TransportTransport lotniczy

Lotnisko Gdańsk – podstawowe informacje

Port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy to obecnie trzecie polskie lotnisko, zaraz za warszawskim Okęciem i krakowskimi Balicami. W 2019 roku przewinęło się przez niego 5 376 120 pasażerów. Lotnisko oferuje wiele atrakcyjnych połączeń, rejsowych i czarterowych, pozwalających na bezpośrednią podróż do najważniejszych miast Europy i nie tylko. Jest również świetnie skomunikowane z pozostałymi miastami Trójmiasta i Kaszub, dzięki czemu jest w stanie obsługiwać coraz większą liczbę pasażerów. Przyjrzyjmy mu się bliżej.

Port Lotniczy Gdańsk – statystyki

Lotnisko Gdańsk założone zostało w 1974 roku, choć dopiero w 2006 roku osiągnął liczbę miliona pasażerów. Od tego momentu jego rozwój dynamicznie przyspieszył – kolejny milion przybył zaledwie po 4 latach, a w ostatnim roku ich liczba przekroczyła 5 milionów. Aktualnie lotnisko jest w trakcie rozbudowy, której efektem ma być kolejna rozbudowa terminala T2, w odpowiedzi na stale rosnący ruch na lotnisku – ma to pozwolić na przyjęcie do 9 milionów pasażerów rocznie. Samo lotnisko jest usytuowane nieopodal obwodnicy Trójmiasta, około 10 kilometrów od centrum Gdańska i Sopotu i ponad 20 km od centrum Gdyni. 

Port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy jest wykorzystywany przez samoloty linii LOT, Lufthansa, KLM, Finnair, SAS, Swiss Air, Norwegian, Eurowings, Ryanair i WizzAir do połączeń z kilkudziesięcioma miastami, m.in. Krakowem, Warszawą, Amsterdamem, Helsinkami, Frankfurtem, Monachium, Oslo, Sztokholmem, Kopenhagą, Bristolem, Leeds, Londynem, Mediolanem, Zurychem, Abeerdeen, Edynburgiem, Paryżem, Reykjavikiem, Rodos czy Korfu. Liczba połączeń dynamicznie rośnie, jest również kilkanaście połączeń sezonowych, otwieranych w sezonie wakacyjnym. 

Liczba pasażerów rocznie:

Rok:Liczba pasażerów:
20201 711 281
20195 376 120
20184 980 647
20174 611 714
20164 004 081
20153 706 108

Podróżnych nie powinny niepokoić godziny otwarcia lotniska, bowiem jest ono otwarte przez całą dobę, choć między północą a 5 rano samoloty nie starują.

Infolinia dostępna jest pod numerem +48 58 348 11 63 lub 801 002 801.

Dojazd do centrum Gdańska, Sopotu, Gdyni – sprawnie i szybko

Lotnisko Gdańsk jest świetnie skomunikowane z całym Trójmiastem. Samochodem można tam się błyskawicznie dostać, jadąc obwodnicą Trójmiasta (E28) – od strony Gdyni lub Sopotu należy jadąc w stronę Gdańska, skręcić w ul. Słowackiego (DW472), natomiast z Gdańska kierując się w stronę Gdyni za węzłem Karczemki (7-E28-DW501) trzymać się prawego pasa, a po minięciu sklepu IKEA lewego i przejechać pod wiaduktem, za którym należy skręcić w ulicę Słowackiego. 

Szukającym innego sposobu na to, jak dojechać do portu lotniczego z pomocą przychodzi Kolej Metropolitarna do Portu Lotniczego. Na trasach Gdańsk Wrzeszcz – Lotnisko pociągi odjeżdżają co 30 minut, a na pozostałych trasach, czyli Gdynia Główna – Lotnisko, Kartuzy, Żukowo – Lotnisko, Kościeżyna, Somonino – Lotnisko – co godzinę. 

