nie tylko węgierską historię, ale też tradycję oraz kulturę. Duże wrażenie robią szczegółowo opisane wykopaliska archeologiczne oraz obrazy przedstawiające wojnę oraz związane z nią emocje. Muzeum posiada również średniowieczną część, w której możemy podziwiać ruiny pałacu królewskiego oraz starożytną kaplicę w gotyckim stylu. Z tego budynku wyjdziemy wprost na piękne ogrody południowe, a naszym oczom ukaże się jedna z najpiękniejszych panoram miasta. 

Budynek Parlamentu

To kolejny obowiązkowy element podczas wizyty w Budapeszcie, który jest symbolem Węgier oraz jednym z najokazalszych budynków kraju. Zjawiskowo wygląda zarówno nocą, jak i za dnia. Utrzymany jest w neogotyckim stylu oraz posiada aż 700 pomieszczeń. Obecnie jedna połowa gmachu jest wykorzystywana, a druga udostępniona turystom. Jego budowa rozpoczęła się pod koniec XIX wieku i zakończyła w 1904 roku. Co ciekawe, żaden budynek w okolicy nie może być wyższy od kopuły, która wchodzi w skład parlamentu i ma aż 96 metrów wysokości. Budynek Parlamentu często możemy spotkać na pocztówkach. 

Węgierska Galeria Narodowa

Niesamowite wrażenie robi sam budynek, w którym znajduje się Węgierska Galeria Narodowa. Zwiedzanie tego miejsca to sama przyjemność – czemu sprzyjają logicznie ułożone wystawy, opisy w języku angielskim oraz starannie dobrane oświetlenie. W galerii można podziwiać interesujące, węgierskie malarstwo – godny uwagi jest zwłaszcza realizm z XX wieku. Znajdziemy tu również dzieła światowym malarzy, na przykład:

  • Rafaela
  • El Greco
  • Rubensa
Węgierska Galeria Narodowa

Bezpłatne atrakcje Budapesztu, czyli Bazylika Świętego Stefana

To imponująca oraz stosunkowo młoda budowla, która jest w stanie pomieścić niemal 9 tysięcy wiernych. Wewnątrz kościoła zobaczymy jeden z najważniejszych relikwii węgierskich, czyli prawicę św. Stefana. To piękne miejsce znajdujące się w samym centrum miasta, posiada unikalne wzornictwo oraz ciekawą bryłę. Warto wjechać windą lub wejść schodami aż na samą górę budynku, aby obejrzeć zapierający dech w piersiach widok. Bazylika jest świetnie odrestaurowana, a wieczorem prezentuje się niesłychanie pięknie w świetle świateł. 

Bazylika Świętego Stefana
Bazylika Świętego Stefana – Jarmark Świąteczny w Budapeszcie

Miasto Elżbiety oraz Wielka Synagoga

Ta dzielnica Budapesztu dawniej zamieszkiwana była przez Żydów. Pod koniec XX-wieku włożono wiele starań, aby odzyskała swój piękny wygląd – i tak stała się najmodniejszym i najpopularniejszym obszarem w Budapeszcie. Podczas jej zwiedzania warto odwiedzić Wielką Synagogę, która jest obecnie największą czynną synagogą w Europie. W środku możemy skorzystać z pomocy przewodnika, który opowie nam historię jej budowy oraz podzieli się smutną historią getta oraz Żydów na Węgrze. Warto wstąpić również do muzeum, które jest przy wejściu oraz do dziedzińca z pomnikami pamiątkowymi. 

Wielka Synagoga w Budapeszcie

Baszta Rybacka

Baszta Rybacka zbudowana jest w stylu neoromańskim z jasnego kamienia. Nazwana jest od cechu rybaków, którzy bronili tej murów. To miejsce utrzymane jest w wyjątkowym stylu – białe baszty wyglądają niczym z bajki, przenosząc zwiedzających w inny świat. Na tarasie budynku można napić się aromatycznej kawy oraz rozkoszować malowniczą panoramą. Tuż przy murach znajduje się imponujący konny posąg świętego Stefana. 

