Przewodniki turystyczne

Co zobaczyć w Gdańsku? Atrakcje i zabytki.

Co zobaczyć w Gdańsku w jeden dzień lub weekend, aby poczuć magiczny klimat tego miejsca? Piękna promenada, urzekające stare uliczki, bogato zdobione kamienice, dogodne położenie, niesamowita historia – długo można by wymieniać powody, dla których warto zwiedzić Gdańsk. Każdy zakątek miasta, który nazywany jest też skarbem Pomorza, skrywa niesamowite historie oraz atrakcje, które trzeba zobaczyć. Oto kilka propozycji.

Zobacz także: Lotnisko Gdańsk – podstawowe informacje.

Droga Królewska – stare miasto

Mając do dyspozycji niedużo czasu, zwiedzanie miasta warto rozpocząć od głównej trasy turystycznej, tzw. Drogi Królewskiej. Pierwszym punktem zwiedzania jest Brama Wyżynna (ul. Wały Jagiellońskie 2A). Wzniesiona w XVI w. budowla była częścią fortyfikacji i stanowiła główny wjazd do miasta. Na bramie widnieją trzy herby – Prus Królewskich, Królestwa Polskiego i Gdańska. Obecnie w Bramie Wyżynnej znajduje się Pomorskie Centrum Informacji Turystycznej, dlatego też miejsce to jest doskonałym punktem rozpoczęcia zwiedzania Gdańska.

Atrakcja, którą trudno ominąć – Muzeum Bursztynu

Zaraz za Bramą Wyżynną znajduje się Zespół Przedbramia, który w przeszłości składał się z Katowni i Wieży Więziennej, a teraz mieści się tutaj Muzeum Bursztynu. Obejrzymy tu zachwycające prezentacje, wśród których znajduje się piękna biżuteria i liczne rzeźby – na przykład elektryczna gitara z bursztynowej masy. Dowiemy się też sporo na temat samego surowca oraz jego genezy. Umieszczenie muzeum sprawia, że klimat tego miejsca jest jeszcze bardziej wyjątkowy.

Brama Złota oraz ulica Długa

Idąc dalej prosto zobaczymy po lewej stronie Dwór Bractwa Św. Jerzego, a obok drugą bramę – Złotą. Przechodząc przez nią znajdziemy się na ulicy Długiej, na której oprócz bogatego wyboru kawiarń czy restauracji możemy zobaczyć kolejne warte uwagi zabytki. To właśnie tu znajdują się pięknie zdobione kamienice, znane z pocztówek.

Muzeum Wnętrz Mieszczańskich, czyli Dom Uphagena

Jedną z takich kamienic jest mieszczący się przy ul. Długiej 12 – Dom Uphagena. Jest to dawna siedziba gdańskiego rajcy – Jana Uphagena. Wewnątrz został odtworzony wygląd mieszczański kamienicy, pokazujący jak żyli zamożni gdańszczanie w XVIII w. Realistyczny oraz kompletny wystrój w komnatach sprawia, że turyści czują się jak gdyby w dalszym ciągu mieszkał tu osiemnastowieczny lokator. Autentyczne wyposażenie takie jak piece kaflowe, drewniane meble oraz piękne obrazy pomagają nam poczuć klimat tamtych czasów. Ponadto jest to jedyna w Polsce dostępna do zwiedzania kamienica z XVIII w.

Idąc dalej ulicą Długą mijamy kamienice takie jak: Dom Ferberów, Kamienica Czirenbergów, Lwi Zamek, Kamienica van der Lindów oraz Dom Schumannów.

Naprzeciw Domu Schumannów znajduje się Ratusz Głównego Miasta. Budowla ta góruje nad Starówką. Obecnie jest to siedziba Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. W okresie letnim możliwe jest wejście na wieżę widokową, z której roztacza się niesamowity widok na panoramę Gdańska.

