Aplikacje podróżnicze

Karta Revolut – opinie. Czy się opłaca? Nasza opinia

Niewiele jest projektów, które w ostatnich latach tak gwałtownie by się rozwijały, zdobywając kolejne rynki, jak Revolut bank. Fintech święci ogromne sukcesy nie tylko w całej Europie, ale również w naszym kraju – w maju ogłosił bowiem, że sygnowana logo Revolut karta trafiła już do przeszło miliona Polaków, podczas gdy w Europie znalazła już znacznie ponad 10 milionów klientów. Z czego wynika jego popularność? Jakie są opinie o Revolut? Przyjrzyjmy się bliżej ich ofercie.

revolut
Dla nowych klientów
Dołącz do Revolut. Załóż konto z nami!
Podróżuj bez ukrytych opłat i przesyłaj pieniądze za granicę, korzystając z rzeczywistego kursu wymiany.
Podróżuj bez ukrytych opłat i przesyłaj pieniądze za granicę, korzystając z rzeczywistego kursu wymiany. Show Less

Karta Revolut. Czy się opłaca?

Wystawiana przez Revolut karta i powiązane z nią konto, przebojem wchodzą na kolejne rynki, szybko zajmując miejsce wśród najpopularniejszych dostawców usług finansowych. Pierwotnie usługa była głównie skierowana do klientów, którzy dokonują zakupów w obcej walucie (np. przez internet) i tych, którzy szukają sposobów na uproszczenie płatności za granicą – praktycznie bez znaczenia, w jakim kraju i w jakiej walucie opłacają rachunki. Szybko pojawiły się komentarze opisujące oszczędności z Revolut i to, jak łatwo przy jej pomocy przeprowadzać operacje bezgotówkowe. Jego pojawienie się na rynku było swoistą rewolucją – pobierane przez Revolut opłaty za wypłatę pieniędzy w zagranicznym bankomacie czy przewalutowania przy płatności kartą były nie do porównania z tym, co oferowały komercyjne banki.

Tym, co wyróżnia ofertę brytyjskiego fintechu spośród ofert banków i podobnych propozycji konkurencji, jest także możliwość swobodnej obsługi swojego konta przez aplikację. W prosty sposób pozwala ona:

 • sprawdzić stan konta,
 • upewnić się, czy dotarł kolejny przelew,
 • wysłać pieniądze,
 • dokonać przewalutowania,
 • kupić ubezpieczenie,
 • zainwestować środki na giełdzie czy w kryptowaluty,
 • a także skorzystać z wielu dodatkowych opcji, których liczba ciągle rośnie i sprzyja popularności platformy.

Pobierane przez Revolut opłaty uległy zmianie w ostatnim czasie, jednak nadal w większości przypadków są one zdecydowanie niższe niż oferta tradycyjnych banków. Nadal można wykonać bezpłatny przelew na konto (pod pewnymi warunkami), wyciągnąć pieniądze w walucie obcej, czy bez obaw płacić w sklepach.

Revolut – karta, którą zapłacisz wszędzie

Najważniejszym i pierwszym produktem, z jakim mamy do czynienia, rozpoczynając przygodę z brytyjskim fintechem, jest karta Revolut. Czy się opłaca? By znaleźć odpowiedź na to pytanie, warto porównać ją z analogicznymi produktami oferowanymi przez „tradycyjne” banki. Wyrobienie karty kosztuje 25 złotych (chyba, że korzysta się z linka referencyjnego, wówczas opłata może spaść do zera) i za jej posiadanie nie są naliczane żadne dodatkowe koszta. W przypadku większości banków jest nieco odmiennie – albo wyrobienie karty jest droższe, ale płatne jednorazowo (np. w T-Mobile Bankowe), albo jej wystawienie nic nie kosztuje, ale obliguje do regularnego używania, w przeciwnym razie naliczane są dodatkowe opłaty.

Zalety nie kończą się na samych niskich opłatach za wydanie karty i jej użytkowanie. Wrażenie robi również jej wysoka użyteczność – podczas gdy banki oferują karty obsługujące jedną walutę (musisz posiadać oddzielną kartę dla płatności w złotych, dolarach, funtach, frankach, euro), a za wykorzystanie jej w innej walucie naliczają niekiedy bardzo wysokie prowizje, oferowana przez Revolut karta sama w sobie jest wielowalutowa. Oznacza to, że tą samą kartą możesz płacić za zakupy w sklepie internetowym w Niemczech, wyciągać pieniądze z bankomatu w Szwecji i płacić zbliżeniowo w Wielkiej Brytanii. Bez dodatkowych opłat, bez korzystania z wielu kart, bez skomplikowanych procedur.