Most łańcuchowy Szechenyego

Budapeszt słynie z mostów łańcuchowych, ale ten nazywany od węgierskiego polityka jest najsłynniejszy i stanowi prawdziwą wizytówkę Budapesztu. Most umożliwiał pierwsze połączenie przeciwnych stron Dunaju. Warto przespacerować się nim zarówno w ciągu dnia, jak i  nocy oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie. Na zainteresowanie zasługują liczne detale architektoniczne oraz niezwykłe oświetlenie. Ogromne figury lwów, podziwianie nurtu rzeki oraz płynących statków to miłe akcenty, które sprawiają, że budzi on pozytywne emocje we wszystkich turystach. 

Most łańcuchowy Szechenyego

Góra Gellerta – najbardziej znane wzgórze

Góra Gellerta wznosi się na wysokość 235 metrów – to jeden z piękniejszych oraz najlepszych punktów widokowych dostępnych w Budapeszcie. Wzniesienie oferuje 360 stopniową panoramę na Dunaj oraz stolicę. Na jej szczycie znajduje się ogromny 14-metrowy pomnik, który jest symbolem miasta – kobieta trzymająca w dłoniach liść palmowy. Na miejscu dostępne są liczne stragany z pamiątkami oraz kawiarnie. Po drodze na szczyt znajdują się wygodne przystanki z ławkami, chociaż można też wjechać na górę autobusem. 

Łaźnia Szecehyi i kąpielisko Gellerta

Planując wizytę w Budapeszcie niezależnie od pory roku, należy wziąć strój kąpielowy, ponieważ czekają nas tu popularne łaźnie oraz termy. Miejscem, które z pewnością warto odwiedzić to łaźnia Szechenyi, która jest prawdziwą chlubą Węgier. To kąpielisko oferuje szeroki wachlarz usług oraz znajduje się w niezwykle urokliwym miejscu – na obrzeżach Parku Miejskiego. Natomiast Gellerta to najbardziej prestiżowe kąpielisko w stolicy. Główna hala ozdobiona jest posągiem Wenus, szklanym dachem oraz piętrową kolumnadą. 

Aleja Andrassyego

To jedna z najpiękniejszych oraz najbardziej reprezentacyjnych ulicy w Europie, która znajduje się na liście UNESCO. Ciągnie się przez 2,5 kilometra, dzieląc się na starszą i nowszą część. Starsza cześć przywiedzie nam na myśl nietuzinkową i barwną przeszłość tych okolic. Natomiast nowsza strona jest nowoczesna oraz nosi znamiona przepychu. Warto zagospodarować choć trochę czasu, aby przejść się słonecznymi alejkami. Podczas spaceru spotkamy wiele historycznych budynków, urokliwych sklepów oraz klimatycznych restauracji. 

Muzeum Terroru

Niezwykłe miejsce opisujące historię okupacji rosyjskiej na Węgrzech po II Wojnie Światowej. Muzeum utrzymane jest w nowoczesnym stylu ale jego podniosły charakter zmusza do zadumy. Przed samym wejściem do budynku stoi majestatyczny czołg. Wizyta w piwnicy z celami sprawia, że ciarki przechodzą po plecach zwiedzających. Muzeum jest dobrze zorganizowane – posiada dużą wystawę zdjęć, dokumentów oraz eksponatów. Przypadnie do gustu każdemu, kto lubuje się we współczesnej historii. 

Zobacz także gdzie spaliśmy: Ibis Styles Budapest Citywest oraz Ibis Styles Budapest Center.

Płatne atrakcje

Nasza opinia

Budapeszt w jeden dzień to doskonała opcja na krótki wypad. Stolica Węgier jest jednym z najpiękniejszych miast Europy, które będzie Cię zachwycać za każdy razem, gdy będziesz tu gościł. 

Artur Trzcionkowski

Fan ekonomicznych podróży. Lubię spontaniczne wyjazdy, odkrywanie nowych miejsc, smaków oraz odpoczywanie w nieznanych mi zakątkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button