Bezpłatne atrakcje dostępne dla wszystkich, czyli Fontanna Neptuna

Przedłużeniem ulicy Długiej jest Długi Targ, który pełni funkcję rynku. Na Długim Targu znajduje się Fontanna Neptuna – najważniejszy symbol Gdańska. Woda, która wypływa przez trójząb trzymany przez boga mórz oraz konie stojące u krawędzi 650-kilogramowego postumentu robią ogromne wrażenie. To prawdziwy raj dla fotografów i obowiązkowe miejsce do zrobienia zdjęcia pamiątkowego. Słynny pomnik znajduje się przed Dworem Artusa, który jest kolejnym reprezentacyjnym obiektem, wchodzącym w skład „Traktu Królewskiego”.

Niezapomniane wrażenie robi również znajdujący się na Długim Targu barometr oraz termometr Fahrenheita utrzymany w stylu XVIII-wiecznym.

Centralne Muzeum Morskie na Wyspie Ołowiance

Przechodząc przez ostatnią już bramę (Zieloną) na Drodze Królewskiej znajdziemy się na Zielonym Moście i naszym oczom ukaże się Motława. Stąd też warto przejść się jeszcze prosto ulicą Stągiewną, następnie dochodząc do ulicy Szafarnia skręcić w lewo i idąc wzdłuż mariny dojść do Ołowianki – wyspy, przy której nabrzeżu zacumowany jest pierwszy statek zbudowany po wojnie, nazwany „Sołdek”. Natomiast w Narodowym Muzeum Morskim można dowiedzieć się sporo o życiu marynarzy oraz o różnego rodzaju statkach.

Filharmonia Bałtycka oraz Promenada Gwiazd

Na Ołowiance znajduje się również Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina, przy której zobaczyć można Bursztynową Promenadę Gwiazd, czyli miejsce z uwiecznionymi odbitymi dłońmi gwiazd np. Bogusława Lindy, Michała Żebrowskiego.

Napis Gdańsk oraz koło widokowe

Dodatkowo można tutaj podziwiać Gdańsk z wysokości, dzięki stojącemu kołu widokowemu AmberSky oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z napisem GDAŃSK.

By wrócić na drugą stronę Motławy można skorzystać z kładki. Będąc już po drugiej stronie swoje kroki kierujemy w lewo i idąc wzdłuż Motławy po paru minutach dojdziemy do Żurawia.

Brama Żuraw – kolejny symbol Gdańska

Żuraw znajdujący się w Gdańsku jest nie tylko symbolem tego miasta, ale również całej Polski. To przepiękny i doskonale zachowany dźwig portowy, pochodzący z XV wieku. Kiedyś służył do stawiania żagli i przeładunku towarów oraz był wykorzystywany jako brama miejska – dzisiaj jest częścią Narodowego Muzeum Morskiego.

Ulica Mariacka w Gdańsku

Aby podczas krótkiej wycieczki zobaczyć jak naprawdę wyglądał kiedyś Gdańsk, trzeba się przejść ulicą Mariacką, do której dojdziemy idąc dalej prosto od gdańskiego żurawia i skręcając w Bramę Mariacką. Początki istnienia ulicy Mariackiej datuje się na początek XIV wieku. Tym, co wyróżnia to miejsce są:

  • przedproża, czyli charakterystyczny element gdańskiej architektury
  • bogata dekoracja snycerska
  • brukowane wąskie przejścia

Bazylika Mariacka – konstrukcja na skalę światową

Na ulicy Mariackiej zobaczymy Bazylikę Mariacką. Jest to przykład największej w Europie bazyliki utrzymanej w stylu gotyckim. Początki świątyni sięgają aż 1343 roku. Co ciekawe, cała ceglana konstrukcja zbudowana jest na setkach dębowych pali. Niesamowite wrażenie robi majestatyczna i dostojna budowla z zewnątrz, a jej wnętrze skrywa prawdziwe perełki średniowiecznych mistrzów, takie jak „Piękna Madonna Gdańska” oraz „Pietà”.

