Gastronomia

Kiełbaski z Niebieskiej Nyski – Legenda (z) Krakowa

Osobowa i dostawcza Nysa biła rekordy popularności tuż po II wojnie światowej. Jej legenda wpisała się w krajobraz motoryzacyjny PRL. Ta legenda trwa, a żywym przykładem jest niebieskie auto, zaparkowane nocą przy ul. Grzegórzeckiej w Krakowie. Kiełbaski z Niebieskiej Nyski mają niepowtarzalny smak, a nyska – niepowtarzalny klimat. 

Nysa – naprawdę była produkowana w Nysie na Opolszczyźnie – to samochód-legenda. Tylko w ciągu pierwszych 20 lat produkcji, z taśm fabrycznych zjechało (dosłownie!) 100 tysięcy egzemplarzy tego auta. Dzisiaj jedną z najpopularniejszych w kraju jest pewna nysa w Krakowie. Ona nocą z miejsca się nie rusza.  

Tak rodziła się legenda Kiełbaski z Niebieskiej Nyski w branży gastronomicznej

Lokalizacja najbardziej oryginalnej niebieskiej nysy w Krakowie jest dobrze znana. Nyska, zaparkowana przy Grzegórzeckiej 4 przed Halą Targową, to przecież kulinarny symbol tego miasta: Kiełbaski z Niebieskiej Nyski kojarzą wszyscy mieszkańcy. Nie trzeba wykupywać całych stron na ogłoszenie w gazecie, wyskakujących reklam w internecie i billboardów na każdym osiedlu, żeby zdobyć i utrzymać klientów. Właściciele stoiska z jedzeniem Kiełbaski z Niebieskiej Nyski nigdzie się nie reklamowali. To duet byłych taksówkarzy. O tym, że taki lokal jest potrzebny, przekonali się przed laty na własnej skórze. To była era przed nastaniem fastfoodów, czynnych nawet całą dobę. Ci dwaj panowie, gdy ruszali w nocne kursy, mieli jednocześnie problem: w Krakowie nie było baru, w którym po zmierzchu można by zjeść coś ciepłego. Postanowili to zmienić i wkrótce swoją ofertą zjednali gości. Krakowska niebieska nyska sławę zawdzięcza klientom. Jeden drugiemu poleca niekonwencjonalny bar. Składniki przepisu na sukces to:

  • najzwyklejszy na świecie ruszt,
  • kiełbaska z prawdziwego mięsa (a nie ze ścinek), od lat dostarczana przez tego samego producenta, a serwowana razem z bułką oraz musztardą (lub keczupem),
  • jedzenie podane na papierowej tacce, z plastikowymi sztućcami,
  • oranżada w butelce, smakiem przypominająca dzieciństwo. 

Nietypowe godziny pracy -gdzie zatrzymuje się nyska?

Godziny pracy gastro-furgonetki są nietypowe. Kiełbaski z Niebieskiej Nyski są serwowane od wieczora do nocy. Goście mogą pojawiać się przez cały rok, od poniedziałku do soboty, w godz. 20.00-03.00. Skoro należy „dzień święty święcić”, to w niedzielę oraz święta lokal przy Grzegórzeckiej 4 w Krakowie jest zamknięty.

Kiełbaski z Nyski. Jaka cena?

Poniżej przedstawiam cennik obowiązujący dla punktu gastronomicznego (foodtrucka?) Kiełbaski z Niebieskiej Nyski:

NazwaCena
Kiełbaska + bułka10 zł
Kiełbaska9 zł
Herbata2 zł
Oranżada2 zł
Bułka1 zł
Opakowanie termiczne1 zł
Musztarda0 zł
Ketchup0 zł

Miejsce znane nie tylko w Krakowie

Nie tylko miejscowi znają niebieską nyskę. Turyści, którzy w ciągu dnia zwiedzają Wawel, Kościół Mariacki czy Sukiennice, pod wieczór, albo i nocą, kierują się w okolicę Hali Targowej, właśnie do nyski w kolorze niebieskim. Tutaj nie ma mowy o produkcji masowej. Każda kiełbaska jest przygotowywana z myślą o kliencie indywidualnym. Ten klient może zjeść kiełbaskę na miejscu: czeka przecież drewniana ława. Komu się spieszy, zabierze Kiełbaski z Niebieskiej Nyski w drogę, lecz wiadomo, że ponownie tu zawita, po kolejną. Konkurencyjna cena też skłoni wędrowca do tego powrotu. Rzecz jednak nie tylko w smaku pieczonej Kiełbaski z Niebieskiej Nyski, lecz w tym, jaki wokół niej panuje klimat. Nyska zawiezie nas w sentymentalną podróż do czasów PRL. 

Artur Trzcionkowski

Fan ekonomicznych podróży. Lubię spontaniczne wyjazdy, odkrywanie nowych miejsc, smaków oraz odpoczywanie w nieznanych mi zakątkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button