Co ciekawe, w odróżnieniu od większości obecnych na rynku kart walutowych, używając Revoluta, nie musisz uprzednio wymieniać pieniędzy na walutę, w której zamierzasz dokonywać zakupów. Wymiana następuje „w locie”, pobierając środki z konta głównego, które może być w złotówkach. To rozwiązanie znacznie ułatwia podróżowanie, znika bowiem konieczność dokładnego budżetowania – nie musisz martwić się, że braknie Ci dolarów czy euro, albo że będziesz musiał z powrotem wymienić brakujące fundusze na walutę, której używasz na co dzień. Jest to bardzo wygodne, ale jak wygląda od strony kosztowej?

Kursy walut w Revolut – czy faktycznie aż tak korzystne?

Jeśli chcemy płacić jedną kartą za zakupy na całym świecie, to naturalne jest, że jedną z najbardziej pożądanych cech byłyby atrakcyjne kursy walut.

Właśnie na wymianach walut generowane są jedne z największych oszczędności z Revolut – bowiem fintech ten oferuje wymianę po kursach międzybankowych, czyli takich, które płacą banki i instytucje finansowe handlując walutami. To niezwykle rzadko spotykane rozwiązanie. Dzięki temu możesz niemalże zapomnieć o tym, w jakim kraju się znajdujesz i w jakiej walucie aktualnie płacisz – wszystko odbywa się tak, jakby to były złotówki. Środki pobierane i wymieniane są w czasie rzeczywistym. W aplikacji możesz sprawdzić ile i po jakim kursie wymiany zostało pobranych pieniędzy z konta.

Revolut – rodzaje kont i ich opłacalność

Podstawowa oferta Revolut jest darmowa, należy jedynie liczyć się z pewnymi limitami i dodatkowymi opłatami za ich przekroczenie. Dla osób mających wyższe wymagania, fintech przygotował bardziej ekskluzywne opcje – Premium i Metal, które podnoszą limity i zapewniają szereg przywilejów i dodatków, w zamian za stałą miesięczną opłatę – 29,99 złotych za Premium i 49,99 zł za Metal. Jakie są różnice pomiędzy kontami?

revolut
Dołącz do Revolut. Załóż konto z nami!
Dla nowych klientów
Podróżuj bez ukrytych opłat i przesyłaj pieniądze za granicę, korzystając z rzeczywistego kursu wymiany.
arturn5n

Konto Standard – darmowe, ale z limitami

Posiadacze darmowego konta Standard mogą bez prowizji wypłacić równowartość 800 złotych (w PLN lub innych walutach) miesięcznie, później zapłacą 2% prowizji od każdej kolejnej złotówki (lub jej równowartości). Nałożony został również miesięczny limit darmowych przewalutowań w wysokości 5000 złotych, po którego przekroczeniu naliczana jest prowizja – 0,5% i droższe przewalutowania w weekend – dodatkowy 1%, wynikający z powodu możliwych zmian kursów podczas weekendu. Bardziej niestabilne waluty, jak ukraińska hrywna czy tajlandzki bat obłożone są 2-procentową prowizją za wymianę w weekend. Nie jest to dużo, ale wymieniając np. 2000 złotych, należy liczyć się z prowizją w wysokości 40 zł.

Przelewy na konto są darmowe, aczkolwiek tylko przelewy krajowe, w ramach europejskiego systemu SEPA i do innych użytkowników Revolut. Za inne przelewy zagraniczne zostanie naliczona opłata w wysokości 2,5 zł (pierwszy przelew w miesiącu gratis). Za przelewy z przewalutowaniem posiadacze konta Standard również zapłacą prowizję – 15 zł za dolary amerykańskie i 25 zł za pozostałe główne waluty.

Revolut Premium – płatne, ale atrakcyjne

Osoby subskrybujące konto Premium otrzymają nie tylko ładniejszą kartę o specjalnym designie, ale również priorytetową pomoc techniczną, wirtualną kartę jednorazową (świetne rozwiązanie dla płatności w internecie – karta zmienia swój numer po każdej transakcji, uniemożliwiając kradzież środków), 8 darmowych transakcji giełdowych w miesiącu (amerykański rynek akcji), możliwość bezpłatnego wysyłania kart podarunkowych Twoim bliskim (płacisz jedynie za ich nominał), darmowe wydanie 2 kart Revolut Junior dla dzieci (pozwalają na bezpłatne wypłacanie do 160 zł miesięcznie z konta, wymianę walut o równowartości 1000 złotych miesięcznie, korzystania ze specjalnej aplikacji – i to wszystko pod Twoim nadzorem). Konto Premium zapewnia również bezpłatne ubezpieczenie medyczne za granicą (do 40 dni w zagranicznej podróży i do równowartości 15.000.000 złotych), ubezpieczenie na wypadek opóźnienia lotu czy bagażu, a także 20-procentową zniżkę na ubezpieczenie telefonu.