Co zobaczyć w Gdańsku? Pozostałe atrakcje warte odwiedzenia

Gdy już zobaczyliśmy najciekawsze miejsca na Drodze Królewskiej czy przespacerowaliśmy się po Ołowiance warto zastanowić się nad wizytą w Muzeum II Wojny Światowej, zobaczeniem wystaw Europejskiego Centrum Solidarności, odwiedzeniem Westerplatte czy pojechaniem do Brzeźna lub Parku Oliwskiego.

Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum utrzymane w nowoczesnym stylu, pełne interesujących ekspozycji przedstawiających historię Polski oraz innych krajów w czasie II wojny światowej. Wciągające informacje przekazywane są za pomocą obrazów, dźwięków oraz samej atmosfery. Wizyta w tym miejscu skłania do refleksji. Dzięki przedmiotom codziennego użytku, plakatom, czy zdjęciom można poczuć się, jakby wojna dotyczyła nas osobiście.

Europejskie Centrum Solidarności – korzenie współczesnej Polski

Stocznia Gdańska stała się tłem dla wielu doniosłych wydarzeń w dziejach naszego kraju. W Europejskim Centrum Solidarności w przystępny sposób będziemy mogli przybliżyć sobie te informacje oraz poczuć realia czasów działalności Solidarności. Wystawy są doskonale opracowane, a liczne filmiki i wizualizacje zamieniają wizytę w emocjonalne przeżycie. Sama architektura budynku również robi ogromne wrażenie.

Poruszająca wizyta na Westerplatte

To kolejne historyczne miejsce, obowiązkowe do zwiedzenia podczas pobytu w Gdańsku. Zarówno pomnik, którego gabaryty przewyższają wyobrażenia, jak i sama droga do niego robi wrażenie. W okolicy znajdują się pozostałości koszar, gdzie widać jeszcze ślady po kulach. Tutaj czuje się historię. To miejsce pamięci heroicznej walki, które każdego wprawi w zadumę i głęboką refleksję.

Kolejne bezpłatne atrakcje, a wśród nich molo w Brzeźnie

Chociaż mniej znane niż to w Sopocie – molo w Gdańsku jest równie urokliwe. Zachęca do spacerów w głąb Zatoki Gdańskiej. To doskonałe miejsce, aby odetchnąć od ruchliwych ulic podczas zwiedzania oraz odpocząć w ciszy i spokoju. Największe wrażenie robi po zmierzchu, gdy zapalone są wszystkie latarnie. Przed wejściem na molo znajdują się nastrojowe knajpki oraz budki z pysznymi lodami i goframi.

Park Oliwski i Archikatedra Oliwska

Nawet zwiedzając Gdańsk w jeden dzień warto odwiedzić Archikatedrę Oliwską. Ten najdłuższy w Polsce kościół to prawdziwy cud architektury. Najwięcej emocji dostarczają słynne organy – niesamowite brzmienie i potęga dźwięku zapada w pamięć na długo po opuszczeniu tego budynku. Katedra znajduje się nieopodal przepięknego Parku Oliwskiego, w którym znajdziemy fantazyjnie przystrzyżone drzewa i krzewy oraz stawy, gdzie żyją kaczki i łabędzie. Można też tutaj zobaczyć wiewiórki.

Płatne atrakcje

Nasza opinia

Gdańsk to miejsce, które zachwyca od pierwszych chwil – i to niezależnie od pory roku. Każdy zakątek tego zabytkowego miasta wciąż można odkrywać na nowo. Chociaż zbudowany został ponad tysiąc lat temu, jest również bardzo nowoczesny. Jak widać, Gdańsk to idealny kierunek na jednodniową wycieczkę, jak i dłuższy urlop.

Artur Trzcionkowski

Fan ekonomicznych podróży. Lubię spontaniczne wyjazdy, odkrywanie nowych miejsc, smaków oraz odpoczywanie w nieznanych mi zakątkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button