Niejedna osoba może wykazać się w swojej kolekcji przenośną kuchenką, pozwalającą na sprawne i wygodne zagotowanie wody czy przygotowanie ciepłego posiłku, nawet znajdując się daleko od domu. Wiele z dostępnych modeli jako paliwo wykorzystuje kartusze gazowe, paliwo stałe (np. gałązki) czy alkohol. Jednak tym, co wyróżnia Biolite Campstove, jest możliwość ładowania urządzeń zasilanych z portu USB bezpośrednio podczas gotowania.
Biolite Campstove – budowa i działanie
Urządzenie wykonane jest z dwóch elementów. Pierwszym jest sama kuchenka, przeznaczona do spalania paliw stałych, wykonana ze stali nierdzewnej i wyposażona w rozkładane nóżki, zapewniające stabilność w każdych warunkach. Drugim, znacznie rzadziej spotykanym elementem jest moduł wentylatora, wyposażony w akumulator, sterownik i ogniwo Peltiera. To ostatnie do działania wykorzystuje różnicę temperatur, w zamian produkując energię elektryczną. Na tym jednak nie kończą się korzyści z dodatkowego modułu – dzięki obecności akumulatora i wiatraczka możliwe jest dość precyzyjne wdmuchiwanie powietrza do kuchenki, co z kolei pozwala na podniesienie wydajności i kontrolę przebiegu procesu spalania. W trybie Low płomień osiąga moc grzewczą 3,5 kW, a w trybie 5,5 kW, co jest bardzo wysoką wartością, szczególnie biorąc pod uwagę rozmiar kuchenki. Producent zapewnia, że litr wody zagotować można w zaledwie 4,5 minuty, zużywając 50 gramów suchego drewna. Podczas praktycznego zastosowania czuć wysoką moc, co większość uzna za zaletę.
Biolite Campstove – ładowanie urządzeń
Po kilku minutach od rozpalenia ognia w kuchence i doładowaniu wbudowanego akumulatora możliwe staje się zasilanie urządzeń elektronicznych, wykorzystując wbudowany port USB. Choć prąd ładowania wynosi około 2W, to dłuższe gotowanie pozwoli na zauważalne podładowanie np. telefonu. Trzeba przyznać, że jest to jedno z najstabilniejszych źródeł energii elektrycznej w warunkach polowych, które w odróżnieniu od baterii słonecznych, czy wiatraków, zapewnia nam zasilanie bez względu na warunki atmosferyczne.
Biolite Campstove – czy warto?
Bez wątpienia Biolite Campstove jest produktem, który wyróżnia się na rynku kuchenek przenośnych i turystycznych. Do jej głównych zalet należą:
- wysoka wydajność cieplna (3,5 lub 5,5 kW),
- sterowalność płomienia,
- stabilne źródło energii elektrycznej,
- wysoka jakość wykonania
Dlatego każda osoba zainteresowana wyprawami za miasto, wędkarze, czy „preppersi” powinni rozważyć zupełnie swojej kolekcji o taką wszechstronną kuchenkę.
Zobacz opinie i dodaj komentarz