Kolejnym sposobem na dostanie się na teren lotniska są autobusy komunikacji miejskiej – z Dworca PKP Gdańsk Wrzeszcz odjeżdża linia 110, z Dworca PKP Gdańsk Główny linia 210, Sopot Kamienny Potok SKM linia 122. Dostępna jest także linia nocna N3 kursująca z Dworca Głównego PKP Gdańsk. 

Jeśli wybierasz się do Gdańska, to zobacz nasz przewodnik z polecanymi atrakcjami.

Infrastruktura na lotnisku – czyli co zastaniesz na miejscu?

Lotnisko Gdańsk należy do najlepiej wyposażonych portów lotniczych w Polsce. Znajdziesz w nim nie tylko rzeczy absolutnie niezbędne do obycia lotu, ale również mnóstwo udogodnień, mających na celu uprzyjemnienie podróży i czasu oczekiwania. Liczne bankomaty i punkty informacyjne ułatwiają odnalezienie się zaraz po przylocie do Polski. 

Sklepy na lotnisku w Gdańsku

Na terenie lotniska znajdują się liczne sklepy i restauracje, w których przyjemnie spędzisz czas, czekając na lot. Na terenie lotniska znajdziesz m.in. McDonald’s, Flying Bistro, Imperial Club, Furorę Ich Cream, czy kawiarnię SO! Caffe. Wśród sklepów znajdują się 1 minute (salonik z prasą), Visit Gdańsk (pamiątki z Trójmiasta i okolic), Pocztę, Aelia Duty Free (sklep bezcłowy), S&A Jewellery (salon z biżuterią) czy butik Victoria’s Secret. 

Biuro rzeczy znalezionych

Na terenie lotniska znajduje się także biuro rzeczy znalezionych, w którym umieszczane są przedmioty znalezione na terenie lotniska. Znajduje się ono na terenie budynku Cargo, a nieodebrane przedmioty trafiają później do Biura Rzeczy Znalezionych Urzędu Miejskiego w Gdańsku, ul. Wyspiańskiego 9a.

Stanowiska spotterskie

W Gdańskim lotnisku znajduje się również taras widokowy, usytuowany przy ul. Kosmonautów, który jest dogodnym miejscem do tzw. spottingu. Poza nim do tzw. górek spotterskich, skąd dogodnie jest fotografować samoloty, należą m.in. Stanowisko Bysewo, naprzeciwko pętli autobusowej czy Stanowisko Szybowcowa, przy przystanku autobusowym na ul. Szybowcowej. 

Parkingi 

Wokół gdańskiego lotniska usytuowanych jest aż 7 różnych parkingów – Strefa Kiss & Fly, parkingi od P1 do P6 (Kiss & Fly umiejscowiona najbliżej lotniska przez pierwsze 10 minut jest darmowa, później 20 złotych za rozpoczęte 10 minut), P1 i P3 to parkingi krótko- i średnioterminowe – od 2 zł za 10 minut (na P1 2 godziny kosztują 18 złotych, a każda kolejna to 9 złotych, na P3 pobyt dzienny to 22 złote, 10 dni to 108 złotych, a każdy kolejny dzień to 3 złote), natomiast P4, P5 i P6 to parkingi długoterminowe (szczególnie P6).

Gdański port lotniczy – odprawa

Odprawa na lotnisku w Gdańsku nie odbiega znacząco od odprawy w innych portach lotniczych Polski czy Europy. Niezbędny będzie ważny dokument tożsamości uprawniający do przekroczenia granicy i potwierdzenie rezerwacji (wydrukowane lub w telefonie). Cały proces przebiega szybko i sprawnie. Lotnisko obsługuje mobilne karty pokładowe.

Artur Trzcionkowski

Fan ekonomicznych podróży. Lubię spontaniczne wyjazdy, odkrywanie nowych miejsc, smaków oraz odpoczywanie w nieznanych mi zakątkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button