Co niemniej ważne – posiadaczy kont premium dla 29 walut podstawowych nie obejmuje limit 5000 złotych, po którego przekroczeniu naliczane są dodatkowe prowizje (dla pozostałych 120 walut limit jest bardzo wysoki i równowartość wynosi 20.000 złotych miesięcznie). Miesięczny limit darmowych wypłat z bankomatu podniesiony jest do równowartości 1600 złotych, niezależnie od waluty w jakiej dokonywana jest wypłata.

Metal – najbardziej prestiżowa karta

Konto Metal to najbardziej prestiżowy oferowany przez Revolut rodzaj kart – 18 gramowych, wykonanych w całości ze wzmocnionej stali. Oprócz pięknego wyglądu karty, konto kryje pełną paletę usług świadczonych przez Revolut:

 • cashback za zakupy kartą (0,1% w Europie i 1% poza Europą w 29 walutach podstawowych), aż do wysokości miesięcznej opłaty,
 • możliwość założenia kont i wydania bezpłatnych kart dla 5 dzieci w ramach Revolut Junior,
 • nieograniczona ilość transakcji giełdowych,
 • możliwość korzystania ze specjalnych poczekalni na lotniskach,
 • funkcja SmartDelay, pozwalająca na darmowy wstęp do loży dla posiadacza karty i 3 znajomych, jeśli lot jest opóźniony co najmniej o godzinę (w przypadku Premium można zabrać 1 znajomego).

Ponadto, podobnie, jak w przypadku karty Premium brak jest limitów przewalutowań w 29 podstawowych walutach (20.000 zł miesięcznie dla 120 mniej popularnych walut), brak opłat za przelewy zagraniczne (również z przewalutowaniem). Miesięcznie można wypłacić z bankomatów kwoty do równowartości 3000 złotych, nie płacąc żadnej prowizji.

Który pakiet wybrać? Porównanie kart

Analizując oferowane przez Revolut rodzaje kont, wiele osób zadowoli się podstawową ofertą (zwłaszcza, jeśli mowa o małżeństwie lub parze, która może wyrobić sobie dwie karty, podwajając limity). Osobom bardzo aktywnie korzystającym z karty (zwłaszcza poza Europą) opłacalny może się okazać pakiet metal – już przy wydatkach rzędu 5000 złotych miesięcznie okazuje się ona całkowicie darmowa (dzięki cashback), oferując przy tym wszystkie przywileje. Przy obu płatnych subskrypcjach znacznie podwyższone zostają limity Revolut – zarówno przy wypłatach z bankomatu, przewalutowaniach, jak i przelewach, co po przeliczeniu może okazać się tańsze, niż plan Standard po dodaniu dodatkowych prowizji.

CechyStandardPremiumMetal
Prowadzenie konta029.99 zł msc49.99 zł msc
Darmowe wypłaty z bankomatów800 zł msc1600 zł msc3000 zł msc
Konto Revolut Junior1 dziecka2 dzieci5 dzieci
Bezpłatny przelew międzynarodowy1 w miesiącu (2.50zł za każdy kolejny)Bez limituBez limitu
Ubezpieczenie medyczne za granicąNieTakTak
Ubezpieczenie od opóźnionych lotów i zagubionego bagażuNieTakTak
Priorytetowa obsługa klientaNieTakTak
Natychmiastowy dostęp do 5 kryptowalutTakTakTak
CashbackNieNie0,1% w Europie i 1% poza Europą (max 49.99zł miesięcznie)
Dostęp do karty LoungeKeyNieTakTak

Revolut Bank?

Oferta Revoluta wydaje się atrakcyjna, nawet w darmowym wariancie, ale niektórym przeszkadzał brak licencji bankowej tego start-upu, co przekłada się na brak gwarancji depozytów, którą objęte są środki do 100.000 euro w Unii Europejskiej. Niedawno sytuacja uległa zmianie – w ramach przygotowań do wyjścia Wielkiej Brytanii (gdzie powstał Revolut) z Unii Europejskiej, firma uzyskała europejską licencję bankową, wystawioną przez Bank Litwy, jednak wciąż jeszcze z niej nie korzysta, przez co nie można traktować go jako bank. Z pewnością szybko się to zmieni – Wielka Brytania 31 grudnia przestanie mieć wiążące z UE porozumienia, więc do dalszej działalności Revolut będzie musiał stać się bankiem.

