Zwiedzanie - porady i ciekawostki

Najpiękniejsze miasta w Polsce – Top 15 miast do zwiedzenia

Zastanawiasz się, gdzie spędzić weekend? Odkryj z nami najpiękniejsze miasta w Polsce, w których zakochasz się od pierwszego wejrzenia. Pozwól, aby zachwyciły Cię wyjątkową atmosferą i bogatą historią! 

Polska to kraj, który skrada serca zarówno swoich mieszkańców, jak i przyjeżdżających turystów. Nie brakuje tu pięknych urokliwych miasteczek, które zachwycają wyszukaną infrastrukturą, zadbaną przyrodą oraz skrywają bardzo bogatą historię. Oto krótki ranking, przedstawiający najpiękniejsze miasta w Polsce. Czy odwiedziłeś je wszystkie? 

Kraków – historia i nowoczesność

Kraków to miasto, w którym historia płynnie przeplata się z nowoczesnością. Jego niepowtarzalny klimat zaskakuje na każdym kroku. Krakowski Kazimierz ma do zaoferowania przytulne kafejki, restauracje i galerie – to tu kwitnie życie nocne. Natomiast Sukiennice znajdujące się w centralnej części Rynku to prawdziwa perełka renesansowej architektury. Miejscem, które zdecydowanie warto odwiedzić jest też Wawel – to jeden z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych obronnych zamków w Polsce. 

Gdańsk – bursztynowe miasto

W Gdańsku można znaleźć piaszczyste plaże, zielone bulwary wypełnione młodzieżą oraz interesujące placówki muzealne. Miejsce to było świadkiem bardzo ważnych wydarzeń historycznych, których ślady możemy obserwować aż po dziś dzień. Będąc tu, konieczne trzeba udać się na spacer słynną Drogą Królewską, zobaczyć Złotą Bramę i największy symbol miasta – pomnik Neptuna. Gdańsk to również miasto portowe, które uznane zostało za polską stolicę bursztynu. Jego ważnym zabytkiem sakralnym jest Bazylika Mariacka. Zobacz nasz przewodnik po Gdańsku.

Sopot – słynne molo i imprezy muzyczne 

sopot atrakcje. molo

Sopot z jednej strony otulony jest piaszczystą plażą, a z drugiej pięknym Parkiem Krajobrazowym. To idealne miejsca dla amatorów wodnego szaleństwa oraz leniwego wypoczynku. Centrum miasta przecina ulica Bohaterów Monte Cassino, przy której znajdują się nastrojowe puby, kawiarnie i restauracje. Jego sercem jest natomiast Plac Przyjaciół Sopotu. Będąc w Sopocie koniecznie trzeba przespacerować się najdłuższym w Polsce molo. Miasto słynie także z wielu imprez muzycznych i sportowych, które przyciągają turystów z całego świata. 

Gdynia – nadmorskie miasto pełne zabytków i atrakcji 

Gdynia zachwyca portową atmosferą, małomiejskim urokiem i nowoczesną architekturą. Posiada całą masę atrakcji i zabytków. Znajdziemy tu drewniane molo, które zostało zbudowane jeszcze za czasów I Wojny Światowej. Piękne klify i piaszczysta plaża przyciągają miłośników natury. To również miejsce, które przypadnie do gustu miłośnikom historii – ogromne okręty stylizowane na XVII w., Muzeum Marynarki Wojennej lub Muzeum na Okręcie robią ogromne wrażenie. W Gdyni odbywa się Opener Festival, na którym można posłuchać wybitnych wykonawców muzycznych z całego świata. 

Wrocław – wielokulturowa stolica Dolnego Śląska

Wrocław zachwyca wyjątkową atmosferą, wąskimi uliczkami i bogatą kulturą. To nie tylko piękne miasto, ale również intensywnie rozwijająca się metropolia, którą można zwiedzać zarówno pieszo, rowerem, jak i z poziomu wody. Wrocławski rynek jest miejscem, które nigdy nie zasypia – przez całą dobę możemy liczyć tu na doskonałą rozrywkę. We Wrocławiu znajdziemy największe kino studyjne w Polsce i jeden z najlepszych teatrów muzycznych. To również idealny wybór dla miłośników piwa – smakosze mogą zwiedzić kilka znanych browarów oraz udać się na Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa. 

Warszawa – stołeczna metropolia, która tonie w zieleni

Warszawa to miasto rozłożone na dwóch brzegach Wisły. Znajdziemy tu wiele przepięknych parków, które wyznaczają główne szalki komunikacyjne. Wizytówką stolicy jest Stare Miasto. Zamek Królewski, Barbakan, Rynek czy Kamienne Schodki to tylko nieliczne miejsca, które warto zobaczyć. Spacerując uliczkami zabytkowej części miasta można odnieść wrażenie, że czas się zatrzymał. Stare kamienice z nietuzinkowymi dekoracjami skrywają niesamowite historie. 

Bydgoszcz – polski Amsterdam

Wiele osób zwiedzając Bydgoszcz przyznaje, że miasto kojarzy im się z Amsterdamem. Dzieje się tak głównie za sprawą unikalnej architektury oraz przecinających się kanałów. Bydgoszcz przyciąga miłośników wydarzeń artystycznych oraz oferuje rozległe tereny rekreacyjne. Panuje tu swobodna i miła atmosfera. Zwiedzanie warto rozpocząć od Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła, który łączy w sobie aż 15 atrakcji wpisanych w przestrzeń miasta. Do interesujących miejsc należy też Muzeum Mydła, Exploseum, Wieża Ciśnień oraz Wyspa Młyńska.

