TransportTransport lotniczy

Lotnisko Wrocław – podstawowe informacje

Lotnisko Wrocław to czwarty port lotniczy w Polsce pod względem wykonywanych operacji i liczby pasażerów, wielokrotnie wybierany najlepszym regionalnym lotniskiem w Polsce. W 2016 roku zostało nawet zaliczone do najlepszych w Europie, a wszystko za sprawą nowoczesnej infrastruktury, licznych inwestycji i profesjonalnego personelu. Najbardziej dynamiczny rozwój rozpoczął się od oddania w 2012 roku drugiego terminala, który wydatnie zwiększył jego przepustowość. 

Statystyki lotniska Wrocław

Położone na terenie miasta Wrocławia lotnisko im. Mikołaja Kopernika znajduje się zaledwie 10 kilometrów od centrum miasta, w jego zachodniej części, w obrębie osiedla Starachowice. Lotnisko Wrocław założone zostało jeszcze przed II wojną światową (w 1938 roku), od 1958 roku obsługuje ruch pasażerski, a od 1993 roku obsługuje połączenia zagraniczne. W 2007 roku po raz pierwszy lotnisko obsłużyło ponad 1 milion pasażerów. 

Liczba pasażerów w ostatnich 5 latach:

Rok:Liczba pasażerów:
20201 007 323
20193 548 089
20183 347 553
20172 855 026
20162 419 482
20152 320 015

Wrocławskie lotnisko jest obsługiwane przez 10 linii lotniczych, oferujących regularne połączenia i kilka linii oferujących połączenia czarterowe w okresie letnim (liczba ta zmienia się każdego roku). Aktualnie ze stolicy Dolnego Śląska można dolecieć bezpośrednio do 56 destynacji – m.in. Warszawy, Frankfurtu, Monachium, Amsterdamu, Dusseldorfu, Kopenhagi, Londynu Stansted/Luton czy też Dublinu.

Wśród najważniejszych przewoźników należy wymienić:

  • Ryanair,
  • Wizz Air,
  • LOT, 
  • Lufthansę,
  • SAS,
  • KLM,
  • Swiss Air,
  • Eurowings

Infolinia oraz godziny otwarcia

Dla pasażerów przewidziana jest infolinia, dostępna pod numerem +48 71 35 81 100, telefonicznie można otrzymać informację o odlotach i przylotach – wystarczy zadzwonić pod numer +48 7135 81 381.

Podróżni, którzy muszą spędzić na lotnisku noc w oczekiwaniu na poranny samolot, nie muszą obawiać się o godziny otwarcia – nie jest ono bowiem zamykane na noc i przez całą dobę zapewnia obsługę pasażerom, choć w nocy nie wszystkie sklepy i lokale gastronomiczne pozostają otwarte. 

Infrastruktura lotniska 

Lotnisko im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu dysponuje szeregiem udogodnień, dzięki którym pasażerowie czekający na odlot samolotu z pewnością nie będą narzekali na nudę. Pomagają w tym m.in. liczne sklepy i restauracje. Można znaleźć tu m.in:

  • salonik prasowy Ruchu,
  • sklepy z pamiątkami Discover Poland,
  • sklepy bezcłowe Baltona (m.in. z książkami i prasą, alkoholami, kosmetykami i perfumami, wyrobami tytoniowymi),
  • 1 Minute – sklep z artykułami spożywczymi.

Wśród obiektów gastronomicznych najpopularniejsze to:

  • Costa Coffee,
  • On Time Restaurant,
  • The Whitehouse (sklep z przekąskami),
  • Gate Bar,
  • Flying Bistro

Na terenie lotniska znajdują się również bankomaty głównych banków (PKO BP, Pekao SA, Santander) i należące do sieci Euronet. To wyjątkowo wygodne rozwiązania dla przyjezdnych, którzy na miejscu potrzebują polskiej gotówki. 

Lotnisko wyposażone jest również w taras widokowy, znajdujący się na poziomie +2, będący dogodnym punktem obserwacyjnym nadlatujących i odlatujących samolotów. 

Roztargnionym poświęcone zostało biuro rzeczy znalezionych, w którym znajdują się rzeczy pozostawione na lotnisku – wymaga ono jednak zarezerwowania wizyty telefonicznie pod numerem +48 71 35 81 437.

Parking przy lotnisku Wrocław

Lotnisko dysponuje kilkoma parkingami, które są dogodnie usytuowane – tak, aby korzystanie z nich nie wymagało dojazdów autobusem, czy korzystania z innych środków komunikacji. Dla odwożących swoich bliskich lub odbierających ich z lotniska wygodna może być opcja Kiss & Fly, w której pierwsze 10 minut jest bezpłatnych i jest umieszczona najbliżej terminala (kolejne 20 minut kosztuje 20 złotych). 

Planującym dłuższe postoje przewidziano parkingi A, B, C, D i G, również znajdujące się niedaleko lotniska. W pierwszych czterech każde rozpoczęte pół godziny to koszt 4 złotych (przez pierwsze 2 godziny, później za każdą godzinę trzeba dopłacić 4 złote, a pierwszy dzień kosztuje 40 złotych (2 dni to wydatek 55 złotych, a 14 dni to wydatek 129 złotych na parkingu D lub 149 zł na parkingu A,B,C). Parking G kosztuje 4 złote za godzinę, 60 złotych za dobę. Najbardziej wymagający klienci mogą pozostawić swoje samochody na parkingu VIP, w którym godzinowa stawka wynosi 6 złotych, a pierwszy dzień 60 złotych (kolejne już są jednak znacznie tańsze).

Wrocław – dojazd na lotnisko

Dojazd własnym samochodem na lotnisko we Wrocławiu nie sprawia trudności, ponieważ jest ono bardzo dogodnie usytuowane – nieopodal Autostradowej Obwodnicy Miasta – zarówno ze strony Warszawy, jak i Poznania jest bardzo łatwo trafić we właściwy zjazd. 

Przesiadającym się na inne środki lokomocji z pewnością spodobają się dogodne połączenia: lotnisko – Wrocław PKP (Dworzec Główny), realizowane Autobusem Miejskim linii 106 (co 15 minut). Aktualny rozkład jazdy możesz zobaczyć na stronie Wroclaw.pl.

Artur Trzcionkowski

Fan ekonomicznych podróży. Lubię spontaniczne wyjazdy, odkrywanie nowych miejsc, smaków oraz odpoczywanie w nieznanych mi zakątkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button