Oszczędzałeś pieniądze, nie oszczędzałeś siebie. Planujesz wakacje, potrzebujesz ich. Dysponujesz sensownym budżetem, ale wolałbyś jak najwięcej przeznaczyć na wypoczynkowe atrakcje i pyszne jedzenie, zamiast przepłacać za hotel. Jednocześnie nie chcesz rezygnować z jakości, po prostu planujesz podejść do tematu rozsądnie. Słyszałeś już coś o wyszukiwarkach noclegów, porównywarkach hoteli, ale nadal nie wiesz z czym to się je i czy warto? Zapraszam więc do lektury.
Czym są porównywarki hoteli?
Porównywarki hoteli to strony internetowe, które posiadają algorytm wyszukujący najtańszy dostępny nocleg w wybranym przez nas miejscu i terminie. Warto tutaj zauważyć, że nie są to strony oferujące nam nocleg w ramach pośrednictwa pomiędzy nami a hotelem. Mimo, że działają na podobnej zasadzie, ponieważ wymagają od klienta wpisania podobnych danych, umożliwiających stronie określenie naszych preferencji, to ich cel jest zgoła różny. Głównym celem strony zajmującej się porównywaniem noclegów jest znalezienie w Internecie najtańszej oferty spełniającej nasze oczekiwania. Nie będzie ona natomiast pośredniczyć w transakcji, w przeciwieństwie do wyszukiwarek hoteli, jaką jest np. Booking.com.
Od wyszukiwarki do zameldowania
Czyli jak działają porównywarki hoteli, skoro nie pośredniczą między hotelem a kupującym. Otóż sam proces zbytnio się nie różni od tego, który znamy z popularnych wyszukiwarek noclegów. Zaczynamy od tego, że w wyszukiwarce internetowej wpisujemy wybraną przez siebie porównywarkę hoteli (np. Trivago – aktualnie jest to chyba najpopularniejsza tego rodzaju platforma), a następnie wchodzimy na jej stronę. Wtedy wybieramy miejsce, do którego chcemy się udać, termin i podajemy pozostałe interesujące nas parametry. Możemy w tym celu użyć opcji filtrowania i wybrać wysokość ocen innych użytkowników serwisu, liczbę gwiazdek czy też opcję śniadania i innych posiłków. Następnie strona zaproponuje nam różne hotele, każdy w najlepszej cenie, jaka jest w Internecie. Wygląda to tak, że dostajemy informacje o ofertach dostępnych hoteli, ich najlepszą cenę i adres strony, z której pochodzi taka oferta. Kiedy wybierzemy najbardziej odpowiadającą nam opcję należy na nią kliknąć, co spowoduje przeniesienie na stronę, której ofertę wybraliśmy. Co do zasady wtedy pozostaje już tylko zarezerwowanie noclegu i dokonanie opłaty, jeżeli jest to wymagane. Następnie powinniśmy dostać maila z niezbędnymi do zameldowania się w hotelu informacjami i życzenia miłego pobytu.
Różnorodność cen
Wyszukiwarki hoteli są już dostępne na światowym rynku od dobrych kilkunastu lat – dla przykładu Booking.com powstał jako start-up już w 1996 roku. Dzięki wygodzie i przejrzystej polityce rezerwacji konsumenci znacznie chętniej rezerwowali wakacje poprzez wyszukiwarki i zaczęły one odpowiadać za większość hotelowych rezerwacji. To natomiast skłoniło hotelarzy do oferowania korzystniejszych ofert wyszukiwarkom, w celu jeszcze większej ilości dokonywanych tam rezerwacji. Jednakże teraz takich wyszukiwarek jest naprawdę sporo i każda z nich ma swoje umowy łączące ją z hotelami, a specjalne warunki dla każdej z nich byłyby sprzeczne z interesem hotelu. Warto także zauważyć, że teraz znakomita większość hoteli ma swoje strony internetowe, a na nich swoje oferty i promocje przeznaczone właśnie dla klientów zamawiających pokoje bezpośrednio u nich. Ponadto duże sieci hotelowe zaczęły tworzyć własne wyszukiwarki z dostępnymi tam swoimi specjalnymi ofertami, które nierzadko będą znacznie korzystniejsze od ofert ogólnych wyszukiwarek. I właśnie dlatego powstały porównywarki hoteli – niejako jako odpowiedź na zapotrzebowanie rynku. Ich algorytm umożliwia przeszukanie tych wszystkich ofert, jakie są dostępne w Internecie i podanie najbardziej korzystnej. Bo umówmy się – wszyscy chcemy mieć cudowne wakacje, ale nikt nie chce przepłacać.
Zobacz opinie i dodaj komentarz