Łódź – miasto pełne industrialnych klimatów

Osoby, które po raz pierwszy odwiedzają Łódź, zwracają uwagę na jego industrialny klimat. Miejsce to niegdyś pełne ceglanych bloków robotniczych i fabryk staje się pełne luksusowych loftów i przeszklonych sklepów. Reprezentacyjnym miejscem w Łodzi jest ulica Piotrowska, przy której znajdują się pięknie zdobione kamienice. Znajdziemy tu Centralne Muzeum Włókiennictwa i Skansen Architektury Drewnianej. Łódź jest miastem położonym niemal w samym centrum Polski, co czyni je doskonałą bazą wypadową do zwiedzania reszty kraju.

Zamość – Perła Renesansu

Tym, co przyciąga turystów do Zamościa, jest piękne i zabytkowe Stare Miasto. Otrzymało ono tytuł jednego z 7 Cudów Polski i zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na idealnie kwadratowym rynku spojrzenia przyciąga najpiękniejszy w Polsce ratusz oraz ormiańskie kamienice. Zamość niemal w nienaruszonym stanie przetrwał II Wojnę Światową. Wyróżnia się ciekawą historią, niezwykłą architekturą i klimatyczną atmosferą.

Chełm, czyli miasto kredy

Są w Polsce jeszcze miasta, gdzie życie płynie powoli, a zwiedzanie jest spokojne i relaksujące. Taki właśnie jest Chełm – miasto położone na wzgórzu, nieopodal wschodniej granicy Polski. To właśnie tu możemy zwiedzić unikalny na skalę światową labirynt podziemnych korytarzy, w całości wyżłobionych w kredzie. Zabytkowa kopalnia kredyty to jedyne takie podziemia w Europie.

Sandomierz – miasto na 7 wzgórzach

Mieszkańcy Sandomierza lubią porównywać go do Rzymu, ponieważ położony jest na 7 wzgórzach i zachwyca wieloma zabytkami. Swoją przygodę ze zwiedzaniem tego miasta warto rozpocząć od klimatycznego rynku, gdzie znajdziemy Ratusz utrzymany w stylu gotyckim i kamienice z greckimi motywami. Dom Długosza skrywa w sobie ciekawe muzeum, do którego warto zajrzeć. Nie każdy słyszał o tym, że pod Sandomierzem znajdowało się drugie miasto o znaczeniu gospodarczym i obronnym – dzisiaj Podziemna Trasa Turystyczna dostępna jest dla zwiedzających.

Lublin – współczesna zabudowa i stara architektura w jednym

Położony niedaleko granicy Lublin to miasto, które w mistrzowski sposób łączy w sobie nowoczesną architekturę wraz ze starą zabudową. To tutaj Wschód spotyka się z Zachodem, zachwycając magicznym kresowym klimatem. Lublin jest pełen klimatycznych zaułków – znajdziemy w nim Zamek Lubelski, Muzeum Wsi Lubelskiej oraz pięknie oświetlone Stare Miasto.

Kazimierz Dolny – malownicze miasteczko na wschodzie 

Kazimierz Dolny to urocze miasteczko pełne kramów z obrazami, pamiątek oraz nietuzinkowych wyrobów jubilerskich. Jego sercem jest renesansowy rynek, na którym znajduje się zabytkowa studnia z XIX wieku i piękne kamienice. Wąskie uliczki kuszą kameralnymi restauracjami, kawiarniami i herbaciarniami. Kazimierz słynie z kogutów, z którymi związana jest jedna z najbardziej znanych lokalnych legend. Pieczywo i pierniki w kształcie kogutów znajdziemy tu na każdym kroku.  

Toruń, czyli miasto Kopernika

Toruń w przeciwieństwie do wielu polskich miast nie został zniszczony podczas II wojny światowej – oferuje więc autentyczne dziedzictwo, które zachwyci każdego miłośnika historii. Średniowieczny Zespół Miejski, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, składa się z Zamku Krzyżackiego oraz Starego i Nowego miasta. Najbardziej znanymi muzeami w Toruniu są:

  • Dom Kopernika
  • Ratusz Staromiejski
  • Muzeum Toruńskiego Piernika

Będąc w Toruniu warto zwiedzić Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium oraz skusić się na pyszne toruńskie pierniki.

Zakopane – zimowa stolica Polski

Zakopane zachwyca malowniczymi krajobrazami oraz bogatą ofertą rekreacji. To miejsce, które przypadnie do gustu miłośnikom aktywnego wypoczynku, ale nie tylko. Wbrew powszechnym opiniom Zakopane to nie tylko jazda na nartach. Warto tu przyjechać również wiosną czy latem, aby podziwiać górskie szczyty oraz udać się na piesze wędrówki urokliwymi szlakami. Wśród największych atrakcji znajduje się też park linowy, kolej liniowa i Muzeum Oscypka. Osoby, które liczą na chwilę relaksu mogą udać się do Piwnego SPA lub odetchnąć w termalnych basenach. Zobacz najlepsze atrakcje Zakopanego.

Artur Trzcionkowski

Fan ekonomicznych podróży. Lubię spontaniczne wyjazdy, odkrywanie nowych miejsc, smaków oraz odpoczywanie w nieznanych mi zakątkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button