Co jeszcze oferuje Revolut?

Firma ciągle się rozwija, wprowadzając nowe rozwiązania i produkty, co pozwala pozyskiwać kolejnych klientów. Każdy z klientów może wybierać pomiędzy produktami inwestycyjnymi – kupować akcje, kryptowaluty i metale szlachetne, a także w niemal niezauważalny sposób odkładać środki na określone cele – służy temu aplikacja Sejf Valnut, w której gromadzone są drobne kwoty z zaokrąglenia rachunków (np. płacąc za kawę 7,99, kwota 2,01 zasili Twój sejf). Revolut pozwala również na łatwe przelewanie środków znajomym – wystarczy aplikacji przyznać dostęp do książki telefonicznej, by ukazała się lista kontaktów, którym możesz przesłać środki (do posiadaczy konta Revolut), nawet jeśli nie znasz numeru ich konta. Z poziomu aplikacji można również przygotowywać cyfrowe karty podarunkowe, przekazywać darowizny na wybrane cele, czy wykupić atrakcyjne ubezpieczenie.

Przetestuj Revolut, by przekonać się, jak oferowane użyteczności sprawdzają się w życiu. Ja sobie bez niektórych nie wyobrażam już życia.

Opinie o Revolut, czyli co mówią klienci?

Oferta Revolut brzmi naprawdę ciekawie, ale co mogą powiedzieć o niej klienci? Analizując wypowiedzi większości z nich, można dostrzec ogólne zadowolenie z funkcjonowania usługi i osiągane oszczędności z Revolut – głównie na przewalutowaniu środków. Utyskiwania można usłyszeć jedynie na niskie limity Revolut – zwłaszcza dla posiadaczy darmowego pakietu, droższe przewalutowania w weekend (szczególnie dotknie osoby lubujące się w weekendowych wypadach za granicę), czy opłaty za przelew na konto za granicą lub przelew z przewalutowaniem.

Podsumowując – Revolut to coraz bardziej kompleksowa i prosta w obsłudze usługa finansowa, która już niedługo uzyska status banku (m.in. zyska ochronę kapitału). Niewielkie naliczane przez Revolut opłaty raczej nie powinny zniechęcać do korzystania z jego oferty, zwłaszcza że dzięki cashback można je zredukować niemal do zera. Jeśli nadal się wahasz – po prostu przetestuj Revolut i zyskaj własne zdanie na jego temat.

Opłaty Revolut po zmianach

12 sierpnia 2020 roku wszedł w życie nowy regulamin Revolut, a w nim nowe limity i opłaty za przewalutowania, a także przelewy na konta w walutach obcych. Zmiany dotkną przede wszystkim posiadaczy kont typu Standard. Użytkownicy tych kont nadal będą mogli wymieniać bardzo korzystnie waluty, ale tylko do określonego limitu, powyżej którego zostaną obciążeni dodatkową opłatą.

 • Dotychczasowy limit przelewów oraz wymian walut został zredukowany z kwoty 20 000 złotych miesięcznie (czyli dla większości osób praktycznie nieosiągalny) do 5000 złotych miesięcznie, a o taką kwotę już nietrudno, np. podczas zagranicznych wakacji.
 • Za wymianę środków powyżej tego limitu naliczona będzie 0,5% opłata, a dodatkowo wprowadzane są droższe przewalutowania w weekend – tu będzie to 1% (obecnie 0.5%) od całej wymienianej kwoty. W niektórych walutach marże sięgające nawet 2% się nie zmieniają. Dla metali szlachetnych 2,25% oraz aż 2,5% dla kryptowalut.
 • Została wprowadzona opłata w wysokości 2,50 zł za przelew w innej walucie niż PLN LUB EUR do odbiorców z poza Revoluta (pierwszy przelew w miesiącu dalej pozostaje darmowy).
 • Za przelewy do innych krajów w walucie innej niż PLN oraz EUR została wprowadzona opłata w wysokości 15 zł dla waluty USD. Dla innych walut opłata wyniesie 25 zł.
revolut
Dołącz do Revolut. Załóż konto z nami!
Dla nowych klientów
Podróżuj bez ukrytych opłat i przesyłaj pieniądze za granicę, korzystając z rzeczywistego kursu wymiany.
arturn5n

A czy Ty używasz karty Revolut? Zostaw swoją opinię pod tym wpisem :)

Źródło:
https://www.revolut.com/pl-PL/nasz-cennik

Artur Trzcionkowski

Fan ekonomicznych podróży. Lubię spontaniczne wyjazdy, odkrywanie nowych miejsc, smaków oraz odpoczywanie w nieznanych mi